Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jednotné Číny Prahou. ČTK to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Možné vypovězení smlouvy projednají v pondělí na svém zasedání pražští radní. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením někdejší primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Pokud radní vypovězení smlouvy schválí, musí jej ještě projednat zastupitelé.
"Aktuálně nám Peking ani po urgencích neodpovídá na korespondenci, kterou společně vzájemně vedeme. Proto se tímto tématem budeme v pondělí zabývat na radě," řekl Hřib.
Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání bylo vedeno korespondenčně. "Protistrana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec a nebylo tedy dosaženo shody na revizi textu," uvedl Hřib.
Návrh vypovězení smlouvy navrhla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). "Schválení článku tři v dohodě mezi Prahou a Pekingem před třemi lety bylo nestandardní, protože do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje," sdělila ČTK Marvanová. Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva.
Čína na postup Prahy zareagovala tak, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a její jméno mají pouze v názvu. Rovněž uvedla, že Hřibův postoj poškozuje česko-čínské vztahy.
Související
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
Praha , Čína , Peking , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Vláda dělá Pavlovi naschvály? Jedná v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu, varoval prezident
před 1 hodinou
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 2 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 3 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 4 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 4 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 5 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 5 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 6 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 6 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 7 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 8 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 9 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 9 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 10 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 11 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera