Zaorálek odmítá připojení k žalobě na směrnici o právech na internetu

Pokud by se Česko přidalo k žalobě Poláků na evropskou směrnici o autorských právech na internetu, byla by to podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zahraničněpolitická chyba. Zaorálek při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Piráta Ondřeje Profanta řekl, že takový krok by Česko znevěrohodnil.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lubomír Zaorálek /ČSSD/
doporučujeme

"Česká republika by se podle našeho názoru neměla přidat k polské žalobě," uvedl Zaorálek, jenž toto stanovisko doporučil i premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ministr kultury poukázal na to, že Česko se stejně jako další členské státy zúčastnilo složitých vyjednávání o příslušném článku směrnice. "Výsledek je jakýsi kompromis, my jsme se na kompromisu podíleli," poznamenal.

Norma především ukládá velkým internetovým firmám, jako je například Google, platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Internetové platformy budou muset prověřovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Pirátům vadí především zavádění automatických filtrů, které podle nich omezí svobodu vyjadřování. Polsko podalo kvůli stejné výhradě v srpnu žalobu k Soudnímu dvoru EU. Česko by se mohlo připojit do 23. září. "Pokud se na přijaté směrnici nic nezmění, vydá se Evropa cestou cenzury internetu," míní Profant.

Zaorálek ale zdůraznil, že cílem je zabránit masivnímu poškozování práv autorů. K obecnému sledování by směrnice podle něho vést neměla.

Na podobě evropské směrnice se v polovině února po dlouhé diskusi dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu. Europarlament pak normu schválil koncem března. Směrnici uvítala Unie vydavatelů, podle ní umožní vydavatelům chránit jimi vytvořený obsah před bezplatným komerčním využíváním.

Cílem reformy autorského práva je přizpůsobit ho digitální éře. Nová pravidla posilují především postavení umělců a vydavatelů. Jednotlivé země budou mít dva roky na to, aby je převedly do svého práva. Mnozí komentátoři směrnici o copyrightu označovali za dosud nejspornější normu, jakou se Evropský parlament v minulém funkčním období zabýval.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama