Křeček složil slib, je ombudsmanem. Chystá dramatické změny?

Někdejší poslanec ČSSD Stanislav Křeček se dnes složením slibu do rukou místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujal funkce veřejného ochránce práv. Nahradil v ní Annu Šabatovou, jejíž šestileté funkční období vypršelo v úterý. Křečka, který byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana, zvolila před týdnem Poslanecká sněmovna.

Křeček úřad v Brně přebere ve čtvrtek na setkání se svou předchůdkyní. Novinářům řekl, že nechystá žádné dramatické změny, úřad byl podle něj řízen profesionálně a bude i nadále.

Ombudsman se podle zákona ujímá funkce složením slibu do rukou předsedy Sněmovny, šéf komory Radek Vondráček (ANO) je však na cestě do Thajska a Laosu. Při ceremoniálu ho měl zastoupit jeho první místopředseda Vojtěch Filip (KSČM), který byl však dopoledne kvůli zdravotní indispozici převezen na vyšetření do nemocnice. Křeček tak složil slib do rukou Okamury a stal se čtvrtým ombudsmanem po Otakaru Motejlovi (2000-2010), Pavlu Varvařovském (2010-2013) a Šabatové (2014-2020).

Jednaosmdesátiletého Křečka zvolila minulý týden Sněmovna ve druhém kole tajného hlasování. Porazil v něm kandidáta Senátu, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. V prvním kole vypadl advokát Jan Matys, kterého také navrhla horní komora. Okamura při ceremoniálu popřál Křečkovi mnoho úspěchů a to, aby se mu dařilo naplňovat své vize. "Budu se o to snažit," reagoval Křeček.

Křeček novinářům po složení slibu řekl, že nechystá v úřadu dramatické změny. "Je řízen profesionálně a bude i nadále," uvedl. Se Šabatovou se sejde ve čtvrtek dopoledne. "Poděkuji jí za šest let spolupráce, budeme hledat cesty, jak dál pokračovat," uvedl. Na některé věci chce navázat, další dělat jinak, dodal. "Tak je tomu vždy, když se mění vedení. Naše náplň je dána zákonem, nevymýšlíme si naši působnost," řekl.

Nový ombudsman uvedl, že nijak nezakrývá svůj vyšší věk. Věděli o něm však i poslanci při výběru ombudsmana, dodal. "Budu to dělat tak, jak budu schopen. Pokud by ten věk tomu bránil, tak samozřejmě nebudu lpět na funkci více, než je nezbytné. Ale zatím se cítím výborně, stále publikuji. V této chvíli věk není překážkou, abych mohl pomáhat jako dosud," řekl.

Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek uspořádá v neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech. Křeček působil jako zástupce Šabatové a měl s ní dlouhodobé názorové neshody.

Křeček byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem, byl poslancem České národní rady, členem zastupitelstva Prahy 2 a v letech 1998 až 2013 poslancem. Od dubna 2013 do prosince 2019 byl zástupcem ombudsmanky, Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby ve funkci pokračoval. Kandidátem na ombudsmana byl už poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Varvařovský.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček ombudsman Anna Šabatová Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy