Sedm pojistek pro nezávislost justice? Benešová smetla požadavky od Rekonstrukce státu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevyhoví požadavkům Rekonstrukce státu ohledně přijetí poslanecké novely zákona o státním zastupitelství ani ohledně zavedení směrnice, která by upravila výběrová řízení soudních funkcionářů. Zástupci platformy to uvedli po dnešní schůzce na ministerstvu.

Protikorupční organizace sdružené v Rekonstrukci státu sepsaly dokument nazvaný Sedm pojistek pro nezávislost justice. Vyzvaly premiéra, vládu a vládní strany, aby se zavázaly k naplnění těchto bodů.

Tři z pojistek se týkají nezávislosti státního zastupitelství, další dvě transparentního výběru soudců a soudních funkcionářů, další zveřejňování anonymizovaných rozhodnutí soudů a posledním bodem je zřízení expertní pracovní skupiny pro otázky nezávislosti justice.

„Je nevhodné shazovat nezávislé fungování státních zástupců tím, že využívají zákonné postupy, byť jsou navenek komunikovány nešťastně. Potřeba je nyní racionální debata o novele zákona o státním zastupitelství, která by vyřešila hlavní systémové nedostatky,” říká @JKarlicky.

— Rekonstrukce státu (@RekonstrukceCZ) September 6, 2019

"Žádná záruka přijetí pojistek do konce letošního roku zde není. Paní ministryně vyloženě odmítla přijetí úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství, takže tahle cesta zřejmě padá, pokud ministerstvo spravedlnosti nebo vládní strany ten postoj nepřehodnotí," uvedl po dnešní schůzce Josef Karlický. "Rozumíme tomu, pokud protesty veřejnosti budou pokračovat, protože to ukazuje na to, že obavy, které zde byly, trvají dále," dodal v narážce na demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek.

Zástupci nevládních organizací pokládali dnešní jednání za poslední příležitost, jak apelovat na ministerstvo, aby přijalo novelu předloženou Piráty, ODS a lidovci. Vládní návrh zákona, který kritizoval i nejvyšší státní zástupce, označuje platforma za "alarmující". Podle ní totiž norma zvyšuje vliv ministerstva na soustavu státního zastupitelství, a to například prostřednictvím výběrových komisí pro posty vedoucích státních zástupců.

Platforma mimo jiné nerozumí tomu, proč by v komisích měli zasedat soudci. "Osoba soudce je pro mne nejen zárukou pro posílení odbornosti při rozhodování komise, ale i pojistkou, která zaručí nezávislost a nestrannost při výběru," reagovala na dotaz ČTK ministryně. Dále uvedla, že návrh ve čtvrtek projedná Legislativní rada vlády, která posoudí jeho jednotlivé alternativy. Na jednání Benešová pozvala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i prezidenta Unie státních zástupců Jana Latu.

Se zástupci platformy se ministryně setkala už v červnu. Tehdy uvedla, že se nebrání tomu, aby novela zákona vstoupila v účinnost dříve než v roce 2022. Nyní zástupce Rekonstrukce státu informovala, že po provedených úpravách nabude zákon účinnosti v nejbližším možném termínu. Podle vyjádření platformy to znamená 15. den po vyhlášení zákona.

K dalším tématům schůzky patřila novela zákona o soudech a soudcích. Platforma totiž vyzvala ministerstvo, aby do doby účinnosti předpisu zajistilo transparentní výběr soudních funkcionářů jinak. Ani v tomto případě neuspěla. "V otázce nezávislosti soudů paní ministryně nevidí důvod pro přijetí přísnější interní směrnice, která by upravila výběrová řízení na pozice funkcionářů soudů. Tím pádem v letošním roce se v tomto taky nic nestane," řekl Karlický.

"Jediný drobný příslib snad může být zveřejňování rozsudků okresních a krajských soudů. Nicméně bohužel nepadl žádný konkrétní termín," dodal Karlický s tím, že ministerstvo slíbilo v lednu spustit zkušební provoz. "Na zveřejňování rozsudků soudů jsme připraveni, v tuto chvíli dolaďujeme technické podrobnosti. Pilotní provoz bychom chtěli spustit na počátku příštího roku v civilní agendě krajských soudů," doplnila k tomu ministryně.

Související

Více souvisejících

Marie Benešová Rekonstrukce státu státní zástupci zákony Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy