REPORTÁŽ: Jestli se spojíte s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo, slyšel na kampani s vlaky v zádech lídr koalice Spolu

Ve vzduchu se mísí vůně pražené kukuřice a cukrové vaty. Politické debaty přehlušuje ostrý výstražný signál oznamující, že za okamžik kolem Hradčanské projede vlak do Rakovníka. Záhy se závory v pražských Dejvicích zvednou a davy lidí ve slunečném odpoledni zastavují dobrovolníci koalice Spolu. Dávají jim do rukou propagační tiskoviny a materiály. V rušném mumraji předvolební kampaně ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterou EuroZprávy.cz navštívily, přispěchá postarší dáma k předsedovi ODS Petru Fialovu a rázně mu zablokuje cestu. „Jestli se spojíte po volbách s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo.“ Lídr koalice Spolu se pousměje a paní ujistí: „Buďte v klidu, já sliby držím,“ odvětí.

Vítr si pohrává s vyvěšenými vlajkami koalice Spolu, náhle zesílí a sfoukne stojánek s nápisem: Dáme Česko dohromady. Panel se zřítí a ozve se rána, která poleká malého kluka ve sportovním kočárku a začne nahlas plakat. Hbitě k němu přiskočí jeden z mnoha dobrovolníků a ptá se jej, jestli chce modrý balónek. Hoch, jemuž po tváři stékají slzy, nesměle pokývne hlavou. Když se ratolest zklidní, kamelot se zeptá chlapcovy maminky, komu v nadcházejících volbách dá svůj hlas. „Ještě nevím, nejsem plně rozhodnuta. Musím vše ještě zvážit.“ Mladík neúnavně rozdávající letáky nepochodí ani u mladé dvojice. Jeho aktivitu pár vůbec nechápe. „My se o politiku absolutně nezajímáme, vůbec netušíme, že mají být nějaké volby. Nám je to jedno,“ hlesnou a pokračují dál v babím létě.

Premiér je špatný hospodář, děda by ho z gruntu hnal vidlemi

Naopak, koho bude volit, je pevně přesvědčená osmdesátiletá paní Ludmila. Čiperná dáma se rozčiluje, jak jí vadí, že všichni ze seniorů dělají automaticky podporovatele hnutí ANO. Pro jeho šéfa a premiéra Andreje Babiše nemá jako fanynka ODS vlídné slovo. „Babiš je pro naši republiku zlo. Premiér představuje další totalitu, někteří lidé se totiž už zase bojí veřejně vyjádřit svůj názor. Nemohu pochopit, jak v čele státu, který si prožil nacistickou i komunistickou diktaturu, může stát člověk, který podle všeho byl agentem StB,“ rozhazuje nechápavě rukama. Ani takzvané jednorázové rouškovné ve výši pěti tisíc korun, které Babiš loni rozdal důchodcům, ji neobměkčí. „Nikdy jsem se nenechala uplatit a korupci nebudu podporovat ani na sklonku svého života. Ty peníze, které jsem dostala, jsem poslala, kam patří. Vrátila jsem je vnukům na spořicí účty, protože nedopustím, aby další generace neměla vůbec na důchody. Babiš není dobrým hospodářem. Kdyby můj děda, který byl sedlákem, viděl, jak zachází s prostředky, hnal by ho vidlemi z gruntu,“ zasměje se.

Určité sympatie s koalicí Spolu projevuje i maminka, která přišla na předvolební kampaň s dětmi a svou matkou. „Nejsme stoprocentní příznivci této aliance, ale když jsme si v klidu sedli, tak jsme zjistili, že vlastně nikoho jiného volit nejde, pokud má člověk něco v hlavě,“ prohlásí matka a bere si všechny tiskoviny. Její děti začnou žárlit. „My chceme taky něco na památku,“ žadoní. „Tak tady máte balonky a propisovačky,“ obdarovává je pomocník. U hlučné společnosti se zastavuje i tatínek s dcerou. Mluví rusky a dívka se ptá, co se tady odehrává. „V České republice budou brzy volby, a tak tady koalice Spolu shání hlasy.“ Dívčina jen kývne a pak bez většího zájmu pokračuje s otcem dál.

Předvolební kampaň běží před restaurací Dejvická Sokolovna od šestnácti hodin, ale lídři koalice Spolu Petr Fiala, Markéta Adamová Pekarová a Marian Jurečka zde zatím nejsou. „Nevíte, kdy přijedou? Chci se s nimi vyfotit a podebatovat,“ říká mladý student, který ještě před chvílí pečlivě četl volební noviny a seznamoval se s programem koalice Spolu. „Měli by dorazit kolem páté odpolední. Trochu se zdrželi na mítincích v Úvalech a Říčanech,“ poskytuje informace lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který, i když do Poslanecké sněmovny nekandiduje, se proměnil v dobrovolníka a rozdává propagační materiály koalice. „Slečno, přeji vám nádherné odpoledne, a vezměte si nějaké čtení na cestu.“ Dívka zrudne, přidá do kroku a tiše odpoví, že nic nechce. „To ale děláte chybu,“ pousměje se místopředseda KDU-ČSL, u něhož se záhy zastaví rodina s dětmi. „Nečekal bych, že europoslanec tady bude rozdávat letáky. Máte můj obdiv, jak šijete do Babiše a nebojíte se ho,“ říká otec a se Zdechovským si podává ruku na znamení podpory. A není sám, kdo fandí Spolu. Část mužů má na sobě oblečená trička s nápisem: „Jsem sice mladej, ale ne blbej,“ s odkazem, komu hodí svůj hlas. Někteří se zase pyšní trikem, které hlásí: „Chci premiéra, ze kterého se nebudu muset stydět.“ Každému je tak jasné, že jejich favoritem na ministerského předsedu je Petr Fiala.

Červená karkulka radila klukům, jak se správně fotit

Krátce před sedmnáctou hodinou zaburácí v úzkých dejvických uličkách obrovský modrý autobus, na jehož boku jsou vyobrazeny v nadživotní velikosti podobizny Petra Fialy, Markéty Adamové Pekarové a Mariana Jurečky. Kolos ale nemůže zastavit přímo u dění, kde není tak prostorné místo na zaparkování, a proto zabrzdí asi dvě stě metrů od lidského mraveniště. „Prosím vás, nezlobte se, ale my tady máme vyblokovaný prostor pro autobus, můžete odjet a uvolnit nám místo,“ žádá řidiče jeden z dobrovolníků. Šoféři bez řečí okamžitě startují motory a odjíždějí. Za chvíli na uvolněná místa precizně zacouvá koaliční autobus, z něhož mezitím už vyskákali představitelé Spolu a ke svým příznivcům musejí jít kus pěšky.

Okamžitě se před nimi vynoří houf fotoreportérů a pořizují snímky, do cesty se pletou první zájemci o autogramy. „Kluci, nemotejte se tady,“ rozzlobí se jeden z fotografů, který kvůli zájemcům přišel o atraktivní snímek. Trio politiků chvátá, ví, že má zpoždění. „Zatraceně, já nemám volební noviny určené pro Prahu, sáhl jsem do jiné hromádky,“ čílí se sám na sebe šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Jeho omyl hned napraví dobrovolník a nese mu tiskoviny pro metropoli. „Moc děkuji,“ oddychne si Jurečka. „Tak honem, pojďme rozdávat, lidi už na nás čekají,“ vybízí kolegy lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala.

Pozornost dospělých studentů míří na Markétu Pekarovou Adamovou. „Moc jí to v červeném kabátku a košíkem sluší. Připomíná mně Červenou karkulku,“ podotkne jinoch. Další z party se osmělí a jde za předsedkyní TOP 09, aby ji požádal o společné selfie. „Ráda vám vyhovím, ale nemůžeme se fotit proti sluníčku. Musíme se otočit, aby z té fotky něco bylo,“ uděluje tahounka kandidátky v Praze Pekarová Adamová základy focení. Velký houf se utvoří u Petra Fialy. „Pane předsedo, přišel jsem vám popřát štěstí. Na váš mítink jdu rovnou z odpoledního vyučování, dokonce jsem dnes obětoval i oblíbený fotbálek s kluky, abych vás viděl.“ Šéf ODS je viditelně potěšený. „Jsem rád, že jste dorazil,“ a podávají si ruce a fotí se. Od trojice se odpojil Marian Jurečka. Vydal se za železniční závory a zamířil na tramvajovou zastávku u metra Hradčanská. „Lidi byli překvapení, že jsem jim přišel dát noviny a popřát příjemnou cestu z práce domů.“

Ne všichni jsou pochopitelně předvolebním mítinkem koalice Spolu nadšeni. Když se zvedly od tramvaje železniční závory, tvoří se u předvolebních stánků s předměty chumel lidí. „No, na vás jsem přesně čekal a na ty vaše kecy. Člověk je urvaný z práce, chce spláchnout náročný den dobrým pivem tady v Dejvické Sokolovně a vy tady zdržujete. Vám to bude znít divně, ale lidi přes den pracují a večer si chtějí odpočinout. Já se nemohu celý den flákat jako vy. ODS se v minulosti pěkně předvedla, dejte mně pokoj,“ prohlásí muž kolem pětapadesátky a odplivne si. Nikdo ho nepřesvědčuje, rázně nabírá krok a míří do osvěžovny.

Přítomností na předvolebním mítinku není nadšený ani pětiletý hošík, který přišel v doprovodu s otcem. „Tati, já se nudím, mě to tady nebaví, chci domů.“ „Martínku, chvíli počkej, pozdravím pana Fialu a půjdeme.“ Jejich dialog zaslechne další z mnoha dobrovolníků a zamíří za chlapcem. „Ahoj, už si ochutnal naši praženou kukuřici, anebo cukrovou vatu?“ Kluk zakroutí hlavou a jde ke stánkům. V jedné ruce drží papírový modrý kelímek s nápisem: Vychutnejme si to SPOLU a v druhé drží špejli s růžovou vatou. Najednou přestal být mrzutý, začal baštit a tatínek měl klid na pozdrav s lídrem.

Rodiče vás nechtějí volit a mě to trápí, stěžoval si student

Poklidnou atmosféru rozřízne postarší dáma, která rázně spěchá za Petrem Fialou. „Jestli se spojíte po volbách s Babišem, tak jste u mě skončil, pane Fialo. Už bych vás nikdy nevolila.“ Kandidát na premiéra se pousměje a paní ujistí. „Buďte v klidu, já sliby držím. Někdy mám pocit, že nedělám nic jiného, než pořád opakuji, že s Babišem se nespolčíme a nepůjdeme do vlády.“ Aktivní dáma, ale není odpovědi stoprocentně spokojena. „Dejte mně ale záruku, že s hnutím ANO nepůjdete do vládní koalice, i kdyby ve svých řadách nemělo Babiše.“ Šéf ODS se pousměje a hned vypálí: „Paní, vy si umíte představit, že by hnutí ANO bez Babiše fungovalo? Já tedy ne. Děláte si zbytečné starosti. Buďte v klidu, Spolu to dáme,“ odpoví ji koaličním heslem.

Předvolební atmosféra ale způsobuje i názorový rozkol v rodinách. Důkazem je prvovolič Daniel, který si za opět ohlušujícího varovného signálu o blížícím se vlaku stěžuje před Petrem Fialou, že si ohledně politiky nerozumí s maminkou a tatínkem. „Naši nebudou volit vás a mě to trápí. Snažím se jim vysvětlovat, že vy nejste populisté, ale nic nepomáhá. Poraďte mně, jak je mám přesvědčit. Doma se často hádáme. Rodiče mám rád, ale vadí mně, že se politicky neshodneme.“ Do dialogu vstoupí Markéta Pekarová Adamová jako ženský prvek. „Víte, v demokracii nemůžete nikomu nakazovat, koho má volit. Je přece krásné, že kdokoli z nás může projevit jiný názor.“ S Pekarovou Adamovou viditelně souhlasí Petr Fiala. „Opravdu se netrapte, my jsme rádi, že nás tak sympatický mladý muž podpoří a věří nám,“ prohlásí doslova s vlakem v zádech, když nedaleko jeho projede souprava do Rakovníka.

Než se Petr Fiala vydá do dalšího obklopení, zastaví se u desítky dobrovolníků, kteří neúnavně rozdávají materiály a letáky. S každým se snaží promluvit a pozdravit. „Moc si vaší práce a obětavosti vážím. Bez vás bychom takový ohlas neměli.“ Zastavování a promlouvání si s pomocníky, připomíná tenisový Wimbledon, kdy si monarchové po odehraných finálových zápasech povídají a podávají ruce se sběrači míčků a rovněž jim za jejich práci děkují a ptají se jich na zážitky. Podobně tak činí i lídr kandidátky Spolu v Jihomoravském kraji.

Náhle se k němu prodere otec dvojčat, která si hoví ve sportovním kočárku. „Pane profesore, vyrazili jsme s manželkou na procházku, a když jsme zjistili, že tady budete, tak jsem se i s dětmi zastavili. Ať vidí budoucího premiéra na vlastní oči.“ Fiala je dojatý a rozněžněný. „Těm to sluší. Mohu jim dát nějaké naše barevné letáčky,“ otáže se. „Raději ne, oba by je roztrhali,“ hlesne otec. Dvojčata si nenechala ujít ani Markéta Pekarová Adamová. „A mohu jim nabídnout perníčková srdíčka?“ Hlava rodiny opět zasáhne. „My je s ženou vychováváme tak, aby si od cizích nic nebrala. Jestli tedy mohu poprosit, dejte srdíčka nám a dětem je dáme my.“ Politici souhlasí. „Jsou rozkošná, radost pohledět,“ řekne předsedkyně TOP 09.

Spokojený řidič autobusu. Politici za jízdy mluví tiše a nedrobí

Čas pokročil, a tak se trojice vydává směrem k takzvanému Kulaťáku v Dejvicích, tedy na Vítězné náměstí na Praze 6. „Pojďme, ať obejdeme, co nejvíce lidí,“ burcuje jednička koalice Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka. Na scéně u železniční tratě tak hlavní roli hrají komunální politici a dobrovolníci stále udržují vysoké tempo. Kromě rozdávání materiálů se pouští do debat s kolemjdoucími a odpůrce se snaží přesvědčit. „Dejte pokoj s politikou, měla jsem krásný den, tak si ho takovým svinstvem nenechám zkazit,“ odsekne dáma a žádný leták si nevzala.

Slunce už zachází, řidič obrovského modrého autobusu se čím dál častěji dívá na hodinky. Neustále nastupuje do vozu a zase z něj vystupuje. Právě se dozvídá, že už nepoveze Petra Fialu, který kvůli náročnému programu musel odjet civilním vozem. Jací jsou vlastně opoziční politici jako pasažéři, když s nimi šofér tráví na cestách po republice množství času? „Jsou v pohodě, zalezou si dozadu a mluví tiše. Oceňuji, že v autobuse nedrobí a udržují čistotu, na ni jsem háklivý.“ Když řidičovo vyprávění zaslechne jeden z procházejících, pro dobrou náladu se zeptá. „A co podšálky, vracejí vám?“ Řidič hned pochopí, že pán naráží na film z roku 2006 od režiséra Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu, jehož předlohu napsal slovutný spisovatel Michal Viewegh. Ve snímku totiž cestující rozčilovali řidiče autobusu tím, že nevraceli podšálky, když vypili kávu. Filmová hláška se stala populární a dodnes je nesmrtelná.

Krátce před sedmou hodinou večerní se mohutný kolos dává do pohybu, na palubě sedí Markéta Pekarová Adamová s Marianem Jurečkou. Před nastoupením oba zamávali svým obdivovatelům a další den zase vyrazí jinam. Na ulici i po jejich odjezdu ještě probíhají politické diskuse „Kluci, mě z toho řečnění úplně vyschlo v hrdle. Co kdybychom se osvěžili v Dejvické Sokolovně a u piva vše dopovídali a probrali,“ vybídne mládence chlapec z party, která se během odpoledne tak vehementně hlásila k šéfce TOP 09.  Mládenci nadšeně souhlasí. „Jasně, jdeme to zapít, a pokud koalice Spolu uspěje, tak sem zase půjdeme slavit a první runda půjde na mě,“ prohlásí jeho kamarád. „Skvělé, tak platí,“ shodnou se všichni.

Předvolební horečka naplno zasáhla i mladé studenty, kteří u pěnivého moku vášnivě debatovali až do pozdního večera.

Související

Volební štáb koalice Spolu

REPORTÁŽ: Dojatí vítězové se objímali, bouřili a dlouho do noci si připíjeli. Stále nemohu triumfu uvěřit, říká Černochová

Z přilehlé hospůdky Plzeňka vycházejí zvědaví hosté, které při popíjení pěnivého moku vyrušil hluk přes ulici. V ruce drží pivo a před sebou vidí les mikrofonů od televizních i rozhlasových štábů. Chaos dotvářejí i fotoreportéři, kteří neustále pobíhají sem a tam, aby nepropásli příjezd vítězných lídrů koalice Spolu. „Nevadí vám, že blokujete silnici a já nemohu s klienty projet,“ táže se podrážděně taxikář před volebním štábem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pražské Truhlářské ulici. Nikdo mu nevěnuje pozornost, neboť hned za ním z vozu před hotelem Grand Majestic Prague vystupuje lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. Je jasné, že své uskupení dovede k triumfu, a tak se od příznivců i kolegů hromově ozývá: Premiér, premiér.“ Bouřlivá atmosféra připomínala nespoutaný karneval.
Zahájení kampaně koalice Spolu

REPORTÁŽ: I bez koblih a knih se Fiala stal hezky po americku rockovou hvězdou

Sličné hostesky lemují cestu k sálu v pražském Slovanském domě, kde za chvíli koalice Spolu odstartuje závěr její horké kampaně, na níž byly EuroZprávy.cz pozvány. Aby někdo nezabloudil, dámy v rukou třímají cedule s logem aliance a hosty ujišťují, že míří správným směrem. Ve foyer je už tři čtvrtě hodiny před zahájením akce plno, panuje zde mírný zmatek, neboť každý návštěvník se u stolků musí prokázat, že je negativní na covid-19, anebo prošel dvěma dávkami vakcinace. Organizátoři si berou předložené certifikáty a mobily přejíždějí QR kódy. Pokud je vše v pořádku, dostane host na zápěstí zelený náramek. „U číšníků si vezměte sklenici vína, prosím. Přeji pěkný večer,“ říká příchozím mladík v zářivě bílé košili.

Více souvisejících

reportáž Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka (KDU-ČSL) ODS volby 2021 top 09 KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 16 minutami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 40 minutami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 2 hodinami

Lanovka na Sněžku

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

před 2 hodinami

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu.

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

před 2 hodinami

Zásilkovna

Počty balíků se na začátku prosince zvýšily až na dvojnásobek

Počty přepravovaných balíků se na přelomu listopadu a prosince u kurýrních firem zvýšily o 50 až 100 procent. Vrchol sezony očekávají v následujících dvou pondělcích. Internetové obchody v současnosti mají až trojnásobné tržby proti zbytku roku. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.

před 3 hodinami

uprchlíci

Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny celkem 465.000 dočasných víz

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 117 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 465.058 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Blízký východ zaostává v boji proti HIV. Experti odhalují proč

Celosvětový počet nových případů HIV se za posledních deset let výrazně snížil, ale na Blízkém východě a v severní Africe je tomu jinak. Od roku 1996, kdy vrcholila epidemie AIDS, která si dosud vyžádala více než 40 milionů životů, svět urazil dlouhou cestu. Mezi lety 2010 a 2021 se počet nově infikovaných na celém světě snížil o 32 procent. Ve stejném období se ale v tomto regionu zvýšil o 33 procent, napsala BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Plyn a a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily

Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.

před 4 hodinami

Obchody

Psychologické triky obchodníků: Proč nekupovat věci, jejichž cena končí na 99?

Při toulkách mezi nákupními regály v letošní předvánoční sezóně pravděpodobně narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Vánoční sušenky za 4,99 dolaru, televize za 299 dolarů nebo sluchátka za 99,99. Trik s devítkami na cenovkách je tak častý, že se nad ním už nezamýšlíme, a pokud ano, jen litujeme ty, kteří si neuvědomují, že 99,99 je to samé jako 100. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké tajné služby čekají snížené tempo bojů na Ukrajině v příštích měsících

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Zdroj: ČTK

Další zprávy