Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek upozorňuje, že u živnostníků sílí frustrace a někteří po pátečním oznámení vlády, že maloobchody v pondělí neotevřou, dokonce začínají volat po rebelii. „Vláda už rok bojuje s pandemií tím, že nechává zavřené maloobchody, služby i restaurace, ale jiného posunu není schopna. Kabinet se k živnostníkům chová macešsky, nechává je vyhladovět a finanční správa ještě některé obvolává a táže se jich, zda kompenzační bonus skutečně potřebují. Snaží se jim ho rozmluvit. Premiér Babiš a jeho ministři by měli okamžitě podat demisi, včera bylo pozdě,“ říká pro EuroZprávy.cz Radomil Bábek.
Volají mu na mobil a stýskají si, že zase neotevřou, ačkoli věřili, že v pondělí konečně přivítají první zákazníky. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek s nimi soucítí, dokonce jeho úřad pro ně zřídil zdarma poradenskou službu, přesto paradoxně tvrdí, jak je pro maloobchodní podnikatele dobře, že v pondělí provoz nezahájí. „Zejména premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný by si z živnostníků udělali fackovací panáky, a to v případě, kdyby se koronavirová situace začala horšit. Obchodníky by jistě vinili z nárůstu mrtvých či nakažených, neboť by oba tvrdili, že za vše mohou oni, protože na vládu tlačili, aby mohli otevřít.“
Muž, který je rovněž šéfem Asociace podnikatelů a manažerů, nechápe, proč mají být obchody zavřené, když současný stav je už dlouhodobě stejný. „Velice se zlobím na vládu, že doposud nepochopila nutnost změnit kurz. Téměř celý rok proti pandemii bojuje tím, že nechává maloobchody, služby, hotely a gastronomii zavřené. Z dvanácti měsíců už plných devět nemohou podnikat. Jsem krizovým manažerem a když vidím, že opatření nezabírají, tak se snažím vymyslet jiná a nedržím se přece pořád stejných neúčinných restrikcí, protože bych jinak byl za troubu. Kabinet prostě musí změnit strategii.“
Altruista je přesvědčený, že kabinet stojí před radikálním rozhodnutím. „Buď na plné tři týdny zavede stoprocentní lockdown, anebo musí otevřít. Není přece možné, aby ekonomika běžela, ale část sektorů na trhu, které jsem už zmínil, byly doslova vypnuté. Vždyť žádný epidemiolog či hygienik nikdy nedokázal, že například v maloobchodech hrozí větší riziko nákazy. Kabinet proto musí neodkladně konat.“
Bábek pohybující se v podnikatelském prostředí se denně přesvědčuje, jak sílí frustrace drobných živnostníků. Část z nich, když zjistila, že v pondělí neotevřou, volá po rebelii. „Lidem už skutečně dochází trpělivost. A jejich podrážděnost ještě zvýší exministr zdravotnictví Roman Prymula, který jako epidemiolog odpoledne chce zavírat zemi a večer vyrazí na fotbal. Populace je už alergická na papaláštví, jehož za poslední dobu bylo opravdu dost.“
Generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group se za Podnikatelské odbory snaží emoce tišit. „Rozhodně živnostníky nevyzýváme, aby přestali dodržovat vládní nařízení.“ Obává se, že se ale v pondělí najdou někteří, kteří navzdory rozhodnutí otevřou. „Pokud tak učiní, okamžitě poznají aroganci moci a budou sankcionováni. Aby měl protest význam, muselo by otevřít až 80 procent obchodníků. Ale jestli své krámky zpřístupní třicet zoufalců v po celé zemi, dostanou se do problémů. Znám případ, kdy vesnický hospodský otevřel, a rázem na něj nastoupilo šestnáct policistů, což je naprosto neadekvátní. Vláda umí jen zastrašovat, to jí jde výborně. Pokud ale otevře 160 tisíc maloobchodních podnikatelů, už by situaci musela řešit úplně jinak.“
Krizový manažer volí směrem ke kabinetu velice ostrou rétoriku. „Z živnostníků a malých podnikatelů udělal občany až páté kategorie a nechává je doslova vychcípat. Vždyť živnostníci od vlády za celou pandemii dostali necelých osm procent toho, o co na tržbách přišli, když musejí mít zavřeno. Je mně jich opravdu lidsky líto, protože když se podívám, jak vláda dbá o zaměstnance, jímá mě vztek. Chová se nespravedlivě.“
Situace se zlepší, až Babiš podá demisi a nastane teplo
Pravicový konzervativec konstatuje, že na kompenzační bonusy řada živnostníků nedosáhne. „Například jedna paní se na nás obrátila, že za celý rok nedostala žádnou podporu. Téměř plakala, že úřady jí donekonečna opakují, jak na žádný program nedosáhne. Napsali jsme za Podnikatelské odbory několik dopisů a živnostnice už určitou částku obdržela.“
Poradci vadí, jak vláda vytváří před lidmi, kteří nejsou z podnikatelské sféry, krásný obraz státu, který všem OSVČ vzorně pomáhá. „Část neznalé veřejnosti má tak pocit, že živnostníci a podnikatelé se díky podpoře topí v penězích. Nabyli dojmu, že každý kompenzační bonus na další navazuje, což je velký omyl, protože bonusy se vzájemně vylučují.“
Bábek nastiňuje, jak tvrdá je realita vůči podnikajícím. „Ve skutečnosti by vláda nejraději žádné kompenzace nikomu nevyplácela a na živnostnících chce jen ušetřit. Mohu jasně dokázat, že finanční správa některé z nich obvolává a snaží se je přesvědčit, aby si kompenzační bonusy nebrali, protože je nemají zapotřebí. Sice nehrozí žádnými sankcemi, ale vytváří nepříjemný nátlak, jemuž mnozí neodolají,“ zlobí se pro EuroZprávy.cz.
Podle něj Podnikatelské odbory suplují státní správu. „Museli jsme na vlastní náklady, které nejsou nikterak malé, zřídit pro živnostníky poradnu zdarma. Neustále se na nás totiž obracejí, že jim řada věcí není jasná. Buď jim úřady tvrdí, že na podporu nedosáhnou, anebo jim nenáleží či s nimi odmítají úplně komunikovat. Nemůže je nechat v problémech, a tak v nás mají oporu.“
Organizátor predikuje, že maloobchody otevřou až během března či dubna. „Jelikož vláda není schopna nic vymyslet, musíme si počkat na trvalé teplé počasí kolem patnácti stupňů, kdy za těchto podmínek virus nepřežívá a slábne.“ Radomil Bábek je přesvědčený, že premiér Babiš a jeho ministři musí podat okamžitě demisi, jinak se situace nezlepší. „Už prvního prosince jsme ji předávali výzvu o šesti bodech. A v závěrečném bodě bylo napsáno, že až předešlé žádosti splní, tak dalším jejich úkolem je její demise. Už včera na ni bylo pozdě,“ je přesvědčený.
Související
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
Vláda ČR , podnikatelé , Radomil Bábek
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák