Už jenom doufám, říká Peroutkova vnučka. Roky žádá po Zemanovi omluvu

Spor mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a vnučkou Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou pokračuje. Omluvu za nepravdivý výrok je dotyčná ochotná vymáhat i exekučně. V souladu s pravomocným rozsudkem se mělo nejpozději do úterý omluvit ministerstvo financí, které tak ale neučinilo. Kauza s prezidentovým výrokem, že měl Peroutka napsat článek "Hitler byl gentlemen", se řeší už víc než pět let. Dle Kaslové by se jako gentlemen měl zachovat právě sám Zeman a omluvit se.

Vše začalo v lednu 2015, kdy český prezident hovořil o neexistujícím článku dědečka Terezie Kaslové, za což se jí pravidelně odmítal omluvit. Spor si proto vzaly na starost české soudy. Nejprve bylo v září 2016 rozhodnuto, že se má omluvit Kancelář prezidenta republiky. 

To pak v květnu 2018 zrušil Nejvyšší soud a celou kauzu vrátil na začátek s tím, že žaloba neměla být mířená proti prezidentské kanceláři, nýbrž jednomu z resortů. V říjnu 2019 byl pak vydán nepravomocný verdikt, že se stát nemusí omlouvat, s čímž pak letos v červenci 2020 vyjádřil nesouhlas odvolací soud. Deadline byl stanoven na 18. srpna.

"Trochu jsem zklamaný, že se (ministerstvo) neomluvilo, protože bych čekal, že orgán státu bude plnit pravomocné rozsudky, když to chce stát od občanů,“ vyjádřil se k tomu Jan Wintr, ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Kauza tak nebere konce, jelikož se ministerstvo financí, které původně mělo omluvu zaslat poštou a publikovat ji na webu, rozhodlo obrátit na Nejvyšší soud. Ke stejnému kroku se momentálně chce odhodlat i Peroutkova vnučka.

Kaslová se v pořadu Události, komentáře na ČT24 nechala slyšet, že když už s celou žalobou začínala, počítala, že se to protáhne. I tak jí ale překvapila enormní délka trvání. "Musím říct, že jak postupují měsíce a roky, tak mám občas pocit, že už mě nemůže překvapit nic,“ řekla s tím, že ale svého kroku nelituje.

"Po těch letech už nic nečekám, jenom doufám. Doufala jsem, že bude hotovo, ale nějak mě to nepřekvapilo ani nezaskočilo,“ odpověděla na dotaz, zda už v tomto týdnu s omluvou počítala. 

Dále ještě také podotkla, že pokud by šlo o ní samotnou, přemýšlela by, zda by vůbec toužila po omluvě ze Zemanovy strany. "Záleží na tom, kdo by se měl omlouvat, jestli ten člověk je tak kvalitní, že o tu jeho omluvu stojíte,“ vysvětlila důvod svého postoje. Pokud ale jde o jejího dědečka, tak tomu je prezident omluvu dlužen. 

Kdo konkrétně nese odpovědnost za výrok?

Právník Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy je toho názoru, že má celý spor své dvě dimenze. Ta první spočívá ve faktu, že pokud článek neexistuje, pak by se měl Zeman omluvit. V té druhé se ale řeší otázka, kdo konkrétně nese odpovědnost za výroky prezidenta republika, které jsou proneseny na oficiální akci na Pražském hradě.

"Pokud jde o tu první otázku, tak teorie práva rozlišuje výroky, skutková tvrzení na straně jedné a hodnotící soudy na straně druhé. Podle toho, jak my to učíme na Právnické fakultě, tak to mělo dopadnout zhruba tím způsobem, jak to dopadlo v září 2016, to znamená, že výrok je nepravdivý, tudíž je potřeba se za něj omluvit,“ vysvětlil ústavní právník. 

"Pak je tady spor o to, kdo se vlastně má omlouvat,“ uvedl s tím, že soudy příliš dlouho řešily, zda je povinen se omlouvat prezident, jeho kancelář, stát nebo resort financí.

Omluva nebyla dostatečná

Peroutkova vnučka zároveň také řekla, že sama jako laik celý právní postup nechápe, ale zaznamenává ho. "Když už se nemůže omluvit prezident, protože zjevně může říkat, co chce, a pak se za něj musí omlouvat jiní, tak jestli se omluví kancelář prezidenta nebo ministerstvo financí, je asi z mého pohledu jedno,“ dořekla. 

"Samozřejmě že by se mi víc líbilo, kdyby se prezident země zachoval jako gentleman a omluvil se on, bez ohledu na výroky soudů." Terezie Kaslová, novinářka, vnučka Ferdinanda Peroutky

Zeman už dříve avizoval, že mu nečiní problém se omluvit pouze za nenalezení údajného Peroutkova článku, což nakonec také udělal. To ale podle Kaslové nestačí. Označila to akorát za "další nehoráznost" a odmítla se k tomu dál vyjadřovat. 

Prezident není nadčlověk

Wintr zároveň také řekl, že ani hlava státu není nedotknutelná. "V ústavě je napsáno, že prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný, ale to podle mě znamená, že ho nelze sesadit vyslovením nedůvěry,“ vysvětlil.

Dle ústavního právníka je prezident člověk jako každý jiný. Trestně-právní imunita jej chrání po dobu výkonu mandátu. Pokud ale jde o případ Peroutky, jedná se o civilní spor. Řešení by viděl ve změně zákona, která by v takovém případě zakotvila odpovědnost politiků, nikoli státu.

"U sporů o čest, o nějakou urážku nebo nařčení satisfakce spočívá v tom, že se omluví ten, kdo výrok pronesl, a ne že se za to omlouvá stát,“ uzavřel.

Související

Miloš Zeman

Soud nařídil omluvu za Zemanův nepravdivý výrok. Peroutka článek Hitler je gentleman nenapsal

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek, podle kterého náleží vnučce Ferdinanda Peroutky omluva za výrok prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři. S rozhodnutím nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Dovolání ministerstva financí, které se má omlouvat jménem státu za Zemana, soud odmítl. Dovolání Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové, která žádala omluvu i za další prezidentova tvrzení, soudci zamítli. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce NS.

Více souvisejících

Terezie Kaslová (vnučka Peroutky) Ferdinand Peroutka Miloš Zeman soudy Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy