Velvyslanec USA přišel uctít památku 17. listopadu. Děkujeme, volali lidé

Na Národní třídu dnes přišel položit květinu americký velvyslanec v Česku Stephen King. Lidé mu tleskali a volali "Děkujeme".

Stephen King novinářům řekl, že přišel oslavit 30 let svobody, demokracie a vlády práva. "Byli jsme tu včera, jsme tu dnes a budeme tu zítra," dodal k roli Spojených států.

“I find it humbling to pay tribute, at this memorial, to those who struggled for the freedom of all Czechs during the Velvet Revolution. You inspired the world in 1989 when you brought democracy to millions. pic.twitter.com/Wx2pit8bYn

— Ambassador King (@USAmbPrague) November 17, 2019

Lidé vítali velvyslance potleskem, stejně jako před ním i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Naopak na předchozí příchody členů vlády, ať už premiéra Andreje Babiše a ministrů za ANO, nebo předsedy ČSSD Jana Hamáčka a sociálnědemokratických politiků, reagovali pískáním a skandováním.

Dění kolem oslav třicátého výročí sametové revoluce i sobotní demonstraci na Letné vnímá předseda KDU-ČSL Marek Výborný jako dobrý signál pro budoucnost. O svobodu je třeba pečovat, řekl na Národní třídě. Spolu se stranickými kolegy tam rozsvítil osmikilovou svíci a zazpíval hymnu. Lidem, kteří k pamětní desce připomínající zásah proti studentům v roce 1989 dnes přišli, poděkoval. 

"Demokracie je neustále ohrožena, často námi samotnými. I svoboda. My jsme někteří pochopili svobodu tak, že si můžeme dělat, co chceme, a to není pravda. Svoboda je spojena se zodpovědností. Demokracie je v permanentním ohrožení, tak je to v ohrožení našeho myšlení, našich úvah. Musíme o ni pečovat," řekl Výborný novinářům. Doplnil, že vítá dění kolem 17. listopadu, protože jde o vědomí občanské odpovědnosti. "Vědomí toho, že mi to není jedno v jaké zemi žijeme, v jak se někteří politici chovají, je velmi důležité a je to dobrý signál pro naši budoucnost, mám z toho radost," uvedl.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana Češi nyní prožívají šťastná desetiletí. "Máme za sebou třicet let svobody, demokracie. I když někteří propadají, bohužel, vzpomínkovému optimismu, že něco před tím tady bylo lepší, tak to tak nebylo," řekl novinářům k přelomovému roku 1989.

Jsme tu. Pro vás. pic.twitter.com/Wu7OzPLndg

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 16, 2019

Zmínil, že společnost má tendenci zpochybňovat posledních 30 let. "Přes všechny chyby, které jsou určitě objektivní, je co slavit," míní. Úkolem nynější politické garnitury je pro Rakušana svobodu neztratit. "Nedá se koupit koblihou, ani laciným slibem, bohužel někdy na to lidi přijdou, až když svobodu ztrácí," uvedl s odkazem na premiéra Babiše.

Na sobotní akci na Letné podle Výborného byla cítit pozitivní atmosféra a zazněly důležité výzvy směřující ke kvalitě demokracie. Je na premiérovi, aby výzvy vyhodnotil, míní Výborný. "Grandiosní střet zájmů nepoškozuje jen jeho, na první místě poškozuje Českou republiku," uvedl.

Demonstranti v sobotu na pražské Letné vyzvali Babiše, aby do nového roku vyřešil střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofer a aby odešla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Premiér odmítá, že ve střetu zájmů kvůli svému majetku je.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad Stephen King (velvyslanec) Marek Výborný (KDU-ČSL) KDU - ČSL Praha Velvyslanectví USA Vít Rakušan (STAN) Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy