Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik členských zemí, na nichž se podepsala epidemie koronaviru. Všech 27 států s tím sice souhlasí, ale nedokáže se shodnout, kam přesně by měly peníze směřovat. Jinak tomu není ani v případě Česka.
InvePodle českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) by česká vláda měla využít na Evropské radě svého práva veta a odmítnout příslušný návrh. Jako důvod uvedl jeho nevýhodné parametry pro Česko, respektive algoritmus, z něhož bude vycházet poskytnutá půjčka a způsob ručení.
"Má-li tento fond řešit následky koronakrize, tak je absolutně nesmyslné, aby Slovensko bylo čistým příjemcem asi 10 miliard eur, zatímco Česko čistým plátcem půl miliardy eur,“ dodal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Jeho kolega Luděk Niedermayer (TOP 09) je ale jiného názoru, jelikož Česko patří mezi bohaté země, a má HDP na hlavu už nad 90 % průměru EU. Vondra navíc podle něj vyjadřuje výhrady pouze k orientačním propočtům.
"Vypadá to, že budeme jednou z méně zasažených zemí. V takovém případě stále natahovat ruku, že chceme více a více, není úplně v pořádku." Luděk NiedermayerEkonom a bývalý viceguvernér ČNB proto vyzval, aby se Evropská unie co nejdříve shodla, protože by se pak díky tomu spolu s Českem rychle vymanila z krize. "Pokud se budeme rok dohadovat o tom, jestli podpoříme ekonomiku těžce zasaženou dnešní krizí, tak to už moc nepomůže,“ vysvětlil.
Dále také dodal, že protikrizový balíček je součástí unijního rozpočtu. Podařilo-li by se jej spolu s celým evropským erárem neprodleně schválit, mohli by Češi očekávat, že se stanou čistými příjemci peněz z EU, které by dokonce mohly převyšovat i jejich národní bohatství.
Krize teprve klepe na dveře
"Jsem pro to, aby Unie pomohla Itálii nebo Španělsku, integrita čtyř svobod a společného trhu je důležitá i pro nás jako pro exportní zemi. Ale až budeme na podzim počítat hrušky a jablka, budeme patřit k nejpostiženějším zemím právě proto, že jsme závislí na průmyslu a exportu,“ nechal se slyšet Vondra.
"Situaci jsme zvládli zdravotně, ale dopady vypnutí ekonomik budou ohromné. A myslím, že vláda to podceňuje,“ varoval před tím, co se možná stane, až skončí program Antivirus.
"Merkelová bude tlačit na to, aby se vše schválilo, ale ne za cenu toho, že to pro nás bude extrémně nevýhodné. A propočty v návrhu Komise jsou pro nás extrémně nevýhodné." Alexandr Vondra"V plánu se pod záminkou záchrany životů skrývá podpora zelených revolučních plánů. Ano, budeme muset vypínat uhelné elektrárny, ale v horizontu 10 až 15 let. Pokud bychom to byli nuceni udělat v příštích 2 až 4 letech, měli bychom velký problém,“ dodal europoslanec.
Vondra by uvítal liberalizaci pravidel státní podpory výstavby nových jaderných bloků. "Podobné výjimky v pravidlech o státní pomoci si vymínilo i Německo a napumpovalo do své ekonomiky 2 biliony eur. I Německo si stanovilo cenu, tak proč ne my?," položil si řečnickou otázku.
"Hledáme investiční impulzy do ekonomiky, abychom zemím pomohli snížit nezaměstnanost a vytvořit zakázky pro podniky. Měli bychom postupovat smysluplným směrem, a to jsou investice do dekarbonizace ekonomiky,“ reagoval Niedermayer.
Dále podotkl, že kromě unijního cíle modernizace techniky bychom se měly zaměřit i na vyhovění dalším požadavkům, včetně reformy trhu práce a většího zapojení žen.
"Také můžeme kopat díry a zase je zahazovat zeminou nebo stavět hladové zdi, abychom vytvořili pracovní příležitosti. Ale bezesporu je lepší investovat do budoucnosti, do směru, na kterém se evropští představitelé dohodli. To nejsou jen obnovitelné zdroje, ale i investice do veřejné hromadné dopravy a tak dále,“ konstatoval.
Související
Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO
Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?
Luděk Niedermayer , top 09 , Ekonomika
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
včera
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
včera
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
včera
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
Miliony řidičů napříč Evropou se chystají před vánočními svátky vyrazit na silnice. Britské organizace jako RAC, AA nebo INRIX upozorňují na mimořádně rušné dny, přičemž dnešní pátek je označován jako „bláznivý pátek“.
Zdroj: Libor Novák