Na Vítkově se po roce opět uskuteční oslavy vzniku republiky

Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku Československa. Loni byl ceremoniál zrušen kvůli protipandemickým opatřením a politici u pomníku položili květiny individuálně. Další tradiční akce, které se při oslavách 28. října konají, budou tentokrát kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana odloženy.

Jednou z nejvýznamnějších je udílení státních vyznamenání. Prezident republiky je předává večer 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Letos se pravděpodobně akce v tento den konat nebude. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že pokud Zeman nerozhodne jinak, bude slavnostní předávání odloženo. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš předpokládá, že v takovém případě Pražský hrad ve čtvrtek večer oznámí, koho se prezident rozhodl vyznamenat, a řády a medaile budou předány v náhradním termínu. Stát se tak může kdykoli podle rozhodnutí prezidenta. Podobně Hrad postupoval i loni, kdy se slavnostní večer nemohl uskutečnit kvůli nepříznivé pandemické situaci. Tehdy oceněné osobnosti měli být vyznamenány letos 28. října.

Prezident tradičně pořádá u příležitosti oslav vzniku Československa i další akce, na Hrad zve například vpředvečer státního svátku velvyslance, kteří v Česku zastupují své země. Server iRozhlas.cz s odvoláním na Kruliše uvedl, že přijetí diplomatického sboru bylo kvůli hospitalizaci Zemana odloženo. Akce se nekonala ani loni, kdy byla zrušena kvůli pandemii. Pravděpodobně se neuskuteční také jmenování generálů, které by musel podepsat Zeman. V Praze se letos nebude konat ani slavnostní přísaha armádních nováčků. Téměř pět stovek nových studentů Univerzity obrany a studentů Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přísahu složí v kasárnách v Šumavské ulici v Brně, oznámilo ministerstvo obrany.

Tradiční slavnostní nástup u památníku na pražském Vítkově se ale bude oproti loňsku konat jen s mírnějšími protipandemickými opatřeními, sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Účastníci piety budou muset mít zakrytá ústa a nos a budou se muset prokázat očkováním, testem na covid-19 nebo proděláním onemocnění. Výjimku dostali vojáci čestných jednotek, kteří roušky mít nemusí, protože tvoří jeden pracovní celek. Loni byl pietní akt na Vítkově kvůli špatné epidemické situaci zrušen, politici i přesto k památníku přijeli vznik samostatného státu uctít jednotlivě. Prezidenta Zemana podle Kruliše letos zastoupí při kladení věnce náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Vznik republiky připomenou i další akce. Ve čtvrtek odpoledne Československá obec legionářská uspořádá vzpomínkové setkání na pražském náměstí Pod Emauzy, kde budou uctěni padlí českoslovenští legionáři. U Písecké brány ve stejný den Praha 6 pořádá slavnostní shromáždění, jehož součástí bude vernisáž (Po)Zapomenutí legionáři.

Na ministerstvu obrany příští týden v úterý také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) udělí resortní vyznamenání a na Vítkově budou ve středu povýšeni vojáci do plukovnické hodnosti.

Související

Petr Pavel

Pavel: Konflikt na Ukrajině připomíná druhou světovou, šiřitelé ruské propagandy zneuctívají památku padlých

Prezident Petr Pavel při pietním aktu u příležitosti státního svátku Dne vítězství řekl, že úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou například Noční vlci nebo jejich čeští podporovatelé. Podotkl, že jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky.
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

Češi si připomněli konec druhé světové války. Česko pomocí Ukrajině splácí dluh, řekl Zeman

Česká republika si dnes připomněla 77 let od konce druhé světové války v Evropě a osvobození země sovětskou a americkou armádou. Letošní Den vítězství výrazně ovlivnilo dění na Ukrajině, která od konce února čelí ruské invazi. Politici proto kromě hrdinů a obětí největšího válečného konfliktu v dějinách vzpomínali i na ty, kteří nyní bojují a umírají na Ukrajině. Válka nedaleko českých hranic podle nich znovu připomněla, že svoboda ani mír nejsou samozřejmostí a je třeba za ně bojovat. Vzpomínkové akce se po dvou letech konaly bez covidových opatření, tedy bez omezení počtu účastníků i bez respirátorů.

Více souvisejících

oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Tachovsku zasahovala policie ve škole. Zadržela jednu osobu

Policie v úterý po poledni zasahovala v jedné ze škol na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zadržela mladého muže, který měl vyhrožovat dvěma osobám. Další podrobnosti k případu se policie teprve chystá zveřejnit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy