Karel Gott: Přejmenovat Havlovo letiště? Zapomeňte. Od Babiše přišel jiný nápad

Krátce poté, co zemřel zpěvák a mnohonásobný slavík Karel Gott, vypukla debata o tom, co by se po něm mohlo jmenovat. Padl například návrh přejmenovat Letiště Václava Havla na Letiště Karla Gotta. Další možnosti jsou pojmenovat po něm ulici či náměstí. Z hnutí ANO ale přišel ještě jeden nápad.

Po smrti Karla Gotta začali pražští politici přicházet s návrhy, které místo hlavním městě mohlo nést jméno zesnulého zpěváka. Objevily se návrhy pojmenovat po Gottovi jednu ze stanic metra D či velký sál Lucerny. Se svou troškou do mlýna přispěl také poslanec hnutí ANO Andreje Babiše Patrik Nacher a jeho kolegyně Marcela Melková.

„Už dlouho se mluví o tom, že na Vltavské vznikne moderní koncertní sál, který teď Praze chybí. To je podle mě přesně to místo, které by mělo být po Karlu Gottovi pojmenováno, mimo jiných. Ne letiště nebo něco jiného, co s mistrem nesouvisí. Co na to Zdeněk Hřib, primátor Prahy?“ ptá se se na svém facebookovém profilu Nacher.

Podobně to vidí i jeho kolegyně Marcela Melková. „Přejmenovat letiště Václava Havla na letiště Karla Gotta. Nevím kdo a jak na podobné nápady chodí, každopádně jsem přesvědčena, že lidé, kteří tak činí, samou roztažností už nevědí coby, jak praví klasik,“ tvrdí poslankyně. 

Češi jsou podle ní úplně posedlí pojmenovávat cokoliv jmény více či méně významnými a při jakékoliv změně režimu, zřízení, vlády nebo vůle, tato místa zase rychle přejmenovávat. „Málokdy v historii se totiž najde tak nekonfliktní jméno, aby ve zdraví na ceduli vydrželo aspoň dekádu,“ rýpnula si.

„Nuže tedy, pojďme vzít rozum do hrsti, neplašme se a v klidu a pokoře uctěme ponejprv Karlovu památku. A až se konečně Magistrát Prahy rozhoupe ke stavbě reprezentativního velkého světově konkurenceschopného koncertního domu, pak začněme uvažovat, čí ponese jméno,“ radí poslankyně hnutí ANO.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Letiště Václava Havla Praha Patrik Nacher Hnutí ANO Praha

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy