Vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami označila Sněmovna za válečný zločin podle mezinárodního práva. Česko by se podle dnešního usnesení dolní komory mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině.
Sněmovna také vyzvala k opatřením, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku. Usnesení podpořilo všech 153 přítomných poslanců.
"Ruská federace se dopustila zločinu agrese proti Ukrajině, rozpoutala v Evropě rozsáhlou a nikým nevyprovokovanou válku, usiluje o zničení mezinárodního pořádku založeného na pravidlech, útočí proti svobodě, liberální demokracii a západní civilizaci založené na respektování lidských a občanských práv každého jednotlivce," stojí v usnesení. Zločinem bylo podle Sněmovny i ruské obsazení Krymu a části území východní Ukrajiny před osmi lety. "Ruská federace musí nést za rozpoutání války následky, a to včetně platby reparací," uvedli poslanci.
"Ke zvěrstvům, která páchá ruská armáda, nemůžeme mlčet," řekl předkladatel návrhu usnesení, místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Brutalita ruských vojsk podle něho snese srovnání s genocidou ve Srebrenici a s postupem nacistických jednotek SS za druhé světové války. Bartošek se vyslovil také například pro odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému a pro vyloučení Ruska ze všech mezinárodních organizací.
Ruská armáda podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) systematicky páchá válečné zločiny. Ministr je přesvědčen o tom, že pachatelé se z nich budou po ukončení konfliktu zodpovídat. "Dnešní Rusko už je stalinistický režim," prohlásil Lipavský. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poslance ujistila, že Česko bude pokračovat v dodávkách vojenského materiálu Ukrajině, konkrétní informace ale kvůli utajení nesdělila.
"Co se děje na Ukrajině, je zvěrstvo," uvedl za opoziční klub ANO Jaroslav Bžoch. Je třeba podle něho podpořit Ukrajinu, tak aby byla schopná se ubránit.
Sněmovna vyzvala k prosazování dalších protiruských sankcí a k jejich stupňování, k zamezení aktivit ruských tajných služeb v Česku a v EU nebo k prošetření původu peněz, za něž ruští občané nakoupili v Česku nemovitosti a další aktiva. Poslanci se vyslovili také k podpoře Moldavska a Gruzie i těch Rusů a Bělorusů, kteří se postavili "proti zločinné válce Kremlu proti Ukrajině". Kroky k surovinové nezávislosti na Rusku pak dolní komora zdůvodňuje tím, aby Rusko nemohlo využít příjmy z prodeje ropy či k financování další vojenské agrese a "rozvratných aktivit proti západu".
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.
Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Související
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
válka na Ukrajině , Buča, Ukrajina , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 2 hodinami
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 2 hodinami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 3 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 4 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 5 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 6 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 6 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 7 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 8 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 9 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 10 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 11 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 11 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 12 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 12 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 13 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák