Marie Benešová rozzlobila žalobce, v otevřeném dopise kritizují její výroky

Unie státních zástupců (USZ) dnes v otevřeném dopise zkritizovala nedávné výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) na adresu státních zástupců. Podle prezidenta unie Jana Laty je její hodnocení práce veřejných žalobců nepodložené a může oslabit důvěru veřejnosti v celý justiční systém.

Ministryně Marie Benešová v médiích mimo jiné uvedla, že řada trestních kauz skončila fiaskem a že státní zástupci chtějí jen moc, přičemž nevnímají své povinnosti.

"Státní zastupitelství v České republice je aktuálně ve velmi dobré kondici a není důvod k plošnému zpochybňování jeho práce či k oslabování jeho postavení v systému veřejné moci," zdůraznil Lata. Apeloval na ministryni, aby státní zastupitelství jako celek hodnotila na základě prokazatelných faktů o jeho činnosti, nikoliv na základě "dojmů či zobecňování a zveličování jednotlivostí".

Prezident Unie státních zástupců Jan Lata se v otevřeném dopise ministryni spravedlnosti důrazně ohrazuje proti jejím nepodloženým výrokům na adresu státního zastupitelství a nepřijatelnému návrhu novely zákona o státním zastupitelství. Dopis čtete zde: https://t.co/6FSyDmfzt6

— Unie stát. zástupců (@UnieSZ) October 9, 2019

Lata poukázal na výroční zprávu Nejvyššího státního zastupitelství, podle níž soudy pravomocně zprostily obžaloby 5,2 procenta lidí, přičemž toto číslo klesá od roku 2012. Podle Laty to svědčí o tom, že státní zastupitelství je jako celek vysoce úspěšné.

"Současně je zjevné, že soustava státního zastupitelství řádně reaguje na zjištěná pochybení ve svých vlastních řadách, což dokládají také podané kárné žaloby na konkrétní státní zástupce," uvedl šéf unie. Individuální excesy konkrétních státních zástupců jsou podle něj výjimečným jevem, kterému se nejde vyhnout v žádném systému, kde pracují lidé.

Lata ministryni opětovně vyčetl podobu novely zákona o státním zastupitelství. "Jsem nucen konstatovat, že Vámi předložená novela zákona o státním zastupitelství se zcela rozešla s původně deklarovaným cílem, kterým bylo posílení jeho nezávislosti. Naopak představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od přijetí zákona v roce 1993," napsal.

Novela podle unie vystavuje Česko nebezpečí, že o trestním stíhání lidí nebude rozhodováno podle zákona, ale na základě politického přesvědčení aktuálně úřadujícího ministra. "Naplnila by se tak vaše slova o tom, že je v České republice možno objednat si trestní stíhání," vzkázal Lata ministryni.

"Ráda bych uvedla, že Legislativní rada vlády nekonstatovala ani neuvedla, že by zákon o státním zastupitelství měl být ohrožením nezávislosti justice," reagovala dnes Benešová. K aktuálnímu znění novely měla výhrady třetina právníků v radě.

Proti novele se postavila třetina Legislativní rady vlády a minulý týden ji ke schválení nedoporučila vládní protikorupční rada. Lata dnes uvedl, že proti usnesení protikorupční rady hlasovala Benešová jako jediná z přítomných."Z vaší strany jsem v návaznosti na toto usnesení zaregistroval pouze bagatelizaci role tohoto poradního vládního orgánu a pomluvu, že si nevyšší státní zástupce 'oběhl neziskovky'. Návrh přitom nezískal podporu ani zástupců dalších ministerstev, kteří jsou též členy předmětné rady," konstatoval Lata.

Pozastavil se také nad tím, že Benešová nechce podle svého vyjádření vyjmout státní zástupce z moci výkonné a věnovat jim v ústavě samostatnou hlavu. "Na jednání, které jste před třemi měsíci měla s vedením Unie státních zástupců, jste tvrdila opak," připomněl ministryni.

S Benešovou se dnes ráno setkal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Původně měli debatovat o novele zákona o státním zastupitelství, s níž Zeman nesouhlasí, toto téma nakonec neotevřeli. "Hovořili o běžných provozních záležitostech, například o odchodu státních zástupců do důchodu a jak tuto situaci řešit," sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Související

Více souvisejících

Marie Benešová Unie státní zástupců Jan Lata (Unie státní zástupců) justice Pavel Zeman Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy