Na kongresu ODS vystoupili šéfové koaličních stran, podpořili Fialu

Spolupráci vlády koalice Spolu a PirSTAN, kterou podle předsedy STAN Víta Rakušana stmelily společné hodnoty v prvních, nelehkých měsících existence, chválili předsedové koaličních stran na kongresu ODS v pražské hale O2 univerzum. Hovořili o společných krocích i válečné situaci na Ukrajině. Jako lídra, který se ukázal jako státník a vede vládu, aniž by ministry "válcoval", zmínili obhajujícího předsedu ODS Petra Fialu.

Za velkou zkouškou označil Rakušan podzimní volby do obcí a třetiny Senátu, ve kterých se koaliční strany stanou soupeři. ODS vyzvedl Rakušan jako stranu, která zvládla vrátit se do Sněmovny. Vzhledem ke konkurenci, která je čeká, popřál občanským demokratům "přiměřený úspěch do budoucnosti".

Fiala později k očekávané konkurenci s koaličními stranami uvedl, že koalice Spolu jde do hlasování společně. "Chceme pokračovat na (tomto) půdoryse, někde to tak nebude, to neznamená, že bychom vytvářeli nepřátelství. Tam, kde budeme soupeři, bude to soupeření férové, slušné a nebude to mít vliv na spolupráci na celostátní úrovni," uvedl. Zopakoval, že vláda dosud pracuje jako tým, aniž by jednotlivé strany sbíraly pomyslné politické body. Projevilo se to podle něj například při schvalování upraveného státního rozpočtu.

ODS se podle předsedy STAN vrátila mentalita vítězů a Fiala se ukázal silným lídrem. "Vrátil do České politiky od doby (prezidenta) Havla poprvé závan státnickosti a za to mu patří poděkování," uvedl Rakušan. Zmínil Fialovu nedávnou cestu na Ukrajinu i to, že Česko má nyní díky němu silnou zahraniční politiku.

Šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Česko se musí co nejdřív odstřihnout od ruského plynu a ropy. "Abychom se odstřihli od diktátora, který vraždí a plundruje," řekla. Česko musí nadále podporovat Ukrajinu a být vstřícné k uprchlíkům, kteří utíkají před ruskou vojenskou invazí. Ve svém projevu Adamová také oceňovala fungování koalice Spolu s občanskými demokraty a lidovci. "Ukázalo se, že změna je občany nejen žádaná, ale také možná," konstatovala. Nynější vláda se podle ní nevěnuje jen dlouhým tiskovým konferencím, aby vytvářela dojem, že je akční, ale skutečně akční je.

Hlavně chvále společného projektu se věnoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Jsem rád, že jsem do toho šli a odpracovali to," uvedl. Fungování spolupráce ho příjemně překvapila lidsky. "Potom to může fungovat i politicky a ve prospěch ČR, EU, Evropy nebo NATO," řekl. Vládní tým je podle něj dobrý a má dobrého premiéra v Petru Fialovi. "Premiér nedělá na první pohled velká ramena, ale svými činy si umí vydobýt respekt," dodal Jurečka.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše vládní strany spolupracují i přes některé odlišnosti na řešeních, která posouvají Česko dál. "Věřím, že na tom nic nezmění kampaň. Bude tvrdá, toho se nikdo nebojí, ale měla by být férová a poctivá, aby to byl souboj ideálů a ne hoaxů a populismu, jak jsme viděli u některých nejmenovaných stran před volbami," řekl. Kritizoval to, že v podobném stylu pokračují opoziční strany i v současnosti.

Vedle lídrů koaličních stran se dnes jako hosté kongresu účastnili prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a odborový předák Josef Středula. Stejně jako v pátek mezi hosty zasedli expremiéři a bývalí předsedové ODS Mirek Topolánek a Petr Nečas.

Podle reportéra serveru EuroZprávy.cz se v atmosféře na místě stále odrážela euforie z úspěchu v říjnových sněmovních volbách, kdy ODS stála v čele vítězné koalice Spolu. Odpovídala tomu i důvěra, kterou v hlasování od delegátů obdrželi předseda Petr Fiala a 1. místopředseda Zbyněk Stanjura.

V projevech řečníci z řad ODS v čele s premiérem Fialou i hosté z ostatních vládních stran vyzdvihovali úspěch v loňských volbách, zároveň však zdůrazňovali, že vládní angažmá je teprve na svém začátku, proto je nutná pokora. V kuloárech byly velkým tématem i blížící se komunální a senátní volby na podzim letošního roku a prezidentská volba na začátku příštího roku.

Související

Více souvisejících

ODS Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy