Situací v Bělorusku se bude v úterý ráno zabývat Bezpečnostní rada státu (BRS). Novinářům to před dnešním jednáním vlády řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Úřad vlády večer ČTK upřesnil, že zasedne předsednictvo BRS. Projednat by mělo aktuální vývoj evropského postoje, přičemž Česko chce podle Petříčka přispět k formování evropské reakce. Zabývat se bude také bezpečnostní situací v zemi.
V Bělorusku se už přes týden konají rozsáhlé protesty proti vládě autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí považují výsledky za zmanipulované.
Volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani demokratické. Zákroky represivních složek jsou nepřijatelné. Nemůžeme před tím zavírat oči, proto jsme se dnes s kolegy v ?? dohodli, že vznikne seznam lidí, kteří jsou za to zodpovědní. Na ně pak budou cílit sankce #FAC #Belarusprotests https://t.co/wLqS4VuSv3
— Tomáš Petříček (@TPetricek) August 14, 2020
"Situace je skutečně vážná. Naše pozice v tomto je jasná. Chceme silnou reakci Evropské unie, chceme pomoci zahájení dialogu a chceme také podpořit běloruskou veřejnost, občanskou společnost, která má právo podle našeho názoru říci si, jaká má být budoucnost Běloruska," uvedl Petříček. Na dnešní jednání kabinetu podle něj nebyla situace v Běloruska zařazena jako samostatný bod, nicméně není vyloučené, že vláda bude hovořit o aktuálním vývoji v zemi, dodal ministr.
Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, jež podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa.
Ruský prezident Vladimir Putin po víkendovém dvojím telefonickém rozhovoru s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti. Evropská unie už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i násilí vůči demonstrantům. Petříček dnes Radiožurnálu řekl, že věří, že tento týden bude návrh sankcí představen členským státům Unie. Může podle něj jít o zákaz vstupu na území EU, zásah vůči majetku či penězům na území EU.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi řekl, že preferuje celoevropské sankce, pokud by ale jejich zavedení trvalo příliš dlouho, nevyloučil individuální akci České republiky. To dnes Radiožurnálu potvrdil i Petříček. Česko ale podle něj nemá příslušnou legislativu, jež by obsahovala sankční lidskoprávní mechanismus. Varianty by se ale našly, míní.
BRS je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra a vicepremiérů v současnosti ministři obrany, zahraničních věcí, dopravy a zdravotnictví. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku.
Předsednictvo BRS se podle statutu rady skládá z předsedy rady premiéra Andreje Babiše (ANO), místopředsedy BRS a ministra Hamáčka a ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).
Související

Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Bezpečnostní rada státu , Bělorusko , Česká republika
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek