Starostové a nezávislí (STAN) dnes ve Sněmovně vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k odstoupení kvůli otravě řeky Bečvy. Podle místopředsedy Starostů Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu. Nechová se však jako ministr životního prostředí, podle Gazdíka navíc selhává i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Gazdík řekl, že k případu by se tento týden ve čtvrtek v 11:00 měla vrátit Sněmovna. "Kauza už přerostla hranice ekologické katastrofy, stala se také selháním institucí demokratického státu," uvedl. Na základě informací Deníku Referendum by měl podle Gazdíka Brabec odstoupit. "Buď on a jeho ministerstvo selhali, nebo ministr kryje soukromou firmu, která znečistila Bečvu a způsobila ekologickou katastrofu," uvedl.
Obě dvě možnosti jsou v případě ministra životního prostředí tragické, dodal. "V této kauze evidentně selhávají instituce demokratického státu, je tu velké podezření, že může docházet ke střetu zájmů pana ministra Brabce jako bývalého zaměstnance Agrofertu," dodal.
Deník Referendum v pondělí uvedl, že v den otravy řeky Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí ČIZP Radka Nastoupilová poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost Deza.
O Bečvě chce Gazdík hovořit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Selhávají totiž podle něj i orgány činné v trestním řízení a státní zastupitelství. Závěrem schůzky by mělo být rozhodnutí, zda vyšetřování prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nebo by měla Sněmovna zřídit zvláštní komisi.
Komunisté chtějí o věci debatovat ve Sněmovně, je podle nich ale třeba počkat na vyjádření policie avizované na 20. prosince. Poslankyně KSČM Marie Pěnčíková novinářům řekla, že se jí nelíbí vyjádření lidovců a Starostů vzhledem k tomu, že se havárie stala v době, kdy Zlínský kraj vedla jejich koalice.
Kvůli nejasnostem v případu vznikla petice, kterou za týden podepsalo téměř 7500 lidí. Obsahuje osm otázek pro ČIŽP, Povodí Moravy, vládu, Brabce a město Valašské Meziříčí. "Nejasností je kolem celého případu příliš, což důvěře veřejnosti v instituce příliš neprospívá. Jediným řešením, jak tuto důvěru obnovit, je, aby zapojené instituce poskytly veřejnosti alespoň základní informace o svém postupu," sdělil ČTK mluvčí petice Šimon Gilar.
Brabec při posledním projednáváním případu ve Sněmovně 13. listopadu uvedl, že si nedovede představit, že by se únik kyanidu nedošetřil. "Jinak by zůstala pachuť," řekl. Případ vyšetřuje policie, znalec by jí měl poskytnout stanovisko k rozboru vzorků nejpozději ve druhé polovině prosince. Brabec se ohradil proti nařčením, že by něco kryl.
Ekologická havárie v září postihla řeku Bečvu pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Brabec nevidí důvod k rezignaci, resort podle něj nepochybil
"Důvod k rezignaci absolutně nevidím. Viděl bych ho jen v případě, že by došlo k nějakému mému selhání, případně zásadnímu selhání resortu. To tam opravdu nevidím," řekl Brabec.
Za zvláštní považuje, že jej k rezignaci vyzval Gazdík. Podle Brabce měl Gazdík krátce po havárii jasno o tom, že za katastrofu může valašskomeziříčská chemička Deza ze skupiny Agrofert, následně se však na sociálních sítích omluvil, že měl špatné informace.
Brabec řekl, že je nejvíc nešťastný z toho, že vyšetřování trvá tak dlouho. Za sebe a resort životního prostředí uvedl, že nikdo nic nemanipuloval, vyšetřování podle něj probíhá naprosto transparentním a jednoznačným způsobem. Připomněl, že kriminalisté čekají na výsledky znaleckého zkoumání, lhůta na vypracování posudku uplyne 20. prosince. ČIŽP podle ministra udělala kontrolu v posledních několika týdnech v několika podnicích.
"Jako ministr životního prostředí mám odpovědnost jasnou, abych navrhoval další věci, které sníží riziko podobné havárie a budou reagovat na to, co se stalo," poznamenal. Z pátečního Brabcova jednání ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci ČIŽP i Povodí Moravy vyplynulo, že by na Bečvě měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Brabec chce také navrhnout zvýšení horní hranice sankcí ve vodním zákoně z pěti na 50 milionů korun.
"Jsem přesvědčen, že jsou naprosto liché obavy, že by se něco někam zakopávalo. Nesmí zůstat žádná pachuť, mezi lidmi jakási nejistota, jestli věc bude vyšetřena. Jednoznačně věřím policii, že vyšetřování dotáhne," dodal Brabec.
Související

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec
Richard Brabec (ANO) , Petr Gazdík , ekologická havárie , Starostové a nezávislí (STAN) , Ministerstvo životního prostředí , DEZA (chemička) , Agrofert , petice
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Analýza: Velikonoční pečení ze surovin v akci se proti loňsku prodraží o 32 procent
před 3 minutami

Válka na Ukrajině: Zahynulo 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovišť
před 4 minutami

Tálibán zadržuje tři britské občany
před 7 minutami

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů
před 10 minutami

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí
před 12 minutami

Zelenskyj ohlásil další sankce proti více než 650 lidem a firmám
před 14 minutami

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje
před 16 minutami

WSJ požaduje okamžité propuštění svého novináře zatčeného v Rusku
před 21 minutami

Kampaň připomene život s autismem, některé budovy budou svítit modře
před 25 minutami

Ukrajinský duchovní obviněný z ospravedlňování ruské invaze je v domácím vězení
před 29 minutami

Tragédie v Německu: Těžká dopravní nehoda v Durynsku si vyžádala sedm životů
před 33 minutami

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita
před 1 hodinou

Velikonoční předpověď počasí. Co slibují meteorologové za týden?
včera

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization
Aktualizováno včera

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj
Aktualizováno včera

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl
Aktualizováno včera

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo
včera

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích
Aktualizováno včera

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku
včera
Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona
Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.
Zdroj: Martin Hájek