Rafaj už dávno neměl být v čele ÚOHS, zní z řad opozice po jeho rezignaci

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl podle opozičních stran v čele úřadu skončit už dříve vzhledem ke ztrátě důvěryhodnosti. Sdělili to ČTK. Rafaj dnes předal prezidentu Miloši Zemanovi rezignaci na svou funkci k 1. prosinci. Strany žádají transparentní výběr jeho nástupce.

Podle Pirátů či protikorupčních organizací Transparency International (TI) a Rekonstrukce státu by se mělo konat veřejné výběrové řízení.

Šéf ÚOHS v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, jak úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Jeho odstoupení žádali v posledních měsících i koaliční ANO a ČSSD. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování. "K odchodu jsme ho vyzývali už před rokem. Je dobře, že skončil, i když s velkým zpožděním," napsal ČTK první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Také Piráti v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že na skandály kolem Rafaje upozorňovali už od loňského července. "Nástupce předsedy ÚOHS by měl projít veřejným výběrovým řízením, což je náš dlouhodobý požadavek vůči vládě a premiérovi. Vláda se může inspirovat na Slovensku, kde se předseda úřadu jmenuje na základě výběrového řízení, jehož součástí je veřejné slyšení kandidátů," uvedla strana.

Šéfa KSČM Vojtěcha Filipa informace o rezignaci nepřekvapily. "Odstoupení se dalo očekávat. Pokud jde o nového předsedu, je to věcí vlády a prezidenta. Myslím, že by to měl být člověk se zkušeností jak se státní správou, tak se soukromým sektorem," napsal Filip ČTK. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že Rafaj ztratil důvěru. "Jeho rezignace je logickým krokem," dodal.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové měl Rafaj vzhledem k četným kauzám a ztrátě důvěryhodnosti skončit už dávno. "Nástupce by měl být vybrán zejména transparentně, hlavně by ale bylo potřeba změnit pravomoci předsedy úřadu tak, aby v oblasti veřejných zakázek, kde se točí miliardy, nebyla koncentrovaná tak velká moc do rukou jednoho člověka," uvedla. Pravomoci by měla vykonávat rada složená z několika lidí, což ale vyžaduje změnu zákona, dodala.

Také podle Pirátů zákon nepřiměřeně koncentruje moc v rukou jediného člověka. "Reforma by kromě dekoncentrace při rozhodování měla zajistit kvalitní metodickou podporu zadavatelům při zadávání zakázek. Metodiky a školení pro zadavatele by konečně připravoval stejný úřad, který kontroluje dodržování pravidel," navrhuje v tiskové zprávě místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

TI na twitteru uvedla, že se tlak protikorupčních organizací vyplatil. "Po odvolání (Rafaje) jsme volali přes rok a jsme rádi, že rezignoval. Neusínáme na vavřínech, protože nyní je třeba nastavit otevřené výběrové řízení, které umožní najít kvalitního, profesionálního a odvážného šéfa této klíčové instituce," napsala organizace. Právník Rekonstrukce státu Věnek Bonuš označil za klíčové, aby nebyl nový šéf vybrán zákulisní politickou dohodou. "Také příští předseda pravděpodobně bude muset čelit velkým korupčním tlakům, a proto úřad do budoucna potřebuje systémovou reformu," uvedl.

Související

Ochranný svaz autorský

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

Více souvisejících

Petr Rafaj (předseda ÚOHS) ÚOHS opozice Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy