Kampaň v Česku byla více konfrontační než v minulosti, míní analytik Mesežnikov

Kampaň před nadcházejícími českými parlamentními volbami byla více konfrontační než v minulosti. Premiér a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš přitom proti sobě sjednotil část politické reprezentace, která ho chce vystřídat u moci. ČTK to řekl politický analytik a prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Prezident Miloš Zeman, jenž rozhodne o tom, který politik bude po volbách sestavovat nový kabinet, by měl podle něj vystupovat nadstranicky a realisticky vyhodnotit situaci.

"Tato kampaň byla více konfrontační než předchozí kampaně. Je to dáno tím, že se politici vymezují vůči Babišovi a on jim to vrací. Má to mobilizující efekt," uvedl Mesežnikov.

"V Česku se formuje ´překážková´ koalice proti dosavadní vládě. Babiš svým přístupem k moci způsobil, že značná část politického spektra se sjednotila s cílem odstavit jej od vlády," řekl Mesežnikov v reakci na spolupráci politických uskupení v rámci koalic. Dodal, že tento postup lze částečně přirovnat k situaci na Slovensku před volbami v roce 1998, kdy se část politiků spojila proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Mečiarovi. Podle analytika k podobnému vývoji došlo nyní i v Maďarsku, kde spolupracují opoziční strany ve snaze zbavit moci premiéra Viktora Orbána.

Mesežnikov zdůraznil, že prezident Zeman, který ovlivní povolební vývoj, by měl vystupovat nadstranicky. Zároveň dodal, že hlava českého státu je známá tím, že se v minulosti uchylovala k různým nestandardním řešením. Zeman už předem ohlásil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice.

Mesežnikov očekává, že politický vývoj v Česku ovlivní do poslední chvíle nerozhodnutí voliči. "Nerozhodnutí voliči mohou rozhodnout volby. Existuje vícero scénářů. Může mít důležitý význam, kolik stran se dostane do parlamentu," uvedl a oznamenal, že nerozhodnuté občany by mohly ovlivnit i nedávné informace investigativního projektu Pandora Papers, které se mimo jiné týkaly dřívějšího Babišova nákupu nemovitostí ve Francii přes offshorové firmy.

Povolební vývoj bude podle Mesežnikova záviset také na tom, zda pětiprocentní volební práh překročí KSČM a nyní vládní ČSSD.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 Volby Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy