Praha - Lehčí verzi státních maturitních zkoušek si na jaře zvolí většina studentů (86 procent). Maturitu jich bude skládat celkem 98 272, vyplývá to z informací o výsledcích přihlašování žáků k ostré maturitní zkoušce, které ministerstvo školství uveřejnilo v pátek.
Lehčí variantu z českého jazyka a literatury bude skládat 92 procent studentů.
V případě druhého předmětu, který je volitelný, si volí studenti cizí jazyk (61 procent), naopak matematiku zvolilo pouhých 39 procent. Lehčí verzi tohoto předmětu si vybralo 76 procent z nich.
Většina studentů sází také na lehčí verze u cizích jazyků. V případě angličtiny je poměr lehčí a vyšší úrovně zkoušky 81 : 19, u němčiny pak 94 : 6.
Poměr mezi základní a vyšší úrovní obtížnosti zkoušek je podle informací ministerstva 86 : 14.
Ministerstvo školství připravuje státní maturity už 14 let, vláda je schválila v srpnu 2010. K novým státním maturitám proběhla v říjnu generální zkouška. V té neuspělo 33 procent žáků. Na základě tohoto výsledku se pak odhaduje, že ostrou maturitu nesloží 15 až 21 procent studentů.
K ostré maturitě se žáci museli přihlásit do 15. listopadu. V přihlášce volili předměty pro profilovou i společnou část maturity. U společné části si pak žáci vybírají i úroveň obtížnosti. První studenti tak budou příští rok maturovat povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky.
Maturitní generálky se účastnilo 1228 (96 procent) středních škol, celkově tedy 93 882 studentů. Proběhlo při ní přes 400 tisíc dílčích zkoušek, jejichž vyhodnocení a administraci zajistilo 16,5 tisíce učitelů.
Připravované jednotné závěrečné zkoušky pro středoškoláky se však vůbec nemusí uskutečnit. Pokud Poslanecká sněmovna schválí návrh senátora Marcela Chládka (ČSSD) na jejich zrušení, střední školy se vrátí k systému původních maturit.
Chládek už chtěl jednou zrušit státní maturity. Senát, ve kterém měla většinu ODS, ale návrh smetl ze stolu. Minulý týden už byl úspěšnější. Sociálnědemokratická většina v horní komoře Chládka podpořila. Návrhem na zrušení státních maturit se bude zabývat Poslanecká sněmovna. Jestli schválí návrh rychle, školy se ještě stihnou vrátit k původnímu modelu zkoušek, tvrdí senátor.
Na nových státních maturitách vadí Chládkovi jejich předraženost. Proto je podle jeho slov nutné je zastavit. V opačném případě se podle senátora ještě více zhorší úroveň středního školství. "Na jedné straně ministr Dobeš bere peníze nepedagogickým pracovníkům a na druhé straně rozhazuje stovky milionů," uvedl.
Související
Maturitní zkoušky mají v Česku stovky let starou historii. Skládaly se i z latiny a řečtiny
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 2 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 3 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 6 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 7 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 8 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 9 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 11 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 12 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
Americký prezident Donald Trump vyvolal na politické scéně i sociálních sítích nebývalý rozruch, když se v ostrém příspěvku na své platformě Truth Social pustil do řady dříve loajálních konzervativních komentátorů a influencerů. Předmětem sporu se stala válka v Íránu, kterou Trump zahájil a kterou část jeho dosavadních spojenců začala otevřeně kritizovat. Prezident na tyto výtky reagoval salvou urážek, v nichž své oponenty označil za „hloupé lidi“ s nízkým IQ a neúspěšné mediální osobnosti.
Zdroj: Libor Novák