Tchajwanským letounem? Vystrčil nemusí dostat na zahraniční cestu vládní stroj

Předseda Senátu možná nebude mít k cestě na Tchaj-wan k dispozici vládní letoun. Na cestu, od které Miloše Vystrčila (ODS) odrazují prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, by tak mohl využít tchajwanskou společnost.

Miloš Vystrčil, 26. kongres ODS

Cesta předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan je v současnosti nejspíš tou nejsledovanější v zemi. Vydat se na ni má v září. Podle serveru aktuálně.cz je ale možné, že nevyužije vládní letky.

„Taková varianta existuje, je možné, že poletím jejich letadlem. Nemohu to vyloučit. Cesta vládním speciálem vyžaduje mezipřistání, které v současné době nelze kvůli pandemii realizovat. Proto probíhají jednání s tchajwanskou stranou o možnosti, že bychom letěli komerční linkou s jejich leteckou společností. Je to na dobré cestě," řekl Vystrčil.

Plánovanou cestou na Tchaj-wan navazuje na svého předchůdce Jaroslava Kuberu. Ten byl, taktéž přes odrazování prezidentem, rozhodnutý letět, jenže před cestou zemřel na infarkt.

Premiér Andrej Babiš popřel, že by se blokováním letadla pokoušel zabránit Vystrčilovi v cestě. Každopádně podle zmíněného serveru skutečně hrozí, že žádné letadlo z vládní letky nebude k dispozici. Vystrčilův tým se totiž obává, že v termínu jeho cesty, bude potřebovat letoun prezident.

„Pokud jde o prezidentovy cesty do zahraničí, není vyloučeno, že navštíví v závěru září Itálii,“ sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Na otázku, zda bude letadlo pro Vystrčila k dispozici, odpověděl, že to není otázka pro něj. Další termíny prezidentových cest neuvedl. „Z diplomatických důvodů nebudu nyní konkretizovat," dodal.

Nicméně o tom, kdo stroj dostane, rozhodne armáda. „Nemám důvod případné žádosti předsedy Senátu nevyhovět. Ministerstvo obrany provozuje leteckou přepravu ústavních a vládních činitelů," řekl novinářům ministr obrany Lubomír Metnar.

Vystrčil se obává karantény

Hlavní problém ve využití vládního letounu je ale podle Vystrčila to, že by bylo nutné mezipřistání. „To je pro mě velký problém, protože chci, aby byl let co nejrychlejší a nejbezpečnější. To by v případě mezipřistání nebylo možné," vysvětlil Vystrčil.

„Při současné epidemiologické situaci ve světě je zřejmé, že každé mezipřistání zvyšuje riziko nákazy a je složité jej vůbec realizovat - prověřovali jsme Nové Dillí, Maskat a další města," uvedl. „Obávám se toho, abych nemusel do karantény, protože se chci hned po přistání na Tchaj-wanu pustit do práce," doplnil Vystrčil.

Vystrčila také zajímá celkový náklad letu. Podle jeho slov se nesmí stát, že pokud by letěl s tchajwanskou společnosti, tak to bude stát více než s vládní letkou. Následně novináře ujistil, že všechny dokumenty kolem nákladů zveřejní.

Rozhodnutí let podniknout oznámil Vystrčil v červnu. „Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska rozvoje ekonomického, rozvoje vědy, vzdělání i kultury," prohlásil. „Je to střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme, jako jsou vláda práva, svoboda, suverenita či demokracie, a něčím, co jsem nazval počítáním grošů. Pokud pojedu na Tchaj-wan, tak se tím hlásím k těmto principům, a ne k počítání grošů," uvedl.

Zájemců o let jsou podle předsedy Senátu desítky. „Oslovili mě zájemci z řad podnikatelů a institucí zaměřených na vědu, výzkumu, inovace a kulturu. Vypadá to na velmi výraznou podnikatelskou delegaci," řekl.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, debatu ve Sněmovně neprosadila

01.12.2021 15:43 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes neprosadilo ve Sněmovně debatu o povinném…

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

01.12.2021 15:23 Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janou Černochovou …

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

01.12.2021 13:00 Aktualizováno Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci patrně budou znovu dostávat příspěvek až 370 korun za den k…

Blažek po jednání se Zemanem odmítl, že by byl vyšetřován

01.12.2021 12:53 Aktualizováno Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po dnešním jednání s prezidentem Milošem…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Související:

Právě se děje

reklama