Milion korun pro každého, navrhuje ironicky Fiala z ODS

Důchodci by měli dosáhnout na jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc korun, což se rozhodně neobešlo bez patřičné reakce z řad opozice. Například předseda občanských demokratů Petr Fiala k tomu z legrace napsal, že ODS navrhne pro každého milion. Že si penzisté přilepší, avizovali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Petr Fiala

"Na nejbližší schůzi PS navrhneme jednorázový příspěvek 1 milion korun pro každého občana. Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří,“ napsal Fiala s ironickým podtextem na Twitteru v neděli ráno. 

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval plátce daní, aby na návrh vlády odpověděli u voleb. "Mám otázku na Vás na všechny, kteří ze svých daní platíte tuto vládu a budete platit její dluhy. Na Vás, kteří nespíte úzkostí, zda budete mít na mzdy pro své zaměstnance. Na Vás, kteří se bojíte o práci: O kolik si přilepšíte na Vánoce? Odpovězte u voleb," napsal na twitteru.

Plošný bonus zpochybnil také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Přidávat plošně to umí každý, ale co kdybyste pane premiére Babiši uměli pomoci těm, co to ze všech seniorů potřebují nejvíce?" napsal na twitteru. Mezi lidmi se "směšně malými důchody" jmenoval ženy vychovávající děti, vdovy a vdovce. "Pomáhejte těm, co pomoc potřebují!" dodal.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana vrcholí populistické zoufalství. "Ani sebevětší rouškovné nezakryje neschopnost této vlády v době krize jakkoliv strategicky myslet a plánovat pro příští generace," uvedl na twitteru.

Maláčová se v sobotu večer nechala na televizi Nova slyšet, že v pondělí navrhne takzvané "rouškovné" pro důchodce ve výši 6 tisíc korun. "Já v pondělí předložím návrh na jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6 000 korun. My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit,“ chlubila se s tím, že by už před vánočními svátky mohli důchodci dostat "předčasný" dárek.

Premiér se nechal slyšet, že je ve hře příspěvek v hodnotě pěti až šesti tisíc s tím, že celou záležitost ještě v pondělí probere s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), který sám uvedl, že by si penzisté mohli přilepšit buď už letos, anebo až příští rok.

"Na jednorázovém letošním příspěvku pro seniory je v koalici shoda. O jeho výši se budeme bavit v následujících týdnech,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová, která s jednorázovým příspěvkem pro seniory přišla jako první, ale s výrazně menší částkou, tedy zhruba 1000 korun. 

S pomyslnou soutěží o přízeň voličů začal Babiš koncem července (na podzim se uskuteční senátní a krajské volby), když navrhl valorizace, tedy zákonné zvýšení měsíční částky důchodů od ledna 2021 z cca 840 na 900 korun. To nezůstalo bez odezvy ze strany sociálních demokratů, kteří navrhli ještě bohatší valorizace, tedy až o 400 Kč. Premiér poté otočil a začal mluvit o pěti stech korun. Průměrný starobní důchod činil koncem března 14 397 korun. 

Podle ekonoma si vládní politici kupují voliče

Ekonom Lukáš Kovanda v "rouškovném" skutečně spatřuje čirý populismus, kdy si politici takzvaně kupují voliče. Jednorázový bonus mu přijde těžko obhajitelný. 

"Babiš hovoří o tom, že důchodci během vrcholícího šíření koronavirové nákazy prožívali ’stres’, takže mají nárok na podobnou kompenzaci jako OSVČ. Jenže v případě OSVČ se jednalo o kompenzaci výpadku příjmů, způsobeném uzavřením podstatné části ekonomiky v rámci boje s nákazou. Důchodcům příjmy nijak kráceny nebyly,“ nechal se dle webu idnes.cz slyšet ekonom.

U příspěvku pro seniory navíc spatřuje pouze snahu získat si jejich voličskou přízeň. "Vládní strany, tedy hnutí ANO i ČSSD, nechtějí riskovat, že si penzisty rozezlí natolik, že ti u voleb začnou dávat hlas někomu jinému. Proto svorně – a mediálně synchronizovaně – si nyní za peníze daňového poplatníka hodlají přízeň důchodců pojistit, případně koupit zpět. Opatření má vyjít státní kasu na zhruba 17 miliard korun,“ vysvětlil Kovanda.

Důchodci by si měli na víc peněz přijít systémově, tedy prostřednictvím důchodové reformy, aniž by se musel stát zadlužit.  

"Bohužel, i současná ministryně práce a sociálních věcí má jiné priority. Raději se věnuje podružnosti v podobě srovnávání toho mála, co si důchodci a důchodkyně mezi sebou rozdělují, než aby do systému skutečnou reformou postupně vlila více peněz,“ uzavřel.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Starostové a nezávislí vrátí dary od firem od voleb, porušení zákona…

18.01.2022 22:09 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Vláda ve středu rozhodne o povinném očkování proti covidu

18.01.2022 18:30 Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru…

Sněmovna asi opět vydá expremiéra Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí…

18.01.2022 18:17 Aktualizováno Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Prezident Zeman příští týden jmenuje na Pražském hradě nové rektory

18.01.2022 16:57 Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek…

STAN bude řešit Farského stáž s lídry pětikoalice i Piráty

18.01.2022 15:39 O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v…

Sněmovní výbor doporučil vydání Svobody (ODS) k stíhání v kauze opencard

18.01.2022 13:56 Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu vydat bývalého pražského primátora…

Okamura poslal maďarskému velvyslanci omluvu za výroky Adamové

18.01.2022 13:27 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Blažek po schůzce se Zemanem očekává jmenování šéfa NSS příští měsíc

18.01.2022 13:09 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) očekává, že prezident Miloš Zeman jmenuje nového předsedu…

Kupka ve středu představí vládě varianty omezení slev v dopravě

18.01.2022 12:04 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v…

Nekula v Bruselu jednal o podpoře chovatelů prasat i změně rozdělování…

17.01.2022 20:26 Česko chce spolu s dalšími státy Evropské unie zajistit unijní podporu pro chovatele prasat, které…

Související:

Právě se děje

reklama