Vyřaďme z tendru na dostavbu Dukovan ruské a čínské firmy. Varuje před nimi i BIS, říká Černochová

Tendru o dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany by se podle první místopředsedky Poslaneckého klubu ODS Jany Černochové neměly zúčastnit ruské a čínské firmy. Argumentuje bezpečnostními riziky. „Je nutné na ně brát velký zřetel a nehledět jen na kvalitu a cenu provedené práce. Před ruskými a čínskými firmami například varuje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Proto je nutné společnosti z těchto zemí postavit mimo hru,“ říká Černochová.

Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech budí vášně i ve vládě. Kabinet v celé věci totiž není jednotný. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že vláda by do tendru měla oslovit všechny případné dodavatele.

Naopak ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) prohlásil, že by vláda neměla ignorovat varování bezpečnostní komunity. „Jsem přesvědčen, že bychom měli brát vážně doporučení naší bezpečnostní komunity, která upozorňuje na řadu rizik. Určitě bychom měli uplatnit bezpečnostní výjimky tak, jak se navrhují. Je to největší investice v našich moderních dějinách a je skutečně zásadní nejen s ohledem na energetickou bezpečnost, ale i na celkovou bezpečnost naší země,“ uvedl šéf diplomacie Tomáš Petříček v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.

Občanští demokraté, kteří považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu České republiky, s Petříčkem souhlasí a tvrdí, že by čínské a ruské firmy měly být podle nich vyřazeny z účasti v tendru na dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně Poslaneckého klubu ODS Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními důvody. „Je naprosto samozřejmé, že u strategických zakázek, jakou dostavba Dukovan rozhodně je, musí být zvažována nejenom kvalita a cena provedené práce, ale hlavně bezpečnostní rizika. A právě z bezpečnostních a strategických důvodů by měla Česká republika po vzoru dalších zemí přistoupit k tomu, že nastaví podmínky tendru tak, aby se ho nemohly účastnit ruské a čínské firmy. Před těmi varuje například Bezpečnostní informační služba (BIS),“ konstatuje předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu.

Napětí v zakázce ohledně Dukovan vzrostlo i poté, co se poradce prezidenta Martin Nejedlý podle zjištění Respektu chystá na konci týdne do Ruska. Šéf poslanců hnutí STAN Jan Farský v této souvislosti apeluje na vládu, aby jasně řekla, s jakým mandátem do Moskvy Nejedlý s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem poletí. Atmosféru vyeskaloval i poslanec Pirátů Jan Lipavský, který vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby Nejedlému odebral diplomatický pas, a to právě kvůli cestě do Moskvy.

Podle Černochové jádro je a kvůli přírodním podmínkám musí nadále být důležitou součástí energetického mixu České republiky. „Považuji ale za stejně důležité, aby byly firmy z Ruska a Číny od začátku mimo hru. Vyhneme se tak bezpečnostním rizikům i případnému napadení průběhu tendru ze strany neúspěšných zájemců,“ dodává poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Dostavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by měla vyjít na 162 miliard korun. Stát zaplatí 70 procent z této částky, zbytek doplatí státem ovládaný ČEZ. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2029. Do provozu by měl být blok uveden o sedm let později.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Jana Černochová BIS Tomáš Petříček Jan Farský Jan Lipavský jaderné elektrárny Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy