Marie Benešová: Ministryně, která zažila perný rok plný kritiky

Ministerstvo spravedlnosti letos zažilo výměnu v čele úřadu, jejíž okolnosti vyvolaly řadu demonstrací za nezávislou justici. Nová ministryně Marie Benešová (za ANO) se stala terčem kritiky také kvůli podobě předložené novely zákona o státním zastupitelství. Sama otevřeně kritizovala práci státních zástupců. V legislativě její úřad připravil mimo jiné návrh zákona o hromadném řízení a vláda mu schválila návrh zákona o lobbingu.

Do letošního roku vstupovalo ministerstvo pod vedením právníka Jana Kněžínka (za ANO), který funkci zastával od července 2018. V dubnu oznámil, že se rozhodl rezignovat. Část opozice pokládala jeho odchod za vynucený a výměnu spojovala s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v tu dobu čerstvě čelil návrhu na podání obžaloby.

Po dosazení Benešové - poradkyně prezidenta Miloše Zemana - do ministerského křesla se opakovaně konaly v Praze i regionech demonstrace, které zaštiťoval spolek Milion chvilek. Protesty vyvrcholily na pražské Letné, kam v červnu i v listopadu dorazilo podle odhadů přes čtvrt milionu lidí. Účastníci žádali kromě jiného demisi Benešové či její odvolání.

Ministryně demonstrace nekomentovala. Popřela ovšem spekulace, že se chce zbavit nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K připravené novele zákona o státním zastupitelství řekla, že dává žalobcům silnější záruky nezávislosti. Podle opozice, státních zástupců i koaliční ČSSD však návrh naopak posiluje moc exekutivy nad žalobci. Vládní protikorupční rada ho nedoporučila ke schválení, výhrady měla i část členů Legislativní rady vlády (LRV). Benešová uvedla, že ohledně podoby návrhu už dále ustupovat nebude.

Práci státních zástupců ministryně několikrát zkritizovala s tím, že řada trestních kauz skončila fiaskem. Unie státních zástupců na tato slova reagovala tak, že jsou nepodložená a mohou oslabit důvěru veřejnosti v celý justiční systém.

Co se týče justice, ministerstvo předložilo a vláda schválila novelu, která zavádí jednotný výběr soudců a soudních funkcionářů a omezuje úlohu laických přísedících v trestních kauzách. Další schválený předpis mění podobu kárných řízení se soudci, státními zástupci a soudními exekutory. Úřad se zabýval také novým zákonem o hromadném řízení, který LRV po výrazném přepracování navrhla vládě ke schválení.

Ministryně letos vybrala nové předsedy obou vrchních soudů - Václava Čapku do Olomouce a Luboše Dörfla do Prahy. Prezident Zeman jejím návrhům v obou případech vyhověl.

V oblasti mezinárodní justiční spolupráce Benešová podepsala smlouvu o vydávání s Argentinou. Česko také jako první evropská země přistoupilo k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech. V červenci začala platit smlouva s Vietnamem o předávání odsouzených, kterou úřad dojednával 19 let.

Za priority v justici pro příští rok označuje Benešová elektronizaci, tedy elektronický soudní spis a uveřejňování rozsudků. Ministerstvo chce dále podporovat ukládání alternativních trestů a pokračovat v přípravě nového trestního a civilního soudního řádu. Chce rovněž prosadit v Parlamentu zákon o lobbingu, jehož součástí je zavedení registru jak pro lobbisty, tak pro lobbované. Hodlá také dokončit dlouho připravovaný zákon o ochraně spotřebitelů.

Související

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

Více souvisejících

Marie Benešová

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy