Povšík je přesvědčen, že Kulhánek bude dobrým ministrem

Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík přivítal nominaci svého spolupracovníka Jakuba Kulhánka na ministra zahraničí. Podle něj Kulhánek prostředí Černínského paláce dobře zná a má pro funkci předpoklady. Povšík to dnes řekl ČTK.

Kulhánek je členem místní organizace Mladá Boleslav. Podle Povšíka je řadovým členem, ale patří stejně jako on do nejužšího týmu kolem šéfa ČSSD Jana Hamáčka. "Už několik let spolu velice intenzivně spolupracujeme," uvedl Povšík.

Kulhánek dříve zastával pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřad vedl nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek. Studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

"Jakub Kulhánek je člověk, který má v dané oblasti vzdělání, zahraniční politika ho dlouhodobě zajímá a myslím si, že na dobu do voleb bude velmi dobrým ministrem zahraničních věcí. Je člověkem, který se v té problematice orientuje, nebude tam pro něj nic nového. Pokud bude panem prezidentem jmenován, tak se nepotřebuje ani den rozhlížet po Černínském paláci, protože ví, co česká zahraniční politika potřebuje," uvedl Povšík.

Vicepremiér Hamáček původně nabídl funkci po odvolaném Tomáši Petříčkovi Zaorálkovi, který však dal najevo, že chce dál řídit resort kultury. Pokud by Zaorálek změnu přijal, nastoupil by na ministerstvo kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

Povšík připustil, že vyměňovat ministra bez dojednané náhrady není šťastné. "Není to dobrý začátek nové éry, ale to se tak stává. Myslím si, že jsme to velice rychle vyřešili, a jsem přesvědčen, že i pan prezident (Miloš Zeman) tenhle návrh přijme," dodal.

Související

Jiří Štěpán

Odvolání ministra Petříčka má uvnitř ČSSD zastánce i kritiky

Někteří regionální politici ČSSD kritizují odvolání spolustraníka Tomáše Petříčka z funkce ministra zahraničí těsně po sjezdu strany. Míní, že jde o vyřizování účtů. Petříček na sněmu neuspěl jako kandidát na předsedu strany, šéfem zůstal Jan Hamáček. Podle nového místopředsedy strany Jiřího Běhounka a některých dalších krajských zástupců sociální demokracie měl Petříček odstoupit sám.
Ilustrační foto

Ve Škoda Auto skončilo kolektivní vyjednávání, zaměstnanci dostanou prémii

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto skončilo kolektivní vyjednávání o roční pracovní době a sociálních nákladech pro rok 2021. Navýšily se některé benefity, zaměstnanci zároveň v listopadové mzdě obdrží nově vyjednanou jednorázovou prémii 4000 korun, informoval dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera a týdeník Škodovácký odborář.

Více souvisejících

Robin Povšík ministerstvo zahraničí ČSSD

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy