Obnovte vztahy mezi regiony v příhraničí, apelují aktivisté. Dopis podepsala i Šabatová

K urychlenému hledání řešení, které by umožnilo příhraničním regionům co nejrychleji obnovit vzájemné kontakty přerušené kvůli epidemii koronaviru, vyzvali čeští aktivisté z občanského sdružení Polsko-československá solidarita. I dočasné přetnutí přirozených vazeb v příhraničí se podle nich může proměnit v závažnou a dlouhodobou krizi těchto regionů.

Dopis s výzvou, který má ČTK k dispozici, zaslali aktivisté předsedům vlád Česka, Polska a Slovenska.

Autoři dopisu chápou důvody, které vedly k omezení volného pohybu osob mezi státy. "Mnohé příhraniční oblasti byly však po léta navyklé fungovat v každodenním životě jako jeden celek," upozorňují signatáři dopisu, mezi než patří publicistka Petruška Šustrová, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či novinář Petr Uhl.

Politiky proto vyzvali k nalezení společného řešení, které umožní příhraničním regionům co nejdříve a v nejvyšší možné míře obnovit vzájemné kontakty, a to se zachováním opatrnosti před dalším šířením nákazy. "Vaše rychlé a odpovědné společné řešení umožní zachovat mezi našimi státy vazby, které před třiceti lety začaly spontánně vznikat," vyzvali v dopisu českého premiéra Andreje Babiše, předsedu polské vlády Mateusze Morawieckého a slovenského premiéra Igora Matoviče.

Řada evropských států, včetně České republiky, omezila letos na jaře volný pohyb přes hranice ve snaze zabránit šíření virového onemocnění covid-19. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v sobotu na svém blogu napsal, že by chtěl, aby se hranice Česka se sousedními státy plně otevřely od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejkomplikovanější bude podle šéfa české diplomacie asi jednání s Polskem.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

hranice Česká republika Anna Šabatová Vláda ČR Tomáš Petříček Andrej Babiš Igor Matovič (OLaNO) Polsko Slovensko Petruška Šustrová Petr Uhl

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 26 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy