Půta se poučil z korupční kauzy. Jinak bych už možná nebyl hejtmanem, řekl

Deset let stojí v čele Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), a to navzdory tomu, že osm let figuruje v korupční kauze spojené s financováním projektů dotovaných z evropských fondů nejprve jako obviněný, později jako obžalovaný. Hejtmanů, kteří by byli tak dlouho ve funkci, není mnoho. Tři volební období působil ve funkci hejtmana Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), třetí volební období je hejtmanem také Martin Netolický v Pardubickém kraji.

"Je to pro mě velké poučení především v tom, že jsem na začátku věřil, že se to nedorozumění rychle vysvětlí a že to bude otázka měsíců. Pravdu měli moji právníci, kteří říkali, že se nemám tak úplně upínat k tomu, že to bude rychle, protože česká justice v principu rychlá není," řekl dnes na dotaz ČTK Půta. Obžalován byl z přijetí statisícového úplatku a zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Souzeno bylo dalších 12 lidí a čtyři firmy. I když byl Půta osvobozen, vrchní soud rozsudek zrušil a od června se liberecký soud kauzou zabývá znovu.

"Pozitivní na tom je, že jsem i po těch deseti letech hejtmanem, protože si myslím, že bez té kauzy bych pravděpodobně řešil nabídky jít dělat něco jiného v politice. Tak mě vlastně ta kauza těchto nabídek ušetřila. Což je asi při pohledu zpátky dobře, protože na kraji se člověk ještě může dočkat toho, že když nějaký projekt připraví, přesvědčí o jeho potřebnosti veřejnost a politické partnery, tak se na konci může dočkat toho, že je u jeho realizace," řekl Půta, o kterém se kromě jiného spekulovalo jako o možném ministrovi dopravy.

Těch uplynulých deset let ale podle Půty nebylo jen o něm. "V systému fungování české samosprávy je vedle hejtmana důležité i to, že v těch deseti letech tady spolu se mnou působilo 17 radních a 94 zastupitelů. Bez spolupráce s nimi by nemohlo nic fungovat, a přestože vím, že ta spolupráce není vždycky jednoduchá, tak s myslím, že se podařilo dotáhnout spoustu věcí do konce a některé začít dělat jinak, ale hodně práce je ještě před námi," dodal.

Za úspěch považuje Půta kromě jiného modernizaci středních škol a vybudování osmi center odborného vzdělávání, na která kraj získal evropské dotace. Podařilo se podle něj také splatit všechny dluhy, které si kraj v minulosti vzal na opravy svých silnic a mostů, a zlepšit stav krajských komunikací. Za úspěch považuje i zřízení krajského dopravce, díky němuž se podařilo stabilizovat veřejnou autobusovou dopravu v kraji.

Nepovedlo se podle Půty zatím zlepšit podmínky pro vzdělávání ve zdravotnictví. "Myslím, že bylo dobré rozhodnutí rozšířit zdravotnické školy do České Lípy a do Jilemnice, za dlouhodobě neudržitelné ale považuji to, jakým způsobem vzděláváme studenty v liberecké střední zdravotnické škole. Myslím tím prostory, ve kterých vzdělávání probíhá, měli bychom mít jako Liberecký kraj ambici prosunout to vzdělávání do prostor odpovídajících 21. století," dodal Půta.

Související

Martin Kuba (ODS)

Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda

Předsedou Asociace krajů ČR (AK ČR) bude i v dalších dvou letech jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Místopředsedou bude nově liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který vystřídá Iva Vondráka (ANO) z Moravskoslezského kraje. Oba dva představitelé byli dnes na zasedání AK ČR v Hnanicích na Znojemsku zvoleni jednomyslně, chyběl pouze pražský primátor řekla ČTK mluvčí asociace Hana Brožková.
Martin Půta

Ministerstvo financí chce v dozorčí radě ČEZ libereckého hejtmana Půtu

Jedním z kandidátů, které ministerstvo financí navrhuje do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ, je hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vyplývá to z informací na webu ministerstva. Půta nominaci ČTK potvrdil. Mezi oficiálně navrženými figurují ještě Radovan Vávra, Radim Jirout, Jiří Kadrnka a Vít Doležálek.

Více souvisejících

Martin Půta

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí tlumočil ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině. Bratislava tak vzkázala Kyjevu, že například odmítá jakoukoliv vojenskou pomoc. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy