ČSSD si zvolila staronového předsedu, Hamáček obhájil funkci

Vicepremiér Jan Hamáček dnes obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce.

Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Podle politologů je pro Hamáčka znovuzvolení velká výzva. Statutárním zástupcem Hamáčka se opět stal Roman Onderka.

Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. "Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám," řekl Hamáček.

Dosavadní místopředseda Petříček k vítězství Hamáčkovi poblahopřál a současně poděkoval těm, kdo věřili jeho vizi. Také Valachová poděkovala všem za podporu a soupeřům za férový souboj. Podle serveru Lidovky.cz by měl Hamáčkův soupeř Petříček skončit v čele ministerstva zahraničí. Podle zdrojů serveru se do funkce vrátí Lubomír Zaorálek, kterého v čele ministerstva kultury vystřídá poslanec ČSSD Jan Birke. Hamáček na dotaz ke změnám ve vládě uvedl, že by výhrady k některému ministrovi za svou stranu sdělil nejdříve jemu. Doplnil také, že žádnému ministrovi "bianco šek" do voleb nedává.

ČSSD podle něj čekají další jednání o volební spolupráci se Zelenými. Také v tomto případě nechce nic vzkazovat přes média. "My si sedneme a budeme hovořit, jaké jsou možnosti spolupráce. Nijak nezastírám, že diskuse v sociální demokracii je složitá," uvedl Hamáček. V kandidátské řeči dnes řekl, že strana musí prosazovat smysluplnou a šetrnou zelenou politiku. Odmítá ale zelený aktivismus vedoucí k nesmyslným zákazům. Spolupráci se Zelenými jednotlivým regionům vnucovat nechce. S návrhem společné cesty do voleb oslovil sjezd spolupředseda Zelených Michal Berg. Země, kde spolupracují zelení a sociální demokraté, představují ideál, ke kterému bychom měli směřovat a kde je vysoká kvalita života, shrnul, proč tyto dvě strany plánují spolupráci.

Hamáček se stal předsedou ČSSD v únoru 2018, o rok později ho ve funkci potvrdili delegáti znovu. Strana pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, ze všech subjektů přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů. Hamáček dnes delegátům slíbil, že ČSSD ve Sněmovně udrží.

Podle politologa Ladislava Mrklase je dnešní znovuzvolení Hamáčka do čela ČSSD určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas. Podle politologa Jana Kubáčka je strana unavená, nejistá. Delegáti podle něj vsadili na Hamáčkovu popularitu, uvědomují si, že je sociální demokracie ve složité kondici, ale přece jen má voliče. Popularitu Hamáčka, který je ministrem vnitra a stojí v čele Ústředního krizového štábu, připomněla i politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní je problémem ČSSD nyní to, že se o ní mluví jako o straně, u které není jisté překročení potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny. "Tato situace řadu voličů odradí a raději dávají svůj hlas někomu jinému," řekla ČTK Dvořáková.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovi ke znovuzvolení pogratuloval. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. "Těším se na další spolupráci," řekl Babiš. Delegáti sjezdu ale během celodenní diskuse polemizovali o přínosech a ztrátách, které pro sociální demokracii plynou ze spolupráce s hnutím ANO. Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Hamáček spolupráci s ANO označil za nelehkou, vidí ale i výsledky, které přinesla. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.

Statutárním místopředsedou ČSSD se znovu stal Onderka. Delegáti on-line sjezdu mu dali přednost před starostou Líšně Břetislavem Štefanem až v druhém kole volby potom, co ho podpořil Hamáček. Z 261 delegátů jich ve druhém kole Onderku podpořilo 137, Štefan získal 114 hlasů, pro žádného z dvojice nehlasovalo deset delegátů sjezdu. Onderka se v kandidátské řeči ohradil proti používání výrazu přežívání při popisu stavu strany, je podle něj třeba vítězit, nikoli pouze čekat na lepší období. Po volbě statutárního zástupce delegáti vybírají zbytek místopředsednictva.

Prvnímu dni on-line sjezdu ČSSD dominovala otázka výnosů a ztrát vládního angažmá. V diskusi, která společně s projevy funkcionářů a kandidátů trvala více než šest hodin, vystupovaly dva bloky sociálních demokratů. V čele prvního obhajoval Hamáček angažmá strany ve vládě, vyzdvihl zejména podíl sociálních demokratů na zvládnutí první vlny epidemie covidu-19. V druhém stáli kritici účasti sociálních demokratů v kabinetu, který podle nich zatěžuje Babišova minulost a jeho neschopnost a chaotičnost při řízení země v epidemii koronaviru.

Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl, že voliči vnímají sociální opatření vlády jako výsledek Babišovy práce. "Nám zbylo pár ministerských křesel a křesel náměstků, prodali jsme se za pár drobných," řekl. Podle Valachové kvůli vládnímu angažmá ČSSD krvácí.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Roman Onderka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

před 4 hodinami

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic

Sedmiměsíční Mohammed má kostnaté ruce a v nemocničním overalu s usměvavým smajlíkem působí tento potisk jako krutý vtip. Tráví dny v slzách a z hladu si kouše vlastní prsty. Váží pouhá čtyři kila a do nemocnice byl přijat už podruhé – jeho tvář je propadlá, končetiny jen kost a kůže, žebra bolestivě vystupují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy