Do 14. února se mohou zájemci o místo ředitele Památníku Lidice hlásit do konkurzu, který vyhlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uchazeči musejí mít vysokoškolské vzdělání a schopnost komunikovat, uvádějí podmínky výběrového řízení. Donedávna památník vedla Martina Lehmannová, která rezignovala minulý týden v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Památník Lidice pečuje i o Památník Ležáky.
Mezi požadavky konkurzu jsou například ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně magisterského stupně, minimálně tři roky praxe v řízení pracovních týmů a doložená aktivní znalost anglického jazyka. Ministerstvo požaduje i schopnost komunikace s veřejností a s médii.
Ministr kultury @ZaoralekL dnes svolal jednání v Památníku Lidice, kde se sešel s přeživšími, zástupci obce a památníku. Informoval, že zítra vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku. “Instituce, která pracuje s přeživšími, s nimi nemůže vést válku,” řekl @ZaoralekL. pic.twitter.com/akFVPEGsgZ
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) January 27, 2020
"Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu bez udání důvodů," uvádí ministerstvo v podmínkách konkurzu. Zaorálek v pondělí novinářům řekl, že nové vedení památníku by mělo být vybráno do konce února.
Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, včetně Marie Šupíkové, ředitelku loni obvinili, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, která nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Lehmannová obvinění odmítla. Podle ní měli zaměstnanci památníku veškeré lidické přeživší vždy v nejhlubší úctě. Za už bývalou ředitelku se postavila Jaroslava Skleničková, která také přežila lidickou tragédii.
Prezident Miloš Zeman zaslal Šupíkové dopis, v níž jí vyjadřuje podporu. "Věřte, že není žádného důvodu vnitřně se trápit kvůli několika lidem, kteří mají kamenná srdce. Nemohou vyhrát, ačkoliv se jim dostává velkého prostoru v některých médiích," stojí v dopise zveřejněném na twitteru hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Památník Lidice připomíná vyhlazení Lidic 10. června 1942. Záminkou se nacistům stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Z 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Židovka Štěpánka Mikešová, která žila v podnájmu u jedné z lidických rodin, byla na začátku června 1942 deportována do Osvětimi, kde zemřela.
Související
Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální
Dnes je Den památky obětí vyhlazení obce Lidice. Tou nejznámější je katolický kněz Josef Štemberka
Lidice , Martina Lehmannová (Lidice) , Miloš Zeman , Lubomír Zaorálek
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě