Vláda SPOLU, Pirátů a STAN by vyžadovala kompromisy, míní Kuba

Případná nová vláda koalice SPOLU a dvojkoalice Pirátů a STAN bude podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (ODS) vyžadovat velké kompromisy. Bude muset řešit zadluženost země, problémy v automobilovém průmyslu s chybějícími čipy i rostoucí ceny elektřiny. Sněmovní volby podle něj byly referendem, zda má dál vládnout Andrej Babiš (ANO).

"Pokud ta vláda vznikne, tak v sobě ponese složitost dohody pěti politických subjektů, které se politicky a ideologicky ne ve všem shodují. Nutnost velkého kompromisu a řešení reálných problémů rozhodně nebude jednoduchá," řekl dnes ČTK Kuba. Za důležité považuje, aby strany dokázaly naplnit všechna očekávání. Obyvatelé ČR podle něj očekávají od politiků řešení konkrétních problémů, kterých je hodně.

"Na Evropu dopadá strašná spousta věcí, které jsou kombinací postcovidové doby. Máme tady rozpočty, které minulá vláda dokázala velmi rychle posunout do záporných čísel a s velkou rychlostí zadlužovat Českou republiku. To je jedna věc, které se bude muset čelit. Druhá věc jsou dodavatelské procesy v průmyslu, v řadě odvětví chybí čipy. Což v sektoru automobilovém, který tvoří v České republice velkou část průmyslu, může tvořit ekonomický problém. Třetí klíčový (problém) je utržení cen energií, které se v těchto měsících objevilo. Budoucí vláda bude muset tohle všechno řešit," řekl Kuba.

Když bylo sečteno 98 procent hlasů v kraji, průběžným vítězem voleb byla koalice SPOLU. Kuba zmínil, že již rok v kraji vládne obdobná koalice, a doufá, že to mohli Jihočeši ve volbách ocenit.

"Zásadní, co bude definovat českou politiku v budoucích čtyřech letech, je vypadnutí řady politických subjektů ze Sněmovny. To zejména na levici, a vypadá to na ČSSD a KSČM. Druhý fenomén je, že bude největší procento propadnutých hlasů, což bude významně ovlivňovat matematiku mandátů těch čtyř subjektů, které v téhle chvíli jasně vykazují, že by se do Poslanecké sněmovny měly dostat," řekl Kuba.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 Martin Kuba

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 25 minutami

před 46 minutami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 5 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Letectvo prozradilo, kolik stíhaček F-16 Ukrajina potřebuje pro převahu nad Rusy

Pro dosažení vzdušné převahy v konkrétním směru nad ruským nepřítelem vyžaduje Ukrajina minimálně tři až čtyři letecké eskadry letounů F-16 s celkovým počtem 12 až 16 strojů v každé z nich.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy