Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony. Není vůle potrestat viníky, říká advokát Müller

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 návrh na zastavení trestního stíhání bývalého stranického ideologa KSČ Jana Fojtíka. Posun v případu zjistily EuroZprávy.cz. Někdejšího člena předsednictva ústředního výboru KSČ letos v lednu přitom orgány podezíraly ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se údajně dopustil tím, že jako přední vysoký funkcionář spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. „Ani více jak třicet let od pádu železné opony není vůle potrestat viníky,“ říká pro EuroZprávy.cz advokát Lubomír Müller, který v soudních sporech zastupuje lidi perzekvované komunistickým režimem a o návrhu na zastavení redakci informoval.

Policejní vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu kapitán Jan Trnečka serveru EuroZprávy.cz detailně nesdělil, co orgán vede k návrhu zastavit trestní stíhání, kterému čelí třiadevadesátiletý bývalý člen předsednictva ústředního výboru KSČ Jan Fojtík. Vrchní komisař totiž 13. října 2021 informoval advokáta Lubomíra Müllera, který zastupuje zraněné a pozůstalé obětí na železné oponě, že Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 předložil návrh na zastavení Fojtíkova trestního stíhání. „V reakci na váš dotaz ze dne 13.10. 2021 stran návrhu policejního orgánu zastavit trestní stíhání obviněného PhDr. Jana Fojtíka CSc. vás odkazuji na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které nad probíhajícím vyšetřováním vykoná dozor,“ napsal kapitán Jan Trnečka e-mail redakci EuroZprávy.cz.

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu bývalému šéfredaktorovi Rudého práva původně vyčítal fakt, že byl srozuměný s tím, že Pohraniční stráž mohla střílet na lidi, kteří se pokoušeli opustit ČSSR. „Přesto neučinil při výkonu své pravomoci žádná konkrétní opatření směřující k přijetí právního předpisu, který by příslušníkům Pohraniční stráže nedovoloval použít střelnou zbraň proti osobám, které se neoprávněně pokoušely státní hranice ČSSR překročit a zároveň nijak neohrožovaly příslušníky Pohraniční stráže či jiné osoby,“ stálo v usnesení, které letos 7. ledna vydala agentura ČTK. Podle policie tím Fojtík porušil závazný mezinárodní Pakt o občanských a politických právech.

Žáček: ÚDV není schopen vyšetřovat komunistické zločiny

Aleš Cimbala, tiskový mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které je nadřízené Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, potvrdil, že vyšetřování v případu Jana Fojtíka bylo skončeno. „Věc byla předložena státnímu zástupci s návrhem na zastavení trestního stíhání. Státní zástupce o věci doposud nerozhodl. Predikovat jakékoliv rozhodnutí není možné. Primárně je také nutné respektovat práva dotčených osob a o rozhodnutí  nejprve vyrozumět je,“ odpověděl Aleš Cimbala na dotaz, zda státní zástupce vyhoví návrhu policejního orgánu.

Advokát Lubomír Müller, jemuž se před čtyřmi lety podařilo bývalého občana NDR Hartmuta Tautze, kterého v srpnu roku 1986 na hranicích s Rakouskem roztrhali psi, rehabilitovat jako prvního uprchlíka a vysoudit pro pozůstalou rodinu odškodnění ve výši přes 84 tisíc korun, nechtěl po právní stránce policejní návrh rozebírat. „Okomentovat skutečnost, že orgán hodlá zastavit trestní stíhání Jana Fojtíka, nemohu, neboť o důvodech vůbec nic nevím.“ Právní zástupce ale přiznal, že z lidského a morálního hlediska je postupem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zklamán. „Ani více jak třicet let od pádu železné opony není vůle potrestat viníky. A dnes je to tak, jak píše v Bibli král Šalomoun: Když není špatný skutek potrestán rychle, lidem to dodá odvahu páchat zlo,“ cituje věřící Müller Kazatele, 8. kapitolu, 11. verš.

Velmi kritický k činnosti Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu je poslanec za ODS Pavel Žáček, který byl v roce 1998 prvním náměstkem ředitele zmiňované instituce. „V případě Jana Fojtíka, ale i dalších kauz, jsem velmi zklamán postupem vyšetřovatele ÚDV, i když pochopitelně neznám stanovisko dozorujícího státního zástupce. Obecně bych k tomu dodal, že ÚDV není zjevně dlouhodobě schopen - v porovnání například s německými orgány, které před soudy dostávají i stoleté pachatele nacistických zločinů - řádně a úplně vyšetřovat komunistické zločiny,“ tvrdí zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů a zřizovatel Archivu bezpečnostních složek.

Žáček je přesvědčený, že by v  Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu měly nadřízené orgány jako Policejní prezidium PČR, anebo státní zastupitelství vykonat hloubkovou kontrolu. „A odpovědět na otázku, proč se nedaří vyšetřovat komunistické zločiny a pak hledat cestu k nápravě. Je nutné zjistit, zda se problém týká nedostatků v řízení ÚDV díky nízké kvalifikaci, anebo se jedná nějakou nevůli. Jde o relevantní otázky, už jenom s ohledem na to, že veřejnost téměř není o činnosti ÚDV vůbec informována, přestože jsou na něj vynakládány nemalé prostředky,“ zlobí se zákonodárce, který v nedávných parlamentních volbách obhájil svůj mandát.

Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Libor Svoboda už v létě v rozhovoru pro EuroZprávy.cz, který se týkal 70. výročí od založení Pohraniční stráže, predikoval, že ani Jan Fojtík neusedne na lavici obžalovaných v soudní síni. „Nerad to říkám a ani mne to netěší, mám však za to, že obžalován, neřkuli potrestán nakonec nebude ani zmíněný Jan Fojtík. Považuji za prohru společnosti, že žádný z vysokých státních a stranických funkcionářů zodpovědných za situaci na státních hranicích a úmrtí na železné oponě nebyl a pravděpodobně již ani nebude potrestán. Bohužel se s tím budeme asi muset smířit, což samozřejmě neznamená, že bychom se o jejich potrestání neměli stále pokoušet. Každopádně bychom vše měli neustále připomínat, včetně jejich zodpovědnosti,“ tvrdí expert na dění kolem bývalé železné opony.

Proti Štrougalovi a Vajnarovi běží ústavní stížnost

Advokát Lubomír Müller rovněž EuroZprávy.cz informoval, že v současné době probíhá ohledně bývalého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara projednávání ústavních stížností poškozených proti zastavení trestního stíhání těchto vysokých komunistických představitelů. Obvinění čelil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který ale loni v červenci zemřel, a tak veškeré právní úkony proti němu byly zastaveny. „Ústavní soud spojil dvě ústavní stížnosti do jednoho řízení,“ říká Müller, který ve stížnosti zastupuje šest klientů, kteří jsou bývalými občany NDR. „Moji klientelu tvoří pozůstalí, jejichž blízcí byli pohraničníky na železné oponě zastřeleni, anebo byli postřeleni či pokousáni psem,“ přibližuje Müller.

Letos v květnu Městské státní zastupitelství v Praze totiž pravomocně zastavilo trestní stíhání Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu funkcionáře obvinil z používání střelných zbraní na československých hranicích. Městské státní zastupitelství v Praze se ztotožnilo se závěry znalců, podle nichž bývalí komunističtí politici trpí duševní chorobou, která jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení.

ÚDV tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů Štrougal, Jakeš, Vajnar bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

Související

Ústavní soud

Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání komunisty Fojtíka

Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých hranicích v době komunistické totality. ČTK to dnes řekl Lubomír Müller, právní zástupce Němce Thomase Bartsche, který ústavní stížnost podával. 
Muzeum železné opony Valtice

GLOSA: Tečka za pokusem soudit elity KSČ? Proces s dožívajícími starci by nebyl zamýšleným symbolem

Tuzemským mediálním prostorem v posledních dnech proletěla zpráva, že někdejší člen nejužšího vedení KSČ a dlouholetý stranický ideolog Jan Fojtík trpí podle soudních znalců demencí. Ve svých čtyřiadevadesáti letech tedy nemůže stanout před soudem a čelit obvinění z podílu na zabíjení osob, které se během předlistopadové diktatury pokoušely uprchnout přes silně střeženou hranici z Československa na Západ. Zdá se, že jde o definitivní tečku za pokusy soudně identifikovat a potrestat strůjce některých represivních opatření z řad předlistopadové politické elity.

Více souvisejících

Jan Fojtík (KSČ) Lubomír Müller (advokát) Pavel Žáček (novinář)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

včera

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

včera

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

včera

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy