Nevidím důvod, proč přidat jen důchodcům, míní ekonomka. Vláda uplácí voliče, reaguje Adamová

Avizovaný jednorázový příspěvek ve výši šesti tisíc korun pro penzisty je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) reakcí na jejich spotřební koš, kdy rostou jejich životní náklady, a pak také na skutečnost, že si nemohou přivydělat. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ale přesvědčená, že za ním stojí snaha "koupit" si voliče před podzimními krajskými a senátními volbami. Nesouhlas s bonusem vyjádřila také hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

Šéfka resortu financí v pořadu Události, komentáře na ČT24 vyloučila, že by se jednalo o volební trik s tím, že vláda i nadále přispívá ostatním skupinám obyvatel, včetně rodičů s malými dětmi, podnikatelů či zaměstnanců v podobě ošetřovného, 25 nebo Antiviru. S ohledem na státní pokladnu by ale byla spíše pro menší příspěvek, tedy čtyři tisíce korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přišla s bonusem pro důchodce takzvaným "rouškovným" ve výši šest tisíc korun. Jak tomu ale nakonec, by mělo do týdne rozhodnout vedení koalice. "Zvyšujeme tím množství peněz do ekonomiky, které budou utraceny. Ekonomika peníze pro spotřebu potřebuje,“ vyjádřila se k tomu místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. "Chceme, aby ekonomika šla vpřed,“ podotkla.

Předsedkyně TOP 09 poznamenala, že senioři jsou významnou volební skupinou, na níž chce vláda cílit. Mnohem více smysluplný by jí přišel rozvoz účinných antivirových roušek důchodcům. Taktéž nešetřila kritikou vůči vládě, která odbrzdila dluhovou brzdu na úkor příštích generací. Nejen letos, ale i v příštích letech poroste veřejné zadlužení. Schillerová se bránila, že roušku lze bez problémů zakoupit i za čtyři koruny. Moderátorka Světlana Witowská jí však uvedla do reality s tím, že nejlevnější rouška stojí 30 korun. 

Ekonomka Horská argumentovala, že připravovaný bonus nelze odůvodnit tím, že mají důchodci ve srovnání s ostatními vyšší životní náklady. "Nevidím důvod, proč by se jedné skupině mělo přidávat na úkor jiné,“ vysvětlila s tím, že dobře na tom nejsou například samoživitelky, a že přerozdělování peněz akorát přispěje ke zhoršení vztahů mezi věkovými skupinami. "Krize dopadne na jednotlivce s malými dětmi a na sociálně slabé,“ poznamenala. 

Shoda nebyla ani v nedávno prodlouženého programu Antivirus do konce října. Horská je toho názoru, že měl vzít za své, jakmile se zrušila mimořádná opatření. Stěžovala si také na špatné načasování, kdy se firmy o jeho prodloužení dozvěděly osm dní před očekávaným ukončením, což jim komplikuje plánování. Ekonomka se také nechala slyšet, že by se měla na ekonomiku rozsvítit jakási pomyslná světla, aby bylo jasné, v jakém se nachází stavu. Co se týče trhu práce, tak tam by mělo dojít k přesunu pracovních sil ze zasažených odvětví a firem tam, kde může docházet k jejich dalšímu rozvoji.

Pekarová Adamová řekla, že prodloužení stavu jenom odkládá problém, jelikož pouze konzervuje neudržitelná pracovní místa, a že by se mělo současně krize využít k restrukturalizaci ekonomiky.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

důchody Světlana Witowská (moderátorka) důchodci, senioři Jana Maláčová (ČSSD) Kateřina Valachová Alena Schillerová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy