Hrad považuje výsledek sporu o Peroutku za vítězství, Kaslová to odmítá

Kancelář prezidenta republiky (KPR) považuje výsledek sporu ohledně údajných výroků novináře Ferdinanda Peroutky za vítězství ministerstva financí. Uvedla to ve vyjádření, které dnes zveřejnila na svém webu.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová ČTK sdělila, že KPR odvádí pozornost od toho, že prezident Miloš Zeman "až do trapnosti" lhal. Za podstatné považuje to, že soud nařídil omluvu. Případ se táhl několik let a nedávno skončil poté, co Kaslová stáhla ústavní stížnost.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Zeman mimo jiné tvrdil, že Peroutka byl autorem článku "Hitler je gentleman". Kaslová kvůli Zemanovým tvrzením vedla se státem spor, ve kterém vysoudila omluvu za tvrzení, že její dědeček byl autorem takového článku. Omluvu i za další prezidentova tvrzení soudci zamítli.

Kaslová proti verdiktu podala ústavní stížnost, rozhodla se ji ale vzít zpět. "Po sedmi letech strávených s tímto sporem považuji za podstatné, že soud shledal zodpovědnost prezidenta za pronesené výroky. Dále se nechci osobou Miloše Zemana zabývat," uvedla.

KPR v prohlášení uvedla, že výsledek sporu není vítězstvím Kaslové, protože soudy za tři výroky odmítly omluvu nařídit a přikázaly ji jen v jednom případě. "Jednoduchou proporcí tak lze aritmeticky konstatovat, že toto utkání ministerstvo financí nad Terezií Kaslovou vyhrálo 3:1," uvedla KPR.

"Kancelář prezidenta republiky pouze rozmělňuje nepříznivý výsledek a pokouší se odvést pozornost od skutečnosti, že prezident republiky v zásadním výroku, tedy že byl Ferdinand Peroutka autorem článku 'Hitler je gentleman', lhal, a to až do trapnosti," reagovala na vyjádření Hradu Kaslová. Připomněla, jak Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček opakovaně trvali na existenci článku i na tom, že ho prezident na vlastní oči viděl. Na jeho nalezení bezvýsledně vypsali odměnu. "Podstatné a rozhodující je jasné sdělení soudu, že je prezident za své nepravdy zodpovědný a pokud jednal z pozice hlavy státu, musí se za ně omluvit. Byť tak musel učinit stát, protože v sobě nenašel tolik cti, aby tak učinil sám," dodala.

Soudy podle prezidentovy kanceláře konstatovaly, že Zeman nebyl veden zlým úmyslem, ale chtěl varovat "před pomýlením v určitém čase, kdy ještě nebyly zřejmé zrůdné následky nástupu nacistické totality". "Naopak provedením dokazování bylo prokázáno - a doslova v plném rozsahu přečteno opakovaně v řízení před odvolacím soudem - že Ferdinand Peroutka zejména v článku 'Češi, Němci a židé' uveřejněného v Přítomnosti dne 22. února 1939, prezentoval svůj nezakrytý antisemitismus, a to v míře, která by dnes mohla být posuzována jako trestný čin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," dodala KPR.

Seznam Zprávy již dříve uvedly, že KPR za právní zastupování v tomto sporu zaplatila 729.000 korun. Zemana u soudu zastupoval advokát Marek Nespala. "Pokud by se (Zeman) hned omluvil, stát by celý spor nestál ani korunu," uvedla Kaslová.

Související

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

Více souvisejících

Pražský Hrad Terezie Kaslová (vnučka Peroutky) Ferdinand Peroutka

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 30 minutami

před 58 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy