Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho konání v rámci prázdninové vládní krize. Novinářům to po dnešním jednání klubu řekl jeho předseda Jan Chvojka. Žádný ze 13 přítomných poslanců podle něj nedal najevo, že by chtěl vystoupit z vlády. Dva poslanci byli omluveni.
ČSSD podle Chvojky nebude blokovat projednání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana na půdě Sněmovny. O změně v čele sněmovního zahraničního výboru, který nebude po jmenování ministrem kultury moci vést současný předseda Lubomír Zaorálek, chce sociální demokracie rozhodnout zhruba do dvou týdnů.
"Pan předseda Hamáček nám sdělil postup v rámci jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury. Celý poslanecký klub stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou a nebyl jediný člověk, který by mu vytkl jeho konání v rámci prázdninové vládní krize," řekl Chvojka. Poslanecký klub se podle něj shodl, že by se ještě mělo jednat o rozpočtu ministerstva kultury. "Ministr kultury bude od úterý nový, u jednání nebyl a bylo by slušné, aby ještě nějakým způsobem měl možnost integrovat do rozpočtových otázek ministerstva," dodal.
Poslanci ČSSD podle Chvojky chtějí zůstat v menšinové vládě s hnutím ANO. "Žádný poslanec, který byl dnes na jednání klubu, a byli tam bez dvou omluvených poslanců všichni, nedal najevo, že by nějakým způsobem chtěl vystupovat z vlády," řekl. Před zasedáním klubu přitom Václav Votava nastínil, že by se na odpoledním jednání předsednictva ČSSD mohlo znovu hlasovat o odchodu z kabinetu.
Klub také řešil výroky poslance Jaroslava Foldyny. Ten minulý týden mimo jiné uvedl, že by podporoval rekonstruovanou vládu ANO bez ČSSD, zkritizoval některé členy nejužšího vedení strany, především ministry zahraničí Tomáše Petříčka a práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. "Pravda je, že panu poslanci někteří členové klubu napsali v rámci prázdnin, že se jim jeho výroky nelíbí. Ale nebudeme pana Foldynu vylučovat, nebyla tato věc vůbec v jednání," uvedl Chvojka.
Poslanci ČSSD nebudou blokovat projednání ústavní žaloby na prezidenta. Dalšího zasedání klubu 10. září se pravděpodobně zúčastní senátoři Václav Láska a Tomáš Goláň (oba SEN 21), kteří se na textu žaloby podíleli. "Vyslechneme si jejich argumenty a pak se nějak rozhodneme," poznamenal šéf sociálně-demokratických poslanců. "Byli bychom rádi, aby se to projednalo, aby každý poslanec měl možnost hlasovat, případně vyjádřit svůj názor na mikrofon," dodal.
Aby se senátní ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, musela by pro návrh hlasovat aspoň třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.
Změnu v čele sněmovního zahraničního výboru poslanci dnes zásadně neřešili, podle Chvojky chtějí do dvou týdnů udělat rozhodnutí. "Ve finále to není jen o tom, že musíme nutně nominovat někoho znovu na místo předsedy zahraničního výboru. Může přijít v úvahu i to, že budeme chtít vyměnit vedení výboru za vedení jiného výboru. Je to věc dalšího jednání," doplnil.
Související

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický
ČSSD , Jan Chvojka (ČSSD) , Jan Hamáček , Miloš Zeman , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
Aktualizováno před 39 minutami

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
před 1 hodinou

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
před 1 hodinou

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
před 2 hodinami

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
před 3 hodinami

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
před 3 hodinami

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
před 3 hodinami

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
před 4 hodinami

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
před 4 hodinami

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
před 5 hodinami

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
před 6 hodinami

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
před 7 hodinami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 7 hodinami

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 7 hodinami

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 8 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 9 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 9 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 10 hodinami

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
před 11 hodinami
Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí
Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Libor Novák