Pavel chce napravit vztahy mezi Pražským hradem a Senátem

Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a Senátem. Zdůraznil také, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci a tedy o svou moc, ale že chce využívat svůj vliv zejména ve vztahu k vládě. Obecně se zmínil o zahraniční politice. Česká republika v ní musí mluvit jedním hlasem, řekl prezident v horní parlamentní komoře. Jeho vystoupení trvalo zhruba osm minut.

"Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí, aby byly založené na vzájemném respektu k našim ústavním rolím," řekl Pavel před senátory. Postoje svých předchůdců k Senátu označil za někdy problematické. Kritický byl k horní komoře zejména Pavlův předchůdce Miloš Zeman, jenž se o ní vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, a nabádal k jejímu "vyhladovění". Pavel věří, že jeho vztahy se Senátem budou "otevřené, korektní a vedené snahou nacházet společná řešení".

Za jeden ze společných úkolů pokládá prezident debaty o zahraniční politice. "Prostřednictvím pravidelných schůzek vrcholných ústavních činitelů a ministra zahraničí chci pomoci koordinovat zahraniční politiku," řekl Pavel, podle kterého bude mít předseda Senátu na těchto setkáních vždy důležitou úlohu. "Obzvláště v dnešní napjaté mezinárodněpolitické a bezpečnostní situaci je naprosto nezbytné, aby Česká republika mluvila v zahraniční politice jedním hlasem," zdůraznil.

Pavel také podotkl, že pravomoci Senátu a prezidenta jsou menší než Sněmovny a vlády. "Ústavní rolí Senátu i prezidenta je spíše vyvažovat, korigovat, kontrolovat a někdy také brzdit nebo naopak motivovat. Obě naše instituce hrají roli pojistky v politickém systému, dokonce i důležité pojistky demokracie," řekl. Zdůraznil, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci, tedy o svou moc. "Chci naopak využít svůj vliv a možnosti pro dobré věci. Jejich prostřednictvím pak vytvářet tlak na ty, kteří mají větší moc než já. Pochopitelně hlavně na vládu," poznamenal prezident.

V této souvislosti chce i nadále navštěvovat regiony a mluvit s lidmi. "Chci připomínat témata, na která se zapomíná. Nebo témata, kterým se raději záměrně vyhýbáme, protože na jejich řešení nemáme někdy dost odvahy," řekl Pavel, který ještě před složením slibu navštívil Karlovarský a Ústecký kraj a tento týden Moravskoslezský kraj.

Pavel navštívil horní komoru jako první ústavní instituci, a to tři týdny po nástupu do funkce. Jeho předchůdce Zeman nebyl v Senátu devět let, Naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014, tedy zhruba rok po nástupu do funkce.

Vystrčil označil návštěvu Pavla v horní komoře za návrat k ústavnosti

Za symbolický návrat k ústavnosti, normální politické kultuře a pro zemi prospěšné spolupráci dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil návštěvu prezidenta Petra Pavla v horní parlamentní komoře. Uvedl to při přivítání hlavy státu v senátním jednacím sále. Připomenul, že Pavlův předchůdce Miloš Zeman, jehož vztahy se Senátem nebyly vřelé, se schůze horní komory zúčastnil naposledy před osmi lety, deseti měsíci a jedním dnem.

"Osobně to považuji za symbolické," uvedl Vystrčil k návštěvě prezidenta. "V přeneseném slova smyslu je to návrat k ústavnosti, je to návrat k normální politické kultuře a věřím k normální, pro naši zemi prospěšné spolupráci," řekl.

Pokud má Česko fungovat, mít šanci obstát při ochraně svobody a demokracie a ochránit hodnoty, na kterých je budována civilizace, musí složka výkonná, zákonodárná a soudní spolupracovat, uvedl Vystrčil. Musí být nezávislé, ale měly by se respektovat, všechny jsou tady pro lid, dodal. Pavel podle předsedy Senátu udělal důležitý krok proto, aby tomu tak bylo v plné míře.

Za Senát jeho předseda slíbil, že senátoři jsou ke spolupráci připraveni respektovat prezidentský úřad, spolupracovat korektně a nezávisle. "Máme příležitost ve složité době udělat vše pro to, aby se nám dařilo, abychom naplnili důvody, pro které jsme byli zvoleni," dodal Vystrčil.

Pavel přišel do jednacího sálu Senátu za prezidentských fanfár z opery Libuše, vykonal přehlídku senátorského sboru, kteří prezidenta přivítali povstáním, senátor Tomáš Jirsa (ODS) ho přivítal i krátkým zasalutováním. Pavel zaujal místo po pravici Vystrčila a společně vyslechli státní hymnu. Po prezidentově projevu k senátorům předseda horní komory předal prezidentovi dva dárky - trvanlivý inkoust, který nevybledne, a pero s dnešním datem. "Je to tužka, která píše písmem slabým, ale píše písmem svobodným a demokratickým," řekl Vystrčil. Popřál Pavlovi, aby musel ve svém úřadě co nejméně škrtat. Senátoři se s hlavou státu rozloučili povstáním a už bez fanfár.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Senát ČR Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy