Vyřaďme z tendru na dostavbu Dukovan ruské a čínské firmy. Varuje před nimi i BIS, říká Černochová

Tendru o dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany by se podle první místopředsedky Poslaneckého klubu ODS Jany Černochové neměly zúčastnit ruské a čínské firmy. Argumentuje bezpečnostními riziky. „Je nutné na ně brát velký zřetel a nehledět jen na kvalitu a cenu provedené práce. Před ruskými a čínskými firmami například varuje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Proto je nutné společnosti z těchto zemí postavit mimo hru,“ říká Černochová.

Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech budí vášně i ve vládě. Kabinet v celé věci totiž není jednotný. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že vláda by do tendru měla oslovit všechny případné dodavatele.

Naopak ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) prohlásil, že by vláda neměla ignorovat varování bezpečnostní komunity. „Jsem přesvědčen, že bychom měli brát vážně doporučení naší bezpečnostní komunity, která upozorňuje na řadu rizik. Určitě bychom měli uplatnit bezpečnostní výjimky tak, jak se navrhují. Je to největší investice v našich moderních dějinách a je skutečně zásadní nejen s ohledem na energetickou bezpečnost, ale i na celkovou bezpečnost naší země,“ uvedl šéf diplomacie Tomáš Petříček v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.

Občanští demokraté, kteří považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu České republiky, s Petříčkem souhlasí a tvrdí, že by čínské a ruské firmy měly být podle nich vyřazeny z účasti v tendru na dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně Poslaneckého klubu ODS Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními důvody. „Je naprosto samozřejmé, že u strategických zakázek, jakou dostavba Dukovan rozhodně je, musí být zvažována nejenom kvalita a cena provedené práce, ale hlavně bezpečnostní rizika. A právě z bezpečnostních a strategických důvodů by měla Česká republika po vzoru dalších zemí přistoupit k tomu, že nastaví podmínky tendru tak, aby se ho nemohly účastnit ruské a čínské firmy. Před těmi varuje například Bezpečnostní informační služba (BIS),“ konstatuje předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu.

Napětí v zakázce ohledně Dukovan vzrostlo i poté, co se poradce prezidenta Martin Nejedlý podle zjištění Respektu chystá na konci týdne do Ruska. Šéf poslanců hnutí STAN Jan Farský v této souvislosti apeluje na vládu, aby jasně řekla, s jakým mandátem do Moskvy Nejedlý s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem poletí. Atmosféru vyeskaloval i poslanec Pirátů Jan Lipavský, který vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby Nejedlému odebral diplomatický pas, a to právě kvůli cestě do Moskvy.

Podle Černochové jádro je a kvůli přírodním podmínkám musí nadále být důležitou součástí energetického mixu České republiky. „Považuji ale za stejně důležité, aby byly firmy z Ruska a Číny od začátku mimo hru. Vyhneme se tak bezpečnostním rizikům i případnému napadení průběhu tendru ze strany neúspěšných zájemců,“ dodává poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Dostavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by měla vyjít na 162 miliard korun. Stát zaplatí 70 procent z této částky, zbytek doplatí státem ovládaný ČEZ. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2029. Do provozu by měl být blok uveden o sedm let později.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Jana Černochová BIS Tomáš Petříček Jan Farský Jan Lipavský jaderné elektrárny Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy