Prezidentka Čaputová navštívila Kroměříž, promluvila na konferenci o etice v právu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila Kroměříž, zúčastnila se konference o etice v právu. V projevu zdůraznila význam sebereflexe soudní moci i zdrženlivosti politiků při zásazích do justice. Slovensko podle Čaputové více než kdy dříve potřebuje slyšet hlas moudrých a ctihodných soudců.

"Ne náhodou byly profese jako farář, lékař, učitel a soudce nejvyššími autoritami ve společnosti. Potřebujeme osobnosti, kterým můžeme důvěřovat, abychom mohli důvěřovat institucím a abychom mohli důvěřovat demokracii. Protože toto všechno je nyní v sázce," uvedla Čaputová.

Pravidelné kroměřížské konference se Čaputová v minulosti účastnila jako advokátka a analytička, dnes přijela v jiné roli, kdy jako prezidentka může přímo ovlivňovat personální obsazení justice. Připomněla, že slovenskou justici charakterizuje vysoká nedůvěra veřejnosti. Spravedlnost a boj s korupcí patří k hlavním politickým tématům v zemi.

"Proto je přirozenou ambicí představitelů výkonné a zákonodárné moci zásadněji přispět k uzdravení justice," uvedla Čaputová. Zároveň ale zdůraznila potřebu sebelimitace a zdrženlivosti dočasných držitelů veřejné moci ve vztahu k justici.

"Ruku v ruce s tím musí zároveň přicházet i sebereflexe soudcovského stavu, schopnost reagovat na selhání jednotlivců, a tím přispívat k zajištění zodpovědného výkonu soudnictví. Tím spíše, že právě soudci jako jediní mají možnost nastavit justici zrcadlo, aniž by je kdokoliv mohl obvinit z toho, že zasahují do její nezávislosti," uvedla Čaputová.

Diksusní fórum věnované etice v právu pořádá Justiční akademie v Kroměříži, podle její ředitelky Ludmily Vodákové jde letos o 16. ročník. "Paní Čaputová už tu byla, ještě než se stala prezidentkou. Tématu se věnuje dlouhodobě a je to o ní známo. Na naši pozvánku reagovala vstřícně," řekla dnes ČTK Vodáková.

Konference, která začala v pondělí a potrvá do středy, se podle ní účastní zejména soudci a státní zástupci. "Kapacita sálu je 140 míst, s ohledem na koronavirus ji máme sníženou, abychom mohli dodržovat rozestupy mezi účastníky. Dohromady je tu do 70 lidí," uvedla Vodáková.

Tématem jednání odborníků je obecněji etické chování soudců, morálka a prolínání etiky a práva. Předseda českého Nejvyššího soudu Petr Angyalossy v posledních měsících se skupinou expertů pracoval na etickém kodexu českých soudců. Nyní je předmětem projednávání a připomínek jednotlivých soudů.

"Etický kodex má každý soudce v sobě a nyní to, co každý cítí a podle čeho se chová, bylo vepsáno na papír, abychom měli i písemnou podobu etických pravidel. Etický kodex odráží zákonnou úpravu pravidel chování soudců, které jsou zakotveny v Ústavě a především v zákoně o soudech a soudcích," uvedl ve svém dnešním vystoupení Angyalossy. Podle předsedy Nejvyššího soudu jde o neformální kodex, "proto i k jeho akceptaci dojde neformálním projednáním všemi soudci".

Justiční akademie připravuje a organizačně zabezpečuje vzdělávací akce v rámci přípravy justičních a právních čekatelů a soustavné vzdělávání soudců, státních zástupců a dalších lidí působících v justici.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Prezident SR Kroměříž justice Česká republika

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy