Ministerstvo financí podalo ústavní stížnost proti verdiktu, na jehož základě se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Soudem nařízenou omluvu zveřejnilo ministerstvo v září na svém webu a také ji Šarapatkovi poslalo. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází.
Ministerstvo na dotaz ČTK na důvod stížnosti uvedlo, že dlouhodobě zastává právní názor, že veřejný projev prezidenta republiky by neměl být z právního hlediska považován za nesprávný úřední postup podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.
Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Omlouvalo se ministerstvo financí, protože prezidenta přímo zažalovat nelze.
Omluvu nařídil loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt letos v únoru potvrdil pražský městský soud. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání ministerstva financí, které žalobě nynějšího člena Rady České televize čelilo. Ministerstvo mělo povinnost se omluvit písemně doporučeným dopisem ve znění výslovně stanoveném rozsudkem.
Ministerstvo dnes uvedlo, že kauza souvisí i s vyjádření prezidenta Zemana ohledně Ferdinanda Peroutky. Nejvyšší soud v květnu 2018 rozhodl, že veřejný projev prezidenta republiky spadá právě pod zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.
Právní názory na tuto problematiku podle MF ale nejsou jednotné. Jako příklad uvedlo odlišné stanovisko soudce Ústavního soudu Vladimíra Sládečka k usnesení Ústavního soudu z dubna 2018. Soudce tehdy uvedl, že z podobných výroků prezidenta nelze dovozovat odpovědnost státu, protože prezident je učinil jako soukromá osoba vyjadřující své názory v rámci ústavně zaručeného práva na svobodu projevu.
"Z těchto důvodů MF podalo stížnost k Ústavnímu soudu, protože považuje do budoucna za potřebné, aby byla otázka právního posouzení odpovědnosti za výroky prezidenta republiky definitivně vyjasněna. Důvodem pro podání stížnosti naopak není (v případě ústavní stížnosti ani nemůže být) další meritorní polemika ohledně pravdivosti žalovaných výroků na adresu pana Šarapatky," uvedl dnes úřad.
Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně zaměřené proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo.
Související

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
Ministerstvo financí , Zdeněk Šarapatka , Ústavní soud ČR , Miloš Zeman , prezident čr
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák