TOP 09 si zvolí nového předsedu. Vyhraje liberální, či konzervativní křídlo?

Téměř přesně deset let po ustavujícím sněmu si TOP 09 v neděli zvolí čtvrtého předsedu. Europoslance Jiřího Pospíšila po dvou letech nahradí buď liberálnější poslankyně Markéta Pekarová Adamová, nebo konzervativně laděný senátor Tomáš Czernin. Pospíšil obhajovat nebude, při hodnocení svého mandátu uvedl, že se mu podařilo ukázat životaschopnost strany po zlomu, kdy z jejího čela odešli zakladatelé Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.

Zatímco hned po svém vzniku oslovila TOP 09 s programem vymezujícím se proti ČSSD a ODS 16,7 procenta voličů a získala 41 mandátů, ve volbách roku 2017 byla osmá. S 5,31 procenta hlasů a sedmi mandáty těsně obhájila v konkurenci dalších menších stran setrvání ve Sněmovně. Nyní jí průzkumy přisuzují zhruba stejný podíl voličů.

Snahou udržet TOP 09 v konzervativním duchu interpretují někteří komentátoři kandidaturu dosavadního řadového místopředsedy Czernina, kterou podporuje Miroslav Kalousek.

Již tento víkend si zvolíme nové vedení. Mrkněte na našeho prvního kandidáta na předsedu. Senátor a místopředseda TOP 09 @TomasCzernin. pic.twitter.com/aHZjqSSZL5

— TOP 09 (@TOP09cz) November 21, 2019

První místopředsedkyně Markéta Pekarová Pekarová před dvěma lety odmítla aspirovat na nejvyšší stranický post kvůli přání založit rodinu, nyní kandiduje s podporou Pospíšila. Do souboje jde s podporou ze čtyř regionů, Czernin dvou.

Moravské kraje, Pardubický, Ústecký, Karlovarský a Vysočina nechaly delegátům volné hlasování. Rozhodnout se chce řada delegátů až na sjezdu, prostor tak bude otevřen zákulisním jednáním.

Nikdo jiný než kandidáti na předsedu nebyl nominován do volby prvního místopředsedy. Na další posty v předsednictvu kraje nominovaly například senátora Herberta Paveru, někdejšího ministerského náměstka Tomáše Tesaře, dosavadního místopředsedu Marka Ženíška či starostu Roztok u Prahy Jana Jakoba.

Nedělním volbám nového vedení bude v sobotu předcházet diskuse, s projevem vystoupí Pospíšil, který o víkendu oslaví čtyřiačtyřicáté narozeniny, a Schwarzenberg. Jako hosté promluví k TOP 09 zástupci dalších opozičních parlamentních uskupení v čele s předsedou ODS Petrem Fialou i mimoparlamentních stran. Sestava napovídá, že mluvit se bude o možných koalicích pro krajské volby v příštím roce, možná i partnerstvích pro postup takzvané demokratické opozice proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše ve sněmovních volbách roku 2021.

Pokud by Pekarová ve volbě uspěje, bude TOP 09 jedinou parlamentní stranou v jejímž čele bude stát žena.

Související

Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.

Více souvisejících

top 09 Jiří Pospíšil Tomáš Czernin Markéta Pekarová Adamová Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy