Unie státních zástupců (USZ) dnes v otevřeném dopise zkritizovala nedávné výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) na adresu státních zástupců. Podle prezidenta unie Jana Laty je její hodnocení práce veřejných žalobců nepodložené a může oslabit důvěru veřejnosti v celý justiční systém.
Ministryně Marie Benešová v médiích mimo jiné uvedla, že řada trestních kauz skončila fiaskem a že státní zástupci chtějí jen moc, přičemž nevnímají své povinnosti.
"Státní zastupitelství v České republice je aktuálně ve velmi dobré kondici a není důvod k plošnému zpochybňování jeho práce či k oslabování jeho postavení v systému veřejné moci," zdůraznil Lata. Apeloval na ministryni, aby státní zastupitelství jako celek hodnotila na základě prokazatelných faktů o jeho činnosti, nikoliv na základě "dojmů či zobecňování a zveličování jednotlivostí".
Prezident Unie státních zástupců Jan Lata se v otevřeném dopise ministryni spravedlnosti důrazně ohrazuje proti jejím nepodloženým výrokům na adresu státního zastupitelství a nepřijatelnému návrhu novely zákona o státním zastupitelství. Dopis čtete zde: https://t.co/6FSyDmfzt6
— Unie stát. zástupců (@UnieSZ) October 9, 2019
Lata poukázal na výroční zprávu Nejvyššího státního zastupitelství, podle níž soudy pravomocně zprostily obžaloby 5,2 procenta lidí, přičemž toto číslo klesá od roku 2012. Podle Laty to svědčí o tom, že státní zastupitelství je jako celek vysoce úspěšné.
"Současně je zjevné, že soustava státního zastupitelství řádně reaguje na zjištěná pochybení ve svých vlastních řadách, což dokládají také podané kárné žaloby na konkrétní státní zástupce," uvedl šéf unie. Individuální excesy konkrétních státních zástupců jsou podle něj výjimečným jevem, kterému se nejde vyhnout v žádném systému, kde pracují lidé.
Lata ministryni opětovně vyčetl podobu novely zákona o státním zastupitelství. "Jsem nucen konstatovat, že Vámi předložená novela zákona o státním zastupitelství se zcela rozešla s původně deklarovaným cílem, kterým bylo posílení jeho nezávislosti. Naopak představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od přijetí zákona v roce 1993," napsal.
Novela podle unie vystavuje Česko nebezpečí, že o trestním stíhání lidí nebude rozhodováno podle zákona, ale na základě politického přesvědčení aktuálně úřadujícího ministra. "Naplnila by se tak vaše slova o tom, že je v České republice možno objednat si trestní stíhání," vzkázal Lata ministryni.
"Ráda bych uvedla, že Legislativní rada vlády nekonstatovala ani neuvedla, že by zákon o státním zastupitelství měl být ohrožením nezávislosti justice," reagovala dnes Benešová. K aktuálnímu znění novely měla výhrady třetina právníků v radě.
Proti novele se postavila třetina Legislativní rady vlády a minulý týden ji ke schválení nedoporučila vládní protikorupční rada. Lata dnes uvedl, že proti usnesení protikorupční rady hlasovala Benešová jako jediná z přítomných."Z vaší strany jsem v návaznosti na toto usnesení zaregistroval pouze bagatelizaci role tohoto poradního vládního orgánu a pomluvu, že si nevyšší státní zástupce 'oběhl neziskovky'. Návrh přitom nezískal podporu ani zástupců dalších ministerstev, kteří jsou též členy předmětné rady," konstatoval Lata.
Pozastavil se také nad tím, že Benešová nechce podle svého vyjádření vyjmout státní zástupce z moci výkonné a věnovat jim v ústavě samostatnou hlavu. "Na jednání, které jste před třemi měsíci měla s vedením Unie státních zástupců, jste tvrdila opak," připomněl ministryni.
S Benešovou se dnes ráno setkal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Původně měli debatovat o novele zákona o státním zastupitelství, s níž Zeman nesouhlasí, toto téma nakonec neotevřeli. "Hovořili o běžných provozních záležitostech, například o odchodu státních zástupců do důchodu a jak tuto situaci řešit," sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Související
NSS se začal zabývat kárnou žalobou na bývalého nejvyššího státního zástupce
Ministryně Benešová chce, aby její nástupce řešil výši odměn pro znalce
Marie Benešová , Unie státní zástupců , Jan Lata (Unie státní zástupců) , justice , Pavel Zeman , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák