Vicepremiér Jan Hamáček dnes obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce.
Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Podle politologů je pro Hamáčka znovuzvolení velká výzva. Statutárním zástupcem Hamáčka se opět stal Roman Onderka.
Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. "Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám," řekl Hamáček.
Dosavadní místopředseda Petříček k vítězství Hamáčkovi poblahopřál a současně poděkoval těm, kdo věřili jeho vizi. Také Valachová poděkovala všem za podporu a soupeřům za férový souboj. Podle serveru Lidovky.cz by měl Hamáčkův soupeř Petříček skončit v čele ministerstva zahraničí. Podle zdrojů serveru se do funkce vrátí Lubomír Zaorálek, kterého v čele ministerstva kultury vystřídá poslanec ČSSD Jan Birke. Hamáček na dotaz ke změnám ve vládě uvedl, že by výhrady k některému ministrovi za svou stranu sdělil nejdříve jemu. Doplnil také, že žádnému ministrovi "bianco šek" do voleb nedává.
ČSSD podle něj čekají další jednání o volební spolupráci se Zelenými. Také v tomto případě nechce nic vzkazovat přes média. "My si sedneme a budeme hovořit, jaké jsou možnosti spolupráce. Nijak nezastírám, že diskuse v sociální demokracii je složitá," uvedl Hamáček. V kandidátské řeči dnes řekl, že strana musí prosazovat smysluplnou a šetrnou zelenou politiku. Odmítá ale zelený aktivismus vedoucí k nesmyslným zákazům. Spolupráci se Zelenými jednotlivým regionům vnucovat nechce. S návrhem společné cesty do voleb oslovil sjezd spolupředseda Zelených Michal Berg. Země, kde spolupracují zelení a sociální demokraté, představují ideál, ke kterému bychom měli směřovat a kde je vysoká kvalita života, shrnul, proč tyto dvě strany plánují spolupráci.
Hamáček se stal předsedou ČSSD v únoru 2018, o rok později ho ve funkci potvrdili delegáti znovu. Strana pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, ze všech subjektů přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů. Hamáček dnes delegátům slíbil, že ČSSD ve Sněmovně udrží.
Podle politologa Ladislava Mrklase je dnešní znovuzvolení Hamáčka do čela ČSSD určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas. Podle politologa Jana Kubáčka je strana unavená, nejistá. Delegáti podle něj vsadili na Hamáčkovu popularitu, uvědomují si, že je sociální demokracie ve složité kondici, ale přece jen má voliče. Popularitu Hamáčka, který je ministrem vnitra a stojí v čele Ústředního krizového štábu, připomněla i politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní je problémem ČSSD nyní to, že se o ní mluví jako o straně, u které není jisté překročení potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny. "Tato situace řadu voličů odradí a raději dávají svůj hlas někomu jinému," řekla ČTK Dvořáková.
Premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovi ke znovuzvolení pogratuloval. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. "Těším se na další spolupráci," řekl Babiš. Delegáti sjezdu ale během celodenní diskuse polemizovali o přínosech a ztrátách, které pro sociální demokracii plynou ze spolupráce s hnutím ANO. Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Hamáček spolupráci s ANO označil za nelehkou, vidí ale i výsledky, které přinesla. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.
Statutárním místopředsedou ČSSD se znovu stal Onderka. Delegáti on-line sjezdu mu dali přednost před starostou Líšně Břetislavem Štefanem až v druhém kole volby potom, co ho podpořil Hamáček. Z 261 delegátů jich ve druhém kole Onderku podpořilo 137, Štefan získal 114 hlasů, pro žádného z dvojice nehlasovalo deset delegátů sjezdu. Onderka se v kandidátské řeči ohradil proti používání výrazu přežívání při popisu stavu strany, je podle něj třeba vítězit, nikoli pouze čekat na lepší období. Po volbě statutárního zástupce delegáti vybírají zbytek místopředsednictva.
Prvnímu dni on-line sjezdu ČSSD dominovala otázka výnosů a ztrát vládního angažmá. V diskusi, která společně s projevy funkcionářů a kandidátů trvala více než šest hodin, vystupovaly dva bloky sociálních demokratů. V čele prvního obhajoval Hamáček angažmá strany ve vládě, vyzdvihl zejména podíl sociálních demokratů na zvládnutí první vlny epidemie covidu-19. V druhém stáli kritici účasti sociálních demokratů v kabinetu, který podle nich zatěžuje Babišova minulost a jeho neschopnost a chaotičnost při řízení země v epidemii koronaviru.
Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl, že voliči vnímají sociální opatření vlády jako výsledek Babišovy práce. "Nám zbylo pár ministerských křesel a křesel náměstků, prodali jsme se za pár drobných," řekl. Podle Valachové kvůli vládnímu angažmá ČSSD krvácí.
Související
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický
ČSSD , Jan Hamáček , Roman Onderka
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Eva Pavlová zřejmě bude dostávat náhrady. V cestě stojí už jen její manžel
před 2 hodinami
Češi projevují stále větší zájem o investování, potvrzují data z České spořitelny
před 3 hodinami
Pololetní a jarní prázdniny: Přehled termínů pro roky 2026 až 2028
před 4 hodinami
U Zemana byl Ficův posel. Exprezident podpořil slovenského premiéra
před 5 hodinami
Nový nález vyšetřovatelů nehody ve Washingtonu. Jde o černé skříňky
před 6 hodinami
Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?
před 7 hodinami
Fico tvrdí, že za nitky při údajné snaze o převrat tahá i Kyjev. Přišla reakce
před 8 hodinami
Zemřel bývalý německý prezident Köhler, který svůj mandát nedokončil
před 9 hodinami
Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?
před 10 hodinami
Žáci se mohou přihlašovat na střední školy. Systém je lepší, tvrdí ministerstvo
před 10 hodinami
„Vraz do toho vejce, a nes to na stůl.“ Před 240 lety se narodila Magdalena Dobromila Rettigová
před 11 hodinami
Tragické dny pro leteckou dopravu v USA. Ani ve Philadelphii nikdo nepřežil
před 12 hodinami
Metro na lince C omezila výluka. Cestující vozí mezi stanicemi autobusy
před 13 hodinami
Počasí o víkendu. Bude slunečno, pak přijde změna. Mrznout má v noci a na horách
včera
Počasí dnes: Na horách i sněžilo. Nejvíce na známém místě v Krkonoších
včera
VIDEO: Policisté jeli k nehodě a sami se stali účastníky jiné. Tři lidé se zranili
včera
Letěli moc vysoko, tvrdí Trump. Neštěstí ve Washingtonu zachytily další kamery
včera
Hamás propustí další tři rukojmí. Bude mezi nimi i muž, který přišel o zbytek rodiny
včera
Merkelová vstoupila do předvolební kampaně. "Své" CDU/CSU moc nepomohla
včera
RECENZE: Řezník navařil Na plech s pikem u nosu. Ghetto, korporát i výkaly
Do české distribuční nabídky opět vlétl Marty Pohl alias Řezník s další odvázaně prasáckou komedií. Opět baví čirou exploatací, citem pro neherce a svérázným jazykem. Na film za první týden přišlo přes 65 tisíc diváků. V minulosti už ale svérázný tvůrce prokázal, že to umí lépe.
Zdroj: Martin Pleštil