Ministerstvo spravedlnosti letos zažilo výměnu v čele úřadu, jejíž okolnosti vyvolaly řadu demonstrací za nezávislou justici. Nová ministryně Marie Benešová (za ANO) se stala terčem kritiky také kvůli podobě předložené novely zákona o státním zastupitelství. Sama otevřeně kritizovala práci státních zástupců. V legislativě její úřad připravil mimo jiné návrh zákona o hromadném řízení a vláda mu schválila návrh zákona o lobbingu.
Do letošního roku vstupovalo ministerstvo pod vedením právníka Jana Kněžínka (za ANO), který funkci zastával od července 2018. V dubnu oznámil, že se rozhodl rezignovat. Část opozice pokládala jeho odchod za vynucený a výměnu spojovala s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v tu dobu čerstvě čelil návrhu na podání obžaloby.
Po dosazení Benešové - poradkyně prezidenta Miloše Zemana - do ministerského křesla se opakovaně konaly v Praze i regionech demonstrace, které zaštiťoval spolek Milion chvilek. Protesty vyvrcholily na pražské Letné, kam v červnu i v listopadu dorazilo podle odhadů přes čtvrt milionu lidí. Účastníci žádali kromě jiného demisi Benešové či její odvolání.
Ministryně demonstrace nekomentovala. Popřela ovšem spekulace, že se chce zbavit nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K připravené novele zákona o státním zastupitelství řekla, že dává žalobcům silnější záruky nezávislosti. Podle opozice, státních zástupců i koaliční ČSSD však návrh naopak posiluje moc exekutivy nad žalobci. Vládní protikorupční rada ho nedoporučila ke schválení, výhrady měla i část členů Legislativní rady vlády (LRV). Benešová uvedla, že ohledně podoby návrhu už dále ustupovat nebude.
Práci státních zástupců ministryně několikrát zkritizovala s tím, že řada trestních kauz skončila fiaskem. Unie státních zástupců na tato slova reagovala tak, že jsou nepodložená a mohou oslabit důvěru veřejnosti v celý justiční systém.
Co se týče justice, ministerstvo předložilo a vláda schválila novelu, která zavádí jednotný výběr soudců a soudních funkcionářů a omezuje úlohu laických přísedících v trestních kauzách. Další schválený předpis mění podobu kárných řízení se soudci, státními zástupci a soudními exekutory. Úřad se zabýval také novým zákonem o hromadném řízení, který LRV po výrazném přepracování navrhla vládě ke schválení.
Ministryně letos vybrala nové předsedy obou vrchních soudů - Václava Čapku do Olomouce a Luboše Dörfla do Prahy. Prezident Zeman jejím návrhům v obou případech vyhověl.
V oblasti mezinárodní justiční spolupráce Benešová podepsala smlouvu o vydávání s Argentinou. Česko také jako první evropská země přistoupilo k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech. V červenci začala platit smlouva s Vietnamem o předávání odsouzených, kterou úřad dojednával 19 let.
Za priority v justici pro příští rok označuje Benešová elektronizaci, tedy elektronický soudní spis a uveřejňování rozsudků. Ministerstvo chce dále podporovat ukládání alternativních trestů a pokračovat v přípravě nového trestního a civilního soudního řádu. Chce rovněž prosadit v Parlamentu zákon o lobbingu, jehož součástí je zavedení registru jak pro lobbisty, tak pro lobbované. Hodlá také dokončit dlouho připravovaný zákon o ochraně spotřebitelů.
Související
Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová
NSS se začal zabývat kárnou žalobou na bývalého nejvyššího státního zástupce
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák