Nevidím důvod, proč přidat jen důchodcům, míní ekonomka. Vláda uplácí voliče, reaguje Adamová

Avizovaný jednorázový příspěvek ve výši šesti tisíc korun pro penzisty je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) reakcí na jejich spotřební koš, kdy rostou jejich životní náklady, a pak také na skutečnost, že si nemohou přivydělat. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ale přesvědčená, že za ním stojí snaha "koupit" si voliče před podzimními krajskými a senátními volbami. Nesouhlas s bonusem vyjádřila také hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

Šéfka resortu financí v pořadu Události, komentáře na ČT24 vyloučila, že by se jednalo o volební trik s tím, že vláda i nadále přispívá ostatním skupinám obyvatel, včetně rodičů s malými dětmi, podnikatelů či zaměstnanců v podobě ošetřovného, 25 nebo Antiviru. S ohledem na státní pokladnu by ale byla spíše pro menší příspěvek, tedy čtyři tisíce korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přišla s bonusem pro důchodce takzvaným "rouškovným" ve výši šest tisíc korun. Jak tomu ale nakonec, by mělo do týdne rozhodnout vedení koalice. "Zvyšujeme tím množství peněz do ekonomiky, které budou utraceny. Ekonomika peníze pro spotřebu potřebuje,“ vyjádřila se k tomu místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. "Chceme, aby ekonomika šla vpřed,“ podotkla.

Předsedkyně TOP 09 poznamenala, že senioři jsou významnou volební skupinou, na níž chce vláda cílit. Mnohem více smysluplný by jí přišel rozvoz účinných antivirových roušek důchodcům. Taktéž nešetřila kritikou vůči vládě, která odbrzdila dluhovou brzdu na úkor příštích generací. Nejen letos, ale i v příštích letech poroste veřejné zadlužení. Schillerová se bránila, že roušku lze bez problémů zakoupit i za čtyři koruny. Moderátorka Světlana Witowská jí však uvedla do reality s tím, že nejlevnější rouška stojí 30 korun. 

Ekonomka Horská argumentovala, že připravovaný bonus nelze odůvodnit tím, že mají důchodci ve srovnání s ostatními vyšší životní náklady. "Nevidím důvod, proč by se jedné skupině mělo přidávat na úkor jiné,“ vysvětlila s tím, že dobře na tom nejsou například samoživitelky, a že přerozdělování peněz akorát přispěje ke zhoršení vztahů mezi věkovými skupinami. "Krize dopadne na jednotlivce s malými dětmi a na sociálně slabé,“ poznamenala. 

Shoda nebyla ani v nedávno prodlouženého programu Antivirus do konce října. Horská je toho názoru, že měl vzít za své, jakmile se zrušila mimořádná opatření. Stěžovala si také na špatné načasování, kdy se firmy o jeho prodloužení dozvěděly osm dní před očekávaným ukončením, což jim komplikuje plánování. Ekonomka se také nechala slyšet, že by se měla na ekonomiku rozsvítit jakási pomyslná světla, aby bylo jasné, v jakém se nachází stavu. Co se týče trhu práce, tak tam by mělo dojít k přesunu pracovních sil ze zasažených odvětví a firem tam, kde může docházet k jejich dalšímu rozvoji.

Pekarová Adamová řekla, že prodloužení stavu jenom odkládá problém, jelikož pouze konzervuje neudržitelná pracovní místa, a že by se mělo současně krize využít k restrukturalizaci ekonomiky.

Související

důchody

Konec zpoždění v důchodech? ČSSZ chce vyměnit systém, do deseti let

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů. Chce na to získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj by nový systém měl mimo jiné zajistit včasné vyřizování. Na rozhodnutí o důchodu má správa podle zákona tři měsíce. Víc než 90 dnů teď čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt.

Více souvisejících

důchody Světlana Witowská (moderátorka) důchodci, senioři Jana Maláčová (ČSSD) Kateřina Valachová Alena Schillerová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy