Milion korun pro každého, navrhuje ironicky Fiala z ODS

Důchodci by měli dosáhnout na jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc korun, což se rozhodně neobešlo bez patřičné reakce z řad opozice. Například předseda občanských demokratů Petr Fiala k tomu z legrace napsal, že ODS navrhne pro každého milion. Že si penzisté přilepší, avizovali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Petr Fiala
doporučujeme

"Na nejbližší schůzi PS navrhneme jednorázový příspěvek 1 milion korun pro každého občana. Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří,“ napsal Fiala s ironickým podtextem na Twitteru v neděli ráno. 

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval plátce daní, aby na návrh vlády odpověděli u voleb. "Mám otázku na Vás na všechny, kteří ze svých daní platíte tuto vládu a budete platit její dluhy. Na Vás, kteří nespíte úzkostí, zda budete mít na mzdy pro své zaměstnance. Na Vás, kteří se bojíte o práci: O kolik si přilepšíte na Vánoce? Odpovězte u voleb," napsal na twitteru.

Plošný bonus zpochybnil také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Přidávat plošně to umí každý, ale co kdybyste pane premiére Babiši uměli pomoci těm, co to ze všech seniorů potřebují nejvíce?" napsal na twitteru. Mezi lidmi se "směšně malými důchody" jmenoval ženy vychovávající děti, vdovy a vdovce. "Pomáhejte těm, co pomoc potřebují!" dodal.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana vrcholí populistické zoufalství. "Ani sebevětší rouškovné nezakryje neschopnost této vlády v době krize jakkoliv strategicky myslet a plánovat pro příští generace," uvedl na twitteru.

Maláčová se v sobotu večer nechala na televizi Nova slyšet, že v pondělí navrhne takzvané "rouškovné" pro důchodce ve výši 6 tisíc korun. "Já v pondělí předložím návrh na jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6 000 korun. My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit,“ chlubila se s tím, že by už před vánočními svátky mohli důchodci dostat "předčasný" dárek.

Premiér se nechal slyšet, že je ve hře příspěvek v hodnotě pěti až šesti tisíc s tím, že celou záležitost ještě v pondělí probere s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), který sám uvedl, že by si penzisté mohli přilepšit buď už letos, anebo až příští rok.

"Na jednorázovém letošním příspěvku pro seniory je v koalici shoda. O jeho výši se budeme bavit v následujících týdnech,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová, která s jednorázovým příspěvkem pro seniory přišla jako první, ale s výrazně menší částkou, tedy zhruba 1000 korun. 

S pomyslnou soutěží o přízeň voličů začal Babiš koncem července (na podzim se uskuteční senátní a krajské volby), když navrhl valorizace, tedy zákonné zvýšení měsíční částky důchodů od ledna 2021 z cca 840 na 900 korun. To nezůstalo bez odezvy ze strany sociálních demokratů, kteří navrhli ještě bohatší valorizace, tedy až o 400 Kč. Premiér poté otočil a začal mluvit o pěti stech korun. Průměrný starobní důchod činil koncem března 14 397 korun. 

Podle ekonoma si vládní politici kupují voliče

Ekonom Lukáš Kovanda v "rouškovném" skutečně spatřuje čirý populismus, kdy si politici takzvaně kupují voliče. Jednorázový bonus mu přijde těžko obhajitelný. 

"Babiš hovoří o tom, že důchodci během vrcholícího šíření koronavirové nákazy prožívali ’stres’, takže mají nárok na podobnou kompenzaci jako OSVČ. Jenže v případě OSVČ se jednalo o kompenzaci výpadku příjmů, způsobeném uzavřením podstatné části ekonomiky v rámci boje s nákazou. Důchodcům příjmy nijak kráceny nebyly,“ nechal se dle webu idnes.cz slyšet ekonom.

U příspěvku pro seniory navíc spatřuje pouze snahu získat si jejich voličskou přízeň. "Vládní strany, tedy hnutí ANO i ČSSD, nechtějí riskovat, že si penzisty rozezlí natolik, že ti u voleb začnou dávat hlas někomu jinému. Proto svorně – a mediálně synchronizovaně – si nyní za peníze daňového poplatníka hodlají přízeň důchodců pojistit, případně koupit zpět. Opatření má vyjít státní kasu na zhruba 17 miliard korun,“ vysvětlil Kovanda.

Důchodci by si měli na víc peněz přijít systémově, tedy prostřednictvím důchodové reformy, aniž by se musel stát zadlužit.  

"Bohužel, i současná ministryně práce a sociálních věcí má jiné priority. Raději se věnuje podružnosti v podobě srovnávání toho mála, co si důchodci a důchodkyně mezi sebou rozdělují, než aby do systému skutečnou reformou postupně vlila více peněz,“ uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček ve vládě skončí. Ministerstvo asi opět povede Zaorálek

11.04.2021 22:02 Aktualizováno Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a…

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Babiš kritizuje skupinu MeSES: Dává svá doporučení pozdě, jsou potřeba…

11.04.2021 18:44 Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě…

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru…

11.04.2021 17:16 Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama