U bývalé železné opony v Rozvadově-Nových Domcích dnes po 30 letech symbolicky opět přestřihli ostnaté dráty ministři zahraničí ČR Tomáš Petříček (ČSSD) s bavorským ministrem financí a vnitřních věcí Albertem Fürackerem a dalšími hosty. Počasí bylo stejně nepřívětivé jako 23. prosince 1989.
"Po celé 20. století, to kruté století, obě země nikdy neměly možnost takhle dlouhou dobu společně sousedsky a přátelsky žít," řekl na úvod hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který vzpomínkové setkání inicioval.
"Nyní se objevují různí věrozvěstové a říkají nám, že by byly zase dobré dráty na našich hranicích. Nenechme si kazit náladu a nenechme si toto přátelství narušit," uvedl Bernard. Dodal, že má hříšnou myšlenku, opět by si přál na hranicích dráty - železniční trakci z Prahy přes Plzeň do Mnichova. "Ty už nás nebudou rozdělovat, ale naopak naše přátelství posílí," dodal.
Ministr @TPetricek si dnes bavorským ministrem financí Albertem Fürackerem připomněl výročí přestřižení ostnatých drátů v Rozvadově. Na stejném místě před 30 lety zpečetil osud železné opony ministr Dienstbier, a otevřel tak Československu cestu zpět do Evropy ?? ???? pic.twitter.com/KiLgYY8Chj
— MZV ČR (@mzvcr) December 23, 2019
Podle předsedy krajského sněmu Horní Falce Franze Löfflera by mělo poučení z historie pro všechny vést k uvědomění, že dnes můžeme žít společně vedle sebe. "I když dodnes mluvíme různými řečmi, tak si rozumíme lépe než kdykoliv předtím. Tehdejší události nám otevřely veliké šance, které obě země využily a staly se jedním z nejúspěšnějších regionů v Evropě," uvedl. Löffler také podpořil rychlou elektrifikovanou železniční trať z Prahy až do Mnichova.
Podle hornofalckého zástupce Axela Bartelta by dnešní okamžik nebyl možný bez odvahy a úsilí tehdejších ministrů zahraničí Německa i České republiky Hanse-Dietricha Genschera a Jiřího Dienstbiera, kteří přestřihli dráty železné opony, která od 50. let 20. století rozdělovala české a německé pohraničí.
"Jsem dnes nesmírně hrdý, že je tu mezi námi jeho syn Jiří Dienstbier (senátor za ČSSD). A mohou jen vyseknout poklonu jeho otci," uvedl.
Historickou událost v Nových Domcích připomíná památník. Dvě žulové desky symbolizující české a německé území ve vrchní části rozdělují ostnaté dráty. V prosinci 1993 ho odhalil Jiří Dienstbier starší, který zemřel v roce 2011 a Genscher o pět let později. Nežije ani tehdejší starosta Waidhausu, tehdejší rozvadovský starosta Jindřich Červený na dnešní akci byl. Žádná větší připomínka události z 23. prosince 1989 se podle místních při desátém ani 20. výročí pádu železné opony nekonala.
"Železná opona předznamenala rozdílný vývoj našich států a představovala izolaci Československa v srdci Evropy. A také ukázala nezdolnou vůli československých občanů po svobodě. A na drátěné hranici mnoho z nich také zahynulo," řekl Petříček. Ocenil fakt, že se oba tehdejší ministři zahraničí, i když tehdy nebylo jasné, jak bude vývoj vypadat, rozhodli symbolicky ukončit více než 40 let trvající rozdělení národů. Vyzval obě strany k hledání myšlenek, které spojují celou Evropu.
"Před 30 lety jsme se rozhodli, že z těch ostnatých drátů vytvoříme zlatý řetězec. Od té doby naše dva národy nežijí podél nějaké hranice, ale žijí společně vedle sebe v srdci Evropy. A my jsme se rozhodli, že se zasadíme o to, že taková hranice už nikdy nebude," řekl Füracker.
Dienstbier připomněl otcovu esej z poloviny 80. let "Snění o Evropě" v níž uvažoval o opětovném spojení Evropy na základě společné kulturní identity. "Přemýšlel o Evropě, kde se budou moci volně pohybovat lidé, myšlenky a zboží, uvažoval o právu Němců rozhodnout o opětovném spojení Německa," řekl. Po přeložení eseje do němčiny mu prý jeho přátelé v Německu řekli, že ji kvůli ochraně jeho dobré pověsti nevydají.
"Spolupráci se sousedním Waidhausem jsme navázali už v roce 1988 zjara. Už jsme se potkávali, německá policie byla velmi ochotná, dávala mi víza zdarma," řekl Červený, jemuž bylo tenkrát 41 let. Podle něj přecházeli tudy přes hranice hodně lidé z bývalé NDR. Signální stěna železné opony byla vysoká 2,2 metru, hraniční pásmo, kam lidé bez povolení nesměli, bylo v Nových Domcích široké asi čtyři kilometry. Před 30 lety žilo trvale v Rozvadově asi 560 lidí, dnes je jich tam téměř o 200 více.
"Znám to tu velmi dobře, chodíme sem na houby na Hraničky, kde byla osada asi 140 baráků a dneska tam není nic," řekla Adolf Vazač, který má chalupu v Nových Domcích 43 let. Před rokem 1948 tam stálo 137 domků, místní pak byli odsunuti, a před rokem 1989 jen asi 15 domů. Podle něj zachránili Nové Domky právě chalupáři. Po pádu opony se hned místní spojili s Němci za hranicemi, kteří se na české straně narodili. Na Štědrý den 1989 byla celá silnice plná německých aut, jejichž řidiči si přijeli zavzpomínat. "Ale přišli jsme o klid, začal tu větší pohyb," dodal.
"Pro mě to znamenalo otevření celého světa. Byla to impozantní událost, která je třeba, aby byla zaznamenaná dalších 1000 let," řekl Václav Vítovec z Muzea železné opony v Rozvadově.
Související
ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi
Tomáš Petříček , Josef Bernard (hejtman) , Plzeňský kraj , Jiří Dienstbier ml. , Německo , Česká republika
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 13 minutami
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
před 2 hodinami
Máme dost lží. Demonstranti vyšli v Maďarsku do ulic, vadí jim vládní propaganda
před 3 hodinami
OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí
před 4 hodinami
Ruská armáda si omylem sestřelila svůj vlastní bombardér
před 5 hodinami
Medvěd na Slovensku zabil po druhé v historii houbaře
před 5 hodinami
Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici
před 6 hodinami
Izrael potvrdil, že chystá "významnou" odvetu Íránu. Může útočit na jaderná zařízení
před 7 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku
před 8 hodinami
Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM
před 9 hodinami
Izraelská armáda zničila velitelské centrum Hizballáhu ukryté v mešitě
před 10 hodinami
Přelomový verdikt: Policie může přistupovat do telefonů lidí, kteří nejsou podezřelí
před 10 hodinami
Zelenskyj řekl, kdy prozradí svůj vítězný plán. První detaily už unikly na veřejnost
před 11 hodinami
Rusko chce spolupracovat s teroristy? Putin se chystá k ráznému kroku
Aktualizováno před 11 hodinami
Izrael byl terčem dalšího masivního útoku z Libanonu
před 12 hodinami
Harrisová se dočkala masivní podpory. Do její kampaně se zapojil bývalý prezident
před 13 hodinami
Hurikán Helene zpustošil jihovýchod Spojených států. Způsobil největší škody od Katriny
před 13 hodinami
Musí své červené linie nakreslit i Západ? Chránit ukrajinské nebe lze i bez války
před 14 hodinami
Biden má obavy o průběh prezidentských voleb
před 16 hodinami
Trump: Izrael by měl zasáhnout íránská jaderná zařízení
před 16 hodinami
Povodně způsobilo rekordně deštivé počasí, zjistili meteorologové
Počasí nám v září připravilo nejedno překvapení. Tím největším byla čtyřdenní srážková epizoda, která vyvolala povodně. Není se čemu divit, když dokonce padl nový rekord denního úhrnu srážek. V pátek to potvrdil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě