Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá, že vláda ve středu rozhodne o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Šéf resortu připustil, že by se navrhovaná maximální částka 9000 korun na domácnost na měsíc mohla ještě zvýšit. Ministři o tom budou znovu jednat. Jurečka to dnes řekl novinářům. Na dotaz, zda by strop mohl činit třeba 12.000 korun měsíčně, ministr odpověděl, že by si to uměl představit.
Se solidárním příspěvkem počítá zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal dnes platit. Částku, podmínky a standard ubytování i vyplácení peněz upraví vláda ve svém nařízení, které připraví ministerstvo práce. Předpis zatím nezveřejnilo. Podle Jurečky se o částkách bude ještě jednat. Vláda se přitom už minulý týden dohodla na tom, že by pronajímatelé na ubytovanou osobu měli dostávat 3000 korun na měsíc, nejvýš ale celkem 9000 korun. Někteří experti to kritizovali. Podle nich by se měla částka lišit podle ubytování v pokoji či bytě a strop by měl být vyšší.
"Umím si představit, že se ještě ve středu na vládě můžeme rozhodnout, že strop by mohl být například 12.000 korun. Ještě o tom budeme jednat," odpověděl na dotaz o případné maximální částce 12.000 korun Jurečka. Uvedl, že sám by se klonil k vyšší částce, než byl dosavadní návrh. Podle ministra by podpora od státu měla přispět na srovnání části nákladů a ocenit "dobré srdce" a pomoc lidí. "Nechci, aby to bylo obráceně - že pomáháme proto, že za to dostáváme peníze," dodal šéf resortu práce.
Požadavky na kvalitu ubytování stanoví vládní nařízení. Podle Jurečky budou platit obecné standardy pro bytové prostory. Peníze se neposkytnou do nemovitostí, které se nedají považovat za zkolaudovaný byt či dům, dodal ministr. V návrhu nařízení nepočítá s tím, že by se lišila částka za osobu za ubytování v pokoji a za bydlení v celém bytě. "Chceme, aby to bylo co nejjednodušší. Nemáme ambici rozlišovat, zda člověk bydlí v několika pokojích či v bytě. Proces administrace by to komplikovalo," zdůvodnil Jurečka. Předpokládá, že vláda nařízení ve středu schválí. Připustil, že by kabinet mohl parametry v případě potřeby po měsíci či dvou upravit.
Úřady práce by měly začít solidární příspěvek vyřizovat podle ministra až v dubnu za pár týdnů, nyní jsou úředníci zahlceni jinými žádostmi. Podpora na ubytování by se měla vyplácet zpětně i za březen.
Celkový počet lidí, které válka do středy vyhnala z domovů, odhaduje OSN na 9,56 milionu. Dalších 2,2 milionu lidí údajně odchod zvažovalo.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
uprchlíci , Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 33 minutami
Mimořádná zpráva Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Počet mrtvých stoupá
před 1 hodinou
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
před 2 hodinami
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
před 3 hodinami
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
před 4 hodinami
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
před 5 hodinami
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
před 6 hodinami
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
před 8 hodinami
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
před 9 hodinami
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
před 10 hodinami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 11 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 12 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 13 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 15 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 16 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák