Odbor odpadů na MŽP dočasně povede Maršák, bude konkurz

Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl vedoucím oddělení koncepcí a technologií a zastupoval ředitele Jaromíra Manharta. Ten k dnešku na MŽP po vzájemné dohodě končí. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Manhart bude pokračovat v práci na Státním fondu životního prostředí. Na funkci ředitele odboru odpadů bude podle mluvčí vypsáno výběrové řízení.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

O Manhartově odchodu z MŽP informoval ve čtvrtek server Euro.cz.

Vláda v úterý na dva týdny přerušila projednávání čtyř nových odpadových zákonů, kterou Manhartův odbor připravoval. Premiér Andrej Babiš (ANO) si vyžádal další údaje. K návrhu legislativy mají výhrady nejen ekologické organizace, ale například i krajské samosprávy a odborníci.

Autor nové odpadové legislativy Manhart pracoval na ministerstvu životního prostředí od roku 2002 s přestávkou v letech 2013 a 2014, kdy působil v soukromé firmě SGS Czech Republic. Podle zdrojů ČTK skončil kvůli personálnímu napětí na ministerstvu, které souviselo se zdlouhavou přípravou odpadové legislativy, i spory ohledně změn, jež má přinést.

Nové odpadové zákony řeší mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Například hlavní zákon o odpadech MŽP předložilo na vládu zhruba s třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů. Původně se na jaře v připomínkovém řízení ale sešlo více než 3000 podnětů.

Svazy, asociace zaměstnavatelů, obcí a měst už na jaře apelovali na ministra Richarda Brabce (ANO) a poukazovali na to, že je zákon komplikovaný a nedostatečně podporuje recyklaci. V půlce září všechny čtyři zákony legislativní rada vlády vrátila ministerstvu k přepracování včetně doplnění analýzy dopadů. MŽP některé změny upravil.

Podle ředitele Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka byl proces připomínkování extrémně náročný, protože jde o komplikovanou legislativu. Návrh považuje za těžce vyjednaný kompromis. "Bohužel, návrhy zákonů si udržely i složitost a nepřehlednost, a důležité bude, jak budou vypadat prováděcí předpisy," řekl ČTK minulý týden. Nová legislativa se připravuje už několik let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řekl o mně, že jsem... Ve sporu Pirátů s TOP 09 padají hodně peprná slova

06.12.2019 14:54 Šéf Pirátů Ivan Bartoš se postavil za předsedu sněmovního klubu své strany Jakuba Michálka. V…

Mám vám taky koukat do rozkroku?! Jílková se jasně postavila za sexuálně…

06.12.2019 13:24 Tématem čtvrtečního a v tomto roce posledního vysílání pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byla…

Michálek chce "sestřelit" Kalouska? Drsný spor mezi TOP 09 a Piráty

06.12.2019 12:43 Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního…

V Česku řádí internetoví udavači? Poslanci žádají USA o pomoc

06.12.2019 11:59 Skupina poslanců za účasti Jaroslava Foldyny (ČSSD) a Zuzany Zahradníkové (Trikolóra) dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama