Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce do konce března předložit vládě novou koncepci bydlení. Má podpořit družstevní a nájemní bydlení, dále má podpořit institucionální a právní rámec sociálního bydlení a zlepšení jeho financování. Na dnešní on-line konferenci společnosti Saint-Gobain to řekla náměstkyně MMR pro řízení sekce bydlení a sociálního začleňování Jana Hanzlíková.
"Koncepce 2021+ bude vládě předložena v průběhu března. Její základní vizí je dostupné, stabilní a udržitelné bydlení. Chceme zejména co největší nárůst nájemního bydlení a představit také nový investiční program pro družstevní byty," uvedla Hanzlíková.
Dalším cílem je podle ní stabilní prostředí pro bydlení, kde je důraz kladen hlavně na legislativní prostředí a sběr dat včetně analýzy vývoje nájemného. Koncepce se má zaměřit rovněž na využívání moderních technologií ve stavebnictví. "Ty by měly přinést nejenom zrychlení bytové výstavby, ale také snížení uhlíkové stopy, snížení nároků na pracovní sílu či snížení energetické náročnosti," uvedla dále Hanzlíková.
Podle odhadů žije v Česku ve vlastním bytě nebo domě 70 procent lidí, pětina v nájemním bytě a zhruba desetina připadá na družstevní bydlení. "Na Západě je přitom trend přesně opačný. Odborníci odhadují, že zájem o nájemní i družstevní bydlení bude v Česku narůstat s tím, jak se celkově bude měnit vztah k bydlení," doplnil Miloš Hutník z divize Weber skupiny Saint-Gobain.
"Poprvé se klade důraz na opomíjené družstevní bydlení. Pozitivně hodnotíme plánovaný registr družstevních bytů, který poskytne přehled o tom, kdo již čerpal státní podporu na výstavbu, a nebude tak možné čerpat opakovaně. Každý občan by měl mít nárok na to, aby se jednou této podpory účastnil," řekl ředitel odboru Svazu českých a moravských bytových družstev Martin Hanák. Podle něj je v Česku v současnosti asi 700.000 družstevních bytů. Celkově je v ČR 4,37 milionu bytů, z toho 3,83 milionu trvale obydlených. Z těchto obydlených bytů připadá 2,16 milionu na bytové domy.
Podle generálního ředitele realitní společnosti Re/Max Jana Hrubého výrazná poptávka po pracovní síle v některých krajských městech zvyšuje také poptávku po nájemním bydlení, jehož obliba mírně roste.
"Rozhodli jsme se pro renesanci družstevního bydlení, která má v Československu dlouhou tradici. Už za první republiky byly poskytovány pozemky města nebo státu družstvům, a lidé si tak mohli levněji pořídit bydlení. Praha by poskytla pozemky a spoluzakládala s občany družstva, družstevní byty by pak byly až o 30 procent levnější než jiné byty běžně trhu. Mojí ambicí je, aby alespoň 500 takových bytů vzniklo každý rok,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).
Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy má být družstevní bydlení s podporou státu nebo města doplňkovou variantou. "Jako klíčové vidím uvolnit podmínky pro novou výstavbu. Družstevní bydlení není samospasné, přesto může částečně stlačit ceny nemovitostí, nebo alespoň zpomalit jejich nárůst. Ovšem nečekejme, že Praha bude nějak levná," dodal Kovanda.
Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 107.877 korun za metr čtvereční. Tempo růstu sice v poslední době klesá, od poloviny roku 2015 však novostavby v hlavním městě zdražily téměř dvojnásobně.
23. září 2023 8:03
Související

Bič na dezinformátory. Konspirační weby nově nedosáhnou na veřejné finance

NKÚ vyčítá MMR, že rozdělovalo dotace bez znalosti potřeb policie či hasičů
Ministerstvo pro místní rozvoj , Vláda ČR , Bydlení
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
před 1 hodinou

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje násilný čin na Karlovarsku. Po smrti je oběť i útočník
před 2 hodinami

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj
před 3 hodinami

V ICC se rodí plán na další obvinění Putina. Z hladomoru udělal na Ukrajině válečnou zbraň
před 4 hodinami

České dráhy od prosince o necelých 10 procent zdraží jízdné
před 4 hodinami

ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět
před 5 hodinami

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti
před 5 hodinami

Zemřel mafiánský boss Matteo Messina Denaro, "strážce tajemství" italské Cosa Nostra
před 6 hodinami

Exodus Arménců odstartoval. Náhorní Karabach opouštějí tisíce lidí, na silnicích se tvoří zácpy
před 6 hodinami

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko
před 7 hodinami

VIDEO: SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 22 satelitů Starlink
před 7 hodinami

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN
před 7 hodinami

Polsko čelí další diplomatické roztržce. Scholz žádá vysvětlení kauzy s prodejem víz
před 7 hodinami

Amazon vyzývá Google a Microsoft v závodě o AI. Zainvestuje 4 miliardy dolarů do Anthropicu
před 7 hodinami

Aligátor zabíjel na Floridě. Zvíře z vody zaútočilo na bezdomovkyni
před 7 hodinami

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu
před 8 hodinami

Masivní stávka v Hollywoodu se blíží ke konci. Studia a scénáristé mají dohodu na dosah ruky
před 8 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk
před 9 hodinami
Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony
V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák