Minimální mzda by příští rok mohla vyrůst až na 18.000 korun

Vláda by mohla v pátek rozhodnout o tom, jak vysoká bude v Česku od ledna minimální mzda. Navrhované vládní nařízení, které připravilo ministerstvo práce, počítá s růstem o 2800 korun. Z nynějších 15.200 korun by se tak nejnižší výdělek dostal na 18.000 korun, zvedl by se zhruba o 18 procent.

Odbory takový plán podporují. Zaměstnavatelé jsou proti, navrhovali 500 korun. Tripartita se na částce neshodla. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dřív řekl, že by za dobrý kompromis považoval růst o 1300 korun.

Minimální mzdu pobírá podle podkladů pro vládu 139.000 lidí. Ministerstvo práce propočítalo tři varianty navýšení, a to o 500, o 1300 a o 2800 korun. Babiš po jednání tripartity minulý týden uvedl, že ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) svůj původní návrh snížila na polovinu a navrhuje teď růst o 1400 korun na 16.600 korun. Šéfka resortu práce to nekomentovala. V navrhovaném nařízení je dál přidání o 2800 korun. Na jaké částce se nakonec kabinet dohodne, není zatím jasné.

S minimální mzdou by se zvedly i nejnižší zaručené mzdy, které se vyplácejí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybují se od minimálního výdělku do jeho dvojnásobku. Podle variant ministerstva práce by tedy činily buď 15.700 až 31.400 korun, 16.500 až 33.000 korun, nebo 18.000 až 36.000 korun.

Při přidání o 2800 korun by se podle návrhu minimální hodinový výdělek zvedl z 90,50 na 107,10 korun. Firmy by to stálo 16,08 miliardy navíc a veřejné rozpočty 1,3 miliardy navíc. Mzdové náklady na pracovníka s nejnižším výdělkem by se na rok zvedly o 44.957 korun. Po navýšení o 500 korun by člověk na hodinu pobíral 93,50 korun. Podnikatelé by příští rok vydali o 2,65 miliardy korun víc a veřejný sektor o 150 milionů. Mzdové náklady pracovníka by se zvedly o 8028 korun. Navýšení o 1300 korun by zvedlo hodinový výdělek na 98,20 korun. Znamenalo by pro firmy vydat o 7,74 miliardy víc, pro veřejnou sféru by to bylo o půl miliardy víc. Mzdové náklady by se za rok zvedly o 20.873 korun.

Podle ministerstva práce by po navýšení minimální mzdy a zaručených mezd rostly příjmy z odvodů. U přidání o 500 korun by se na sociálním pojištění vybralo o 450 milionů korun víc a na zdravotním pojištění o 170 milionů. Při navýšení o 1300 korun by to bylo na sociálních odvodech o 1,26 miliardy víc a na zdravotních o 470 milionů víc. Po růstu o 2800 korun by byl výběr sociálního pojištění vyšší o 3,24 miliardy a zdravotního o 1,17 miliardy.

Odbory výraznější růst podporují. Poukazují na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby a že vyšší minimální mzda má Slovensko a Polsko. Zaměstnavatelé zvýšení o 2800 korun odmítají. Podle nich se firmy vzpamatovávají z covidové krize. Do potíží by se dostaly hlavně menší podniky. Podle hospodářské komory by měla rozhodnout až nová vláda. Podnikatelé žádají zavedení pravidelné valorizace podle ekonomických ukazatelů. V minulém volebním období to ministerstvo nevyjednalo a neprosadilo.

Související

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

mzdy / platy Minimální mzda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy