Návrh na snížení platů ústavních činitelů? Opozice se k němu staví kriticky

Opoziční strany hovoří v souvislosti s dnešním návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na snížení platů ústavních činitelů o populismu či snaze odvést pozornost od problémů ministerstva práce. Další strany připomínají své starší návrhy na úpravy v odměňování politiků a podivují se, proč pro ně sociální demokraté nehlasovali. KSČM chce platy navázat na vývoj ekonomiky, aby mohly kromě růstu také klesat. Vyplývá to z vyjádření politiků, které ČTK oslovila.

Koaliční ČSSD chce v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížit platy ministrů, poslanců a senátorů. Platová základna by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Nyní se platy ústavních činitelů odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Od ledna činí minimální mzda 14.600 korun. Pracuje za ni asi 150.000 lidí.

"To je pořád dokola, když někdo neví, čím by zaujal, navrhne, abychom se bavili o platech ústavních činitelů," komentoval návrh předseda ODS Petr Fiala. Platy poslanců by podle něj měl určovat automat, který funguje. "Je nastavený, tak ať běží. Mně to připadá jako absurdní, abychom se tím zabývali," uvedl. Až návrh uvidí, je ale ochoten o něm diskutovat.

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek uvedl, že Piráti už před rokem a půl navrhovali, aby se platy politiků odvíjely od průměrného platu v celé ekonomice. "Tudíž v případě, že je krize a platy se v ekonomice snižují, tak by se snižovaly i poslancům. Pokud se nepletu, tak sociální demokraté pro to nehlasovali. To je myslím dostatečně výmluvná odpověď," řekl.

Také šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana prosazuje navázání platů ústavních činitelů na průměrný plat v ekonomice. "Nikoli na částce, kterou lze stanovit zákonem. To znamená, že jsme připraveni o návrhu jednat, ale vázanost na minimální mzdu nám nepřipadá správná. Ta může růst, respektive roste, bez závislosti na vývoji v ekonomice a tak by i platy rostly. Kdežto při vazbě na vývoj ekonomiky může růst, ale také klesat," vysvětlil.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že SPD ve Sněmovně navrhovala zmrazení platů politiků od roku 2021. "Poslanci ostatních stran, včetně poslanců ČSSD, nám náš návrh hlasováním zamítli. Proč poslanci ČSSD tedy hlasovali proti?" diví se Okamura.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala před "naskakováním" na snahu Maláčové odvést pozornost od problematiky ošetřovného. "Za čtyři dny se některé děti nemohou vrátit do škol a rodiče, zaměstnavatelé, ani školy doposud nevědí, zda bude nárok rodičů na ošetřovné platit i dál. Ministryně je neschopná přesvědčit své koaliční partnery z ANO, a proto vytahuje jako záchranu osvědčenou kartu - platy ústavních činitelů," napsala ČTK Adamová. S diskusí o platech nemá problém. "Včetně toho, jaké další úspory s tím spojí, ale ať neodvádí pozornost od své neschopnosti a toho holubníku, který vláda způsobila," dodala.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana jsou nyní platy politiků svázány s vývojem ekonomiky. "Když klesá, budou klesat i platy. To se teď dá přirozeně čekat a je to v pořádku," uvedl. Návrh je podle něj přesně v linii vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). "Přes minimální mzdu by o platech poslanců, kteří mají vládu kontrolovat, rozhodovala vláda. A ptám se - budeme snižovat i platy státních úředníků? Budeme snižovat platy vrcholných manažerů polostátních podniků? A s tímto nápadem přichází ministryně vlády, která chce zvýšit rozpočet pro kancelář prezidenta republiky? Čirý populismus," dodal.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Opozice se zastala ČNB. Ocenila nepolitické chování

Česká národní banka se podle opozičních politiků oslovených ČTK zachovala při dnešním zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta jako nezávislá instituce. Předseda Pirátů Ivan Bartoš, šéf lidovců Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v té souvislosti kritizují, že se rozhodnutí banky snažili ovlivnit premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Vláda ČR

Opoziční koalice apelují na vládu, aby uznávala protilátky

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) opět vyzvala vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Také koalice Pirátů a hnutí STAN apeluje na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti, což uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Více souvisejících

opozice Jana Maláčová (ČSSD) Petr Fiala (ODS) Vojtěch Filip (KSČM) Tomio Okamura Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy