REPORTÁŽ: Jestli se spojíte s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo, slyšel na kampani s vlaky v zádech lídr koalice Spolu

Ve vzduchu se mísí vůně pražené kukuřice a cukrové vaty. Politické debaty přehlušuje ostrý výstražný signál oznamující, že za okamžik kolem Hradčanské projede vlak do Rakovníka. Záhy se závory v pražských Dejvicích zvednou a davy lidí ve slunečném odpoledni zastavují dobrovolníci koalice Spolu. Dávají jim do rukou propagační tiskoviny a materiály. V rušném mumraji předvolební kampaně ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterou EuroZprávy.cz navštívily, přispěchá postarší dáma k předsedovi ODS Petru Fialovu a rázně mu zablokuje cestu. „Jestli se spojíte po volbách s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo.“ Lídr koalice Spolu se pousměje a paní ujistí: „Buďte v klidu, já sliby držím,“ odvětí.

Vítr si pohrává s vyvěšenými vlajkami koalice Spolu, náhle zesílí a sfoukne stojánek s nápisem: Dáme Česko dohromady. Panel se zřítí a ozve se rána, která poleká malého kluka ve sportovním kočárku a začne nahlas plakat. Hbitě k němu přiskočí jeden z mnoha dobrovolníků a ptá se jej, jestli chce modrý balónek. Hoch, jemuž po tváři stékají slzy, nesměle pokývne hlavou. Když se ratolest zklidní, kamelot se zeptá chlapcovy maminky, komu v nadcházejících volbách dá svůj hlas. „Ještě nevím, nejsem plně rozhodnuta. Musím vše ještě zvážit.“ Mladík neúnavně rozdávající letáky nepochodí ani u mladé dvojice. Jeho aktivitu pár vůbec nechápe. „My se o politiku absolutně nezajímáme, vůbec netušíme, že mají být nějaké volby. Nám je to jedno,“ hlesnou a pokračují dál v babím létě.

Premiér je špatný hospodář, děda by ho z gruntu hnal vidlemi

Naopak, koho bude volit, je pevně přesvědčená osmdesátiletá paní Ludmila. Čiperná dáma se rozčiluje, jak jí vadí, že všichni ze seniorů dělají automaticky podporovatele hnutí ANO. Pro jeho šéfa a premiéra Andreje Babiše nemá jako fanynka ODS vlídné slovo. „Babiš je pro naši republiku zlo. Premiér představuje další totalitu, někteří lidé se totiž už zase bojí veřejně vyjádřit svůj názor. Nemohu pochopit, jak v čele státu, který si prožil nacistickou i komunistickou diktaturu, může stát člověk, který podle všeho byl agentem StB,“ rozhazuje nechápavě rukama. Ani takzvané jednorázové rouškovné ve výši pěti tisíc korun, které Babiš loni rozdal důchodcům, ji neobměkčí. „Nikdy jsem se nenechala uplatit a korupci nebudu podporovat ani na sklonku svého života. Ty peníze, které jsem dostala, jsem poslala, kam patří. Vrátila jsem je vnukům na spořicí účty, protože nedopustím, aby další generace neměla vůbec na důchody. Babiš není dobrým hospodářem. Kdyby můj děda, který byl sedlákem, viděl, jak zachází s prostředky, hnal by ho vidlemi z gruntu,“ zasměje se.

Určité sympatie s koalicí Spolu projevuje i maminka, která přišla na předvolební kampaň s dětmi a svou matkou. „Nejsme stoprocentní příznivci této aliance, ale když jsme si v klidu sedli, tak jsme zjistili, že vlastně nikoho jiného volit nejde, pokud má člověk něco v hlavě,“ prohlásí matka a bere si všechny tiskoviny. Její děti začnou žárlit. „My chceme taky něco na památku,“ žadoní. „Tak tady máte balonky a propisovačky,“ obdarovává je pomocník. U hlučné společnosti se zastavuje i tatínek s dcerou. Mluví rusky a dívka se ptá, co se tady odehrává. „V České republice budou brzy volby, a tak tady koalice Spolu shání hlasy.“ Dívčina jen kývne a pak bez většího zájmu pokračuje s otcem dál.

Předvolební kampaň běží před restaurací Dejvická Sokolovna od šestnácti hodin, ale lídři koalice Spolu Petr Fiala, Markéta Adamová Pekarová a Marian Jurečka zde zatím nejsou. „Nevíte, kdy přijedou? Chci se s nimi vyfotit a podebatovat,“ říká mladý student, který ještě před chvílí pečlivě četl volební noviny a seznamoval se s programem koalice Spolu. „Měli by dorazit kolem páté odpolední. Trochu se zdrželi na mítincích v Úvalech a Říčanech,“ poskytuje informace lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který, i když do Poslanecké sněmovny nekandiduje, se proměnil v dobrovolníka a rozdává propagační materiály koalice. „Slečno, přeji vám nádherné odpoledne, a vezměte si nějaké čtení na cestu.“ Dívka zrudne, přidá do kroku a tiše odpoví, že nic nechce. „To ale děláte chybu,“ pousměje se místopředseda KDU-ČSL, u něhož se záhy zastaví rodina s dětmi. „Nečekal bych, že europoslanec tady bude rozdávat letáky. Máte můj obdiv, jak šijete do Babiše a nebojíte se ho,“ říká otec a se Zdechovským si podává ruku na znamení podpory. A není sám, kdo fandí Spolu. Část mužů má na sobě oblečená trička s nápisem: „Jsem sice mladej, ale ne blbej,“ s odkazem, komu hodí svůj hlas. Někteří se zase pyšní trikem, které hlásí: „Chci premiéra, ze kterého se nebudu muset stydět.“ Každému je tak jasné, že jejich favoritem na ministerského předsedu je Petr Fiala.

Červená karkulka radila klukům, jak se správně fotit

Krátce před sedmnáctou hodinou zaburácí v úzkých dejvických uličkách obrovský modrý autobus, na jehož boku jsou vyobrazeny v nadživotní velikosti podobizny Petra Fialy, Markéty Adamové Pekarové a Mariana Jurečky. Kolos ale nemůže zastavit přímo u dění, kde není tak prostorné místo na zaparkování, a proto zabrzdí asi dvě stě metrů od lidského mraveniště. „Prosím vás, nezlobte se, ale my tady máme vyblokovaný prostor pro autobus, můžete odjet a uvolnit nám místo,“ žádá řidiče jeden z dobrovolníků. Šoféři bez řečí okamžitě startují motory a odjíždějí. Za chvíli na uvolněná místa precizně zacouvá koaliční autobus, z něhož mezitím už vyskákali představitelé Spolu a ke svým příznivcům musejí jít kus pěšky.

Okamžitě se před nimi vynoří houf fotoreportérů a pořizují snímky, do cesty se pletou první zájemci o autogramy. „Kluci, nemotejte se tady,“ rozzlobí se jeden z fotografů, který kvůli zájemcům přišel o atraktivní snímek. Trio politiků chvátá, ví, že má zpoždění. „Zatraceně, já nemám volební noviny určené pro Prahu, sáhl jsem do jiné hromádky,“ čílí se sám na sebe šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Jeho omyl hned napraví dobrovolník a nese mu tiskoviny pro metropoli. „Moc děkuji,“ oddychne si Jurečka. „Tak honem, pojďme rozdávat, lidi už na nás čekají,“ vybízí kolegy lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala.

Pozornost dospělých studentů míří na Markétu Pekarovou Adamovou. „Moc jí to v červeném kabátku a košíkem sluší. Připomíná mně Červenou karkulku,“ podotkne jinoch. Další z party se osmělí a jde za předsedkyní TOP 09, aby ji požádal o společné selfie. „Ráda vám vyhovím, ale nemůžeme se fotit proti sluníčku. Musíme se otočit, aby z té fotky něco bylo,“ uděluje tahounka kandidátky v Praze Pekarová Adamová základy focení. Velký houf se utvoří u Petra Fialy. „Pane předsedo, přišel jsem vám popřát štěstí. Na váš mítink jdu rovnou z odpoledního vyučování, dokonce jsem dnes obětoval i oblíbený fotbálek s kluky, abych vás viděl.“ Šéf ODS je viditelně potěšený. „Jsem rád, že jste dorazil,“ a podávají si ruce a fotí se. Od trojice se odpojil Marian Jurečka. Vydal se za železniční závory a zamířil na tramvajovou zastávku u metra Hradčanská. „Lidi byli překvapení, že jsem jim přišel dát noviny a popřát příjemnou cestu z práce domů.“

Ne všichni jsou pochopitelně předvolebním mítinkem koalice Spolu nadšeni. Když se zvedly od tramvaje železniční závory, tvoří se u předvolebních stánků s předměty chumel lidí. „No, na vás jsem přesně čekal a na ty vaše kecy. Člověk je urvaný z práce, chce spláchnout náročný den dobrým pivem tady v Dejvické Sokolovně a vy tady zdržujete. Vám to bude znít divně, ale lidi přes den pracují a večer si chtějí odpočinout. Já se nemohu celý den flákat jako vy. ODS se v minulosti pěkně předvedla, dejte mně pokoj,“ prohlásí muž kolem pětapadesátky a odplivne si. Nikdo ho nepřesvědčuje, rázně nabírá krok a míří do osvěžovny.

Přítomností na předvolebním mítinku není nadšený ani pětiletý hošík, který přišel v doprovodu s otcem. „Tati, já se nudím, mě to tady nebaví, chci domů.“ „Martínku, chvíli počkej, pozdravím pana Fialu a půjdeme.“ Jejich dialog zaslechne další z mnoha dobrovolníků a zamíří za chlapcem. „Ahoj, už si ochutnal naši praženou kukuřici, anebo cukrovou vatu?“ Kluk zakroutí hlavou a jde ke stánkům. V jedné ruce drží papírový modrý kelímek s nápisem: Vychutnejme si to SPOLU a v druhé drží špejli s růžovou vatou. Najednou přestal být mrzutý, začal baštit a tatínek měl klid na pozdrav s lídrem.

Rodiče vás nechtějí volit a mě to trápí, stěžoval si student

Poklidnou atmosféru rozřízne postarší dáma, která rázně spěchá za Petrem Fialou. „Jestli se spojíte po volbách s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo. Už bych vás nikdy nevolila.“ Kandidát na premiéra se pousměje a paní ujistí. „Buďte v klidu, já sliby držím. Někdy mám pocit, že nedělám nic jiného, než pořád opakuji, že s Babišem se nespolčíme a nepůjdeme do vlády.“ Aktivní dáma, ale není odpovědi stoprocentně spokojena. „Dejte mně ale záruku, že s hnutím ANO nepůjdete do vládní koalice, i kdyby ve svých řadách nemělo Babiše.“ Šéf ODS se pousměje a hned vypálí: „Paní, vy si umíte představit, že by hnutí ANO bez Babiše fungovalo? Já tedy ne. Děláte si zbytečné starosti. Buďte v klidu, Spolu to dáme,“ odpoví ji koaličním heslem.

Předvolební atmosféra ale způsobuje i názorový rozkol v rodinách. Důkazem je prvovolič Daniel, který si za opět ohlušujícího varovného signálu o blížícím se vlaku stěžuje před Petrem Fialou, že si ohledně politiky nerozumí s maminkou a tatínkem. „Naši nebudou volit vás a mě to trápí. Snažím se jim vysvětlovat, že vy nejste populisté, ale nic nepomáhá. Poraďte mně, jak je mám přesvědčit. Doma se často hádáme. Rodiče mám rád, ale vadí mně, že se politicky neshodneme.“ Do dialogu vstoupí Markéta Pekarová Adamová jako ženský prvek. „Víte, v demokracii nemůžete nikomu nakazovat, koho má volit. Je přece krásné, že kdokoli z nás může projevit jiný názor.“ S Pekarovou Adamovou viditelně souhlasí Petr Fiala. „Opravdu se netrapte, my jsme rádi, že nás tak sympatický mladý muž podpoří a věří nám,“ prohlásí doslova s vlakem v zádech, když nedaleko jeho projede souprava do Rakovníka.

Než se Petr Fiala vydá do dalšího obklopení, zastaví se u desítky dobrovolníků, kteří neúnavně rozdávají materiály a letáky. S každým se snaží promluvit a pozdravit. „Moc si vaší práce a obětavosti vážím. Bez vás bychom takový ohlas neměli.“ Zastavování a promlouvání si s pomocníky, připomíná tenisový Wimbledon, kdy si monarchové po odehraných finálových zápasech povídají a podávají ruce se sběrači míčků a rovněž jim za jejich práci děkují a ptají se jich na zážitky. Podobně tak činí i lídr kandidátky Spolu v Jihomoravském kraji.

Náhle se k němu prodere otec dvojčat, která si hoví ve sportovním kočárku. „Pane profesore, vyrazili jsme s manželkou na procházku, a když jsme zjistili, že tady budete, tak jsem se i s dětmi zastavili. Ať vidí budoucího premiéra na vlastní oči.“ Fiala je dojatý a rozněžněný. „Těm to sluší. Mohu jim dát nějaké naše barevné letáčky,“ otáže se. „Raději ne, oba by je roztrhali,“ hlesne otec. Dvojčata si nenechala ujít ani Markéta Pekarová Adamová. „A mohu jim nabídnout perníčková srdíčka?“ Hlava rodiny opět zasáhne. „My je s ženou vychováváme tak, aby si od cizích nic nebrala. Jestli tedy mohu poprosit, dejte srdíčka nám a dětem je dáme my.“ Politici souhlasí. „Jsou rozkošná, radost pohledět,“ řekne předsedkyně TOP 09.

Spokojený řidič autobusu. Politici za jízdy mluví tiše a nedrobí

Čas pokročil, a tak se trojice vydává směrem k takzvanému Kulaťáku v Dejvicích, tedy na Vítězné náměstí na Praze 6. „Pojďme, ať obejdeme, co nejvíce lidí,“ burcuje jednička koalice Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka. Na scéně u železniční tratě tak hlavní roli hrají komunální politici a dobrovolníci stále udržují vysoké tempo. Kromě rozdávání materiálů se pouští do debat s kolemjdoucími a odpůrce se snaží přesvědčit. „Dejte pokoj s politikou, měla jsem krásný den, tak si ho takovým svinstvem nenechám zkazit,“ odsekne dáma a žádný leták si nevzala.

Slunce už zachází, řidič obrovského modrého autobusu se čím dál častěji dívá na hodinky. Neustále nastupuje do vozu a zase z něj vystupuje. Právě se dozvídá, že už nepoveze Petra Fialu, který kvůli náročnému programu musel odjet civilním vozem. Jací jsou vlastně opoziční politici jako pasažéři, když s nimi šofér tráví na cestách po republice množství času? „Jsou v pohodě, zalezou si dozadu a mluví tiše. Oceňuji, že v autobuse nedrobí a udržují čistotu, na ni jsem háklivý.“ Když řidičovo vyprávění zaslechne jeden z procházejících, pro dobrou náladu se zeptá. „A co podšálky, vracejí vám?“ Řidič hned pochopí, že pán naráží na film z roku 2006 od režiséra Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu, jehož předlohu napsal slovutný spisovatel Michal Viewegh. Ve snímku totiž cestující rozčilovali řidiče autobusu tím, že nevraceli podšálky, když vypili kávu. Filmová hláška se stala populární a dodnes je nesmrtelná.

Krátce před sedmou hodinou večerní se mohutný kolos dává do pohybu, na palubě sedí Markéta Pekarová Adamová s Marianem Jurečkou. Před nastoupením oba zamávali svým obdivovatelům a další den zase vyrazí jinam. Na ulici i po jejich odjezdu ještě probíhají politické diskuse „Kluci, mě z toho řečnění úplně vyschlo v hrdle. Co kdybychom se osvěžili v Dejvické Sokolovně a u piva vše dopovídali a probrali,“ vybídne mládence chlapec z party, která se během odpoledne tak vehementně hlásila k šéfce TOP 09.  Mládenci nadšeně souhlasí. „Jasně, jdeme to zapít, a pokud koalice Spolu uspěje, tak sem zase půjdeme slavit a první runda půjde na mě,“ prohlásí jeho kamarád. „Skvělé, tak platí,“ shodnou se všichni.

Předvolební horečka naplno zasáhla i mladé studenty, kteří u pěnivého moku vášnivě debatovali až do pozdního večera.

Související

Volební štáb koalice Spolu

REPORTÁŽ: Dojatí vítězové se objímali, bouřili a dlouho do noci si připíjeli. Stále nemohu triumfu uvěřit, říká Černochová

Z přilehlé hospůdky Plzeňka vycházejí zvědaví hosté, které při popíjení pěnivého moku vyrušil hluk přes ulici. V ruce drží pivo a před sebou vidí les mikrofonů od televizních i rozhlasových štábů. Chaos dotvářejí i fotoreportéři, kteří neustále pobíhají sem a tam, aby nepropásli příjezd vítězných lídrů koalice Spolu. „Nevadí vám, že blokujete silnici a já nemohu s klienty projet,“ táže se podrážděně taxikář před volebním štábem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pražské Truhlářské ulici. Nikdo mu nevěnuje pozornost, neboť hned za ním z vozu před hotelem Grand Majestic Prague vystupuje lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. Je jasné, že své uskupení dovede k triumfu, a tak se od příznivců i kolegů hromově ozývá: Premiér, premiér.“ Bouřlivá atmosféra připomínala nespoutaný karneval.
Zahájení kampaně koalice Spolu

REPORTÁŽ: I bez koblih a knih se Fiala stal hezky po americku rockovou hvězdou

Sličné hostesky lemují cestu k sálu v pražském Slovanském domě, kde za chvíli koalice Spolu odstartuje závěr její horké kampaně, na níž byly EuroZprávy.cz pozvány. Aby někdo nezabloudil, dámy v rukou třímají cedule s logem aliance a hosty ujišťují, že míří správným směrem. Ve foyer je už tři čtvrtě hodiny před zahájením akce plno, panuje zde mírný zmatek, neboť každý návštěvník se u stolků musí prokázat, že je negativní na covid-19, anebo prošel dvěma dávkami vakcinace. Organizátoři si berou předložené certifikáty a mobily přejíždějí QR kódy. Pokud je vše v pořádku, dostane host na zápěstí zelený náramek. „U číšníků si vezměte sklenici vína, prosím. Přeji pěkný večer,“ říká příchozím mladík v zářivě bílé košili.

Více souvisejících

reportáž Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka (KDU-ČSL) ODS volby 2021 top 09 KDU - ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Praha se zřejmě konečně dočká nové vlády. Spolu, Piráti a STAN dokončují dohodu

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o víkendu chtějí začít s vnitrostranickým schvalováním koaliční smlouvy a programu. Zástupci stran to dnes řekli novinářům po zahájení koaličního jednání. Dnes bude schůzka pokračovat do nočních hodin v užším složení, zástupci stran budou dokončovat znění programu a řešit personální otázky. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zastupitelstvu 16. února.

včera

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Změny ve fotbalové Slavii. Přichází mladý Nor, ale do Lince odchází druhý slávista za krátký čas

Do poloviny února mohou tuzemské české fotbalové profesionální kluby přivádět do svých kádrů posily a nejinak činí v posledních dnech pražská Slavia. Představila teprve devatenáctiletého norského mládežnického reprezentanta s řeckými kořeny Christose Zafeirise. Ten do Edenu míří z Haugesundu, přičemž se upsal až do konce června 2027. Slavii naopak opustil obránce Maksym Talovjerov, jenž následuje kroky svého bývalého spoluhráče Mosesa Usora a míří do rakouského Lince.

včera

včera

Novak Djoković

Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť

Mužský turnaj ve dvouhře v australském Melbourne v rámci Australian Open ovládl srbský tenista Novak Djokovič, jehož finálovým soupeřem byl v neděli Řek Stefanos Tsisipas, přemožitel Jiřího Lehečky ze čtvrtfinále. Řeckého tenistu porazil 6:3, 7:6 a 7:6 a mohl se tak radovat ze svého rekordního jubilejního desátého vítězství v Melbourne, díky čemuž se tak stal opět světovým hráčem číslo jedna. Na prvním grandslamovém turnaji však Djokovič nezanechal nejen dojem ze svého bezesporu dobrého tenisu, ale i pachuť z toho, že jeho okolí nikterak neskrývalo svou přilnavost k Rusku.

včera

Péter Szijjártó

Szijjártó kritizoval amerického velvyslance v Budapešti

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes obvinil amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle agentury AP jde o doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem. Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance Davida Pressmana pro server Politico, kde diplomat přístup Maďarska k válce na Ukrajině označil za "politiku schvalovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem".

včera

včera

Petr Fiala

V Česku je podle Fialy potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.

Aktualizováno včera

Luskoun

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě

V pražské zoologické zahradě se dnes brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. 

včera

včera

Vláda ČR.

Vláda chce i kvůli vysokým cenám potravin prověřit marže

Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je zjistit výši obchodní přirážky jednotlivých sektorů. Po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a členy vlády to dnes novinářům řekli prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Znovu nás ohrožují německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle tiskových agentur to pronesl během proslovu ve Volgogradu u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Putin tak reagoval na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout tanky Leopard 2 německé výroby Ukrajině, aby se mohla bránit současné ruské vojenské agresi.

včera

Miloš Zeman

Případ výroků Stehlíkové o Zemanovi se odkládá, potvrdila žalobkyně

Státní zastupitelství potvrdilo odložení případu výroků psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové o fungování Hradu v době nemoci prezidenta Miloše Zemana. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Stehlíková v médiích zpochybňovala, zda v době své nemoci rozhodoval o fungování úřadu hlavy státu sám Zeman, nebo za něj rozhodovali lidé z jeho okolí. 

včera

Petr Pavel

Pavel jednal s policejním prezidentem, probrali ochranu i kontroly na Hradě

Policejní prezident Martin Vondrášek jednal dnes s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o podobě jeho budoucí ochrany. Pavel dříve opakovaně uvedl, že necítí důvěru k části útvaru pro ochranu prezidenta, který bude mít na starosti jeho bezpečnost od březnové inaugurace. Vondrášek novinářům po jednání v pražském Hrzánském paláci řekl, že od Pavla nezazněl požadavek na personální změny.

včera

ČNB

ČNB zlepšila odhad vývoje český ekonomiky, její pokles bude nižší

Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 procenta. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta.

včera

včera

Tomáš Řepa

Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.

včera

NATO

Finsko a Švédsko chtějí vstoupit do NATO společně

Je v zájmu všech, aby Švédsko a Finsko vstoupily do NATO společně. Řekla to dnes finská premiérka Sanna Marinová po jednání se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem ve Stockholmu. Švédský premiér potvrdil, že je ambicí obou zemí dokončit proces společně. Ujistil také, že jeho země bude nadále plnit trojstranné memorandum o umožnění procesu vstupu do NATO, uzavřené mezi Finskem, Švédskem a Tureckem. Ankara přitom v posledních dnech dala Stockholmu najevo, že jeho vstup do aliance zatím ratifikovat nehodlá.

včera

E.ON sníží stálým zákazníkům ceny energií pod cenový strop

Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny energií pod vládou stanovené cenové maximum. U elektřiny budou ceny nižší o šest procent, než činí cenový strop, u plynu o osm procent. Zlevnění se bude týkat více než milionu zákazníků. Roční úspora u klientů, kteří nepoužívají elektřinu či plyn k vytápění, bude v řádu vyšších stovek korun, u ostatních vyšší. Informovala o tom dnes společnost E.ON. Dosud tuzemští dodavatelé snižovali ceny pouze u produktů s fixací. Nové ceníky připravují i další dodavatelé.

Zdroj: ČTK

Další zprávy