Tendru o dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany by se podle první místopředsedky Poslaneckého klubu ODS Jany Černochové neměly zúčastnit ruské a čínské firmy. Argumentuje bezpečnostními riziky. „Je nutné na ně brát velký zřetel a nehledět jen na kvalitu a cenu provedené práce. Před ruskými a čínskými firmami například varuje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Proto je nutné společnosti z těchto zemí postavit mimo hru,“ říká Černochová.
Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech budí vášně i ve vládě. Kabinet v celé věci totiž není jednotný. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že vláda by do tendru měla oslovit všechny případné dodavatele.
Naopak ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) prohlásil, že by vláda neměla ignorovat varování bezpečnostní komunity. „Jsem přesvědčen, že bychom měli brát vážně doporučení naší bezpečnostní komunity, která upozorňuje na řadu rizik. Určitě bychom měli uplatnit bezpečnostní výjimky tak, jak se navrhují. Je to největší investice v našich moderních dějinách a je skutečně zásadní nejen s ohledem na energetickou bezpečnost, ale i na celkovou bezpečnost naší země,“ uvedl šéf diplomacie Tomáš Petříček v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.
Občanští demokraté, kteří považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu České republiky, s Petříčkem souhlasí a tvrdí, že by čínské a ruské firmy měly být podle nich vyřazeny z účasti v tendru na dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně Poslaneckého klubu ODS Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními důvody. „Je naprosto samozřejmé, že u strategických zakázek, jakou dostavba Dukovan rozhodně je, musí být zvažována nejenom kvalita a cena provedené práce, ale hlavně bezpečnostní rizika. A právě z bezpečnostních a strategických důvodů by měla Česká republika po vzoru dalších zemí přistoupit k tomu, že nastaví podmínky tendru tak, aby se ho nemohly účastnit ruské a čínské firmy. Před těmi varuje například Bezpečnostní informační služba (BIS),“ konstatuje předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu.
Napětí v zakázce ohledně Dukovan vzrostlo i poté, co se poradce prezidenta Martin Nejedlý podle zjištění Respektu chystá na konci týdne do Ruska. Šéf poslanců hnutí STAN Jan Farský v této souvislosti apeluje na vládu, aby jasně řekla, s jakým mandátem do Moskvy Nejedlý s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem poletí. Atmosféru vyeskaloval i poslanec Pirátů Jan Lipavský, který vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby Nejedlému odebral diplomatický pas, a to právě kvůli cestě do Moskvy.
Podle Černochové jádro je a kvůli přírodním podmínkám musí nadále být důležitou součástí energetického mixu České republiky. „Považuji ale za stejně důležité, aby byly firmy z Ruska a Číny od začátku mimo hru. Vyhneme se tak bezpečnostním rizikům i případnému napadení průběhu tendru ze strany neúspěšných zájemců,“ dodává poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.
Dostavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by měla vyjít na 162 miliard korun. Stát zaplatí 70 procent z této částky, zbytek doplatí státem ovládaný ČEZ. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2029. Do provozu by měl být blok uveden o sedm let později.
Související
Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Jaderná elektrárna Dukovany , Jana Černochová , BIS , Tomáš Petříček , Jan Farský , Jan Lipavský , jaderné elektrárny , Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 53 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák