Půta se poučil z korupční kauzy. Jinak bych už možná nebyl hejtmanem, řekl

Deset let stojí v čele Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), a to navzdory tomu, že osm let figuruje v korupční kauze spojené s financováním projektů dotovaných z evropských fondů nejprve jako obviněný, později jako obžalovaný. Hejtmanů, kteří by byli tak dlouho ve funkci, není mnoho. Tři volební období působil ve funkci hejtmana Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), třetí volební období je hejtmanem také Martin Netolický v Pardubickém kraji.

"Je to pro mě velké poučení především v tom, že jsem na začátku věřil, že se to nedorozumění rychle vysvětlí a že to bude otázka měsíců. Pravdu měli moji právníci, kteří říkali, že se nemám tak úplně upínat k tomu, že to bude rychle, protože česká justice v principu rychlá není," řekl dnes na dotaz ČTK Půta. Obžalován byl z přijetí statisícového úplatku a zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Souzeno bylo dalších 12 lidí a čtyři firmy. I když byl Půta osvobozen, vrchní soud rozsudek zrušil a od června se liberecký soud kauzou zabývá znovu.

"Pozitivní na tom je, že jsem i po těch deseti letech hejtmanem, protože si myslím, že bez té kauzy bych pravděpodobně řešil nabídky jít dělat něco jiného v politice. Tak mě vlastně ta kauza těchto nabídek ušetřila. Což je asi při pohledu zpátky dobře, protože na kraji se člověk ještě může dočkat toho, že když nějaký projekt připraví, přesvědčí o jeho potřebnosti veřejnost a politické partnery, tak se na konci může dočkat toho, že je u jeho realizace," řekl Půta, o kterém se kromě jiného spekulovalo jako o možném ministrovi dopravy.

Těch uplynulých deset let ale podle Půty nebylo jen o něm. "V systému fungování české samosprávy je vedle hejtmana důležité i to, že v těch deseti letech tady spolu se mnou působilo 17 radních a 94 zastupitelů. Bez spolupráce s nimi by nemohlo nic fungovat, a přestože vím, že ta spolupráce není vždycky jednoduchá, tak s myslím, že se podařilo dotáhnout spoustu věcí do konce a některé začít dělat jinak, ale hodně práce je ještě před námi," dodal.

Za úspěch považuje Půta kromě jiného modernizaci středních škol a vybudování osmi center odborného vzdělávání, na která kraj získal evropské dotace. Podařilo se podle něj také splatit všechny dluhy, které si kraj v minulosti vzal na opravy svých silnic a mostů, a zlepšit stav krajských komunikací. Za úspěch považuje i zřízení krajského dopravce, díky němuž se podařilo stabilizovat veřejnou autobusovou dopravu v kraji.

Nepovedlo se podle Půty zatím zlepšit podmínky pro vzdělávání ve zdravotnictví. "Myslím, že bylo dobré rozhodnutí rozšířit zdravotnické školy do České Lípy a do Jilemnice, za dlouhodobě neudržitelné ale považuji to, jakým způsobem vzděláváme studenty v liberecké střední zdravotnické škole. Myslím tím prostory, ve kterých vzdělávání probíhá, měli bychom mít jako Liberecký kraj ambici prosunout to vzdělávání do prostor odpovídajících 21. století," dodal Půta.

Související

Martin Kuba (ODS)

Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda

Předsedou Asociace krajů ČR (AK ČR) bude i v dalších dvou letech jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Místopředsedou bude nově liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který vystřídá Iva Vondráka (ANO) z Moravskoslezského kraje. Oba dva představitelé byli dnes na zasedání AK ČR v Hnanicích na Znojemsku zvoleni jednomyslně, chyběl pouze pražský primátor řekla ČTK mluvčí asociace Hana Brožková.
Martin Půta

Ministerstvo financí chce v dozorčí radě ČEZ libereckého hejtmana Půtu

Jedním z kandidátů, které ministerstvo financí navrhuje do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ, je hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vyplývá to z informací na webu ministerstva. Půta nominaci ČTK potvrdil. Mezi oficiálně navrženými figurují ještě Radovan Vávra, Radim Jirout, Jiří Kadrnka a Vít Doležálek.

Více souvisejících

Martin Půta

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy