Návrh podpory lidem po tornádu rozporovali vládní legislativci

K návrhu nařízení o státní podpoře pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem vznesla Legislativní rada vlády připomínky, které se týkaly dotací pro pojištěné, vícegeneračních domů nebo rekreačních objektů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že se s připomínkami vypořádala. Podle zástupců legislativní rady ale vláda tři ze čtyř připomínek nevzala v potaz. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz.

Program Živel na pomoc lidem, kterým silná bouře 24. června na Hodonínsku, Břeclavsku a Lounsku poničila domy, nabízí dotaci až dva miliony korun a další tři miliony ze zvýhodněného úvěru. Podmínky podpory čelily kritice veřejnosti kvůli snižování dotace o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Vláda ve středu na mimořádném zasedání své nařízení upravila. Podpora se o příjem ze sbírek snižovat nebude, od nákladů na obnovu bydlení se bude odečítat 70 procent pojistného plnění, ne celá náhrada od pojišťovny.

Právě na odečet pojistného plnění vládní legislativci upozorňovali. "Návrh do budoucna může demotivovat od odpovědného přístupu k majetku. Návrh je totiž vstřícnější vůči osobám, jež pro tento případ nebyly pojištěny," uvedla předsedkyně legislativní rady a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Nedůvodně zvýhodnění podle legislativců jsou vlastníci bytových domů oproti majitelům rodinných domů s více byty. Vlastník vícegeneračního rodinného domu s více byty má totiž nárok na dva miliony korun, zatímco majitelé bytového domu mohou získat dva miliony na každý byt v budově.

Pochybnosti legislativci měli také o tom, že jeden člověk může získat podporu na více nemovitostí. "Je otázkou, zda takto velkoryse koncipované řešení je v souladu se smyslem a účelem podpory," napsala Benešová. Poslední výtka upozorňovala na problematiku chat. Podle nastavených pravidel, pokud majitel zničené chaty v ní má nahlášený trvalý pobyt, na podporu dosáhne. Nezáleží tak na tom, jestli ji například pronajímá nebo v ní skutečně bydlí. V opačném případě, když člověk v chatě bydlí, ale nemá v ní nahlášený trvalý pobyt, dva miliony od státu nezíská. "Opět není vysvětleno proč," uvedla Benešová.

Podle Dostálové ve stanovisku legislativců nešlo o vážné výtky, chtěli jen lepší zdůvodnění. S připomínkami se vypořádala, protože nařízení dodatečně zdůvodnila, uvedla ministryně. Stanoviska už se sladila také podle Benešové. Místopředseda legislativní rady Jan Kněžínek ale uvedl, že se kabinet se spornými pasážemi nevypořádal. "Je reagováno pouze na otázky pojištění. Další tři vláda tehdy nevzala v potaz a dnes (ve středu) se už neřešily," řekl. Další člen rady Petr Bezouška uvedl, že středeční změna týkající se znevýhodnění pojištěných proti nepojištěným není dostatečná. "Je to nahodilé. Není u toho žádné zdůvodnění. Odpověď je jasná - snaží se vyplatit co nejméně," cituje ho server iROZHLAS.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy