V institutu robotiky ČVÚT vypukl ostrý spor. Krizi přijel hasit Babiš, obavu mají i Němci

Napjatá situace v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) ohrožuje důležitý vědecký projekt a česko-německou spolupráci, řekl dnes ČTK bývalý ředitel ústavu Vladimír Mařík. Podle rektora školy Vojtěcha Petráčka je ale problémem projektu jeho nekvalitní příprava. Pokračuje tak spor mezi Maříkem a rektorem, který ho v červnu z čela CIIRC odvolal. Kvůli situaci v ústavu navštívil dnes ČVUT premiér Andrej Babiš (ANO).

Svou dnešní iniciativu označil premiér za poslední pokus spor ve vedení školy řešit. "Byl to poslední pokus a je to na (akademickém) senátu, jak rozhodne," řekl Babiš. Podle předsedy akademického senátu Jana Janouška musí o řešení rozhodnout sám rektor.

Babiš se na ČVUT setkal nejdříve se zaměstnanci CIIRC a potom s vedením školy a členy akademického senátu. "Pan rektor se toho jednání se zaměstnanci zúčastnil, evidentně je tam nepřátelský vztah a já si myslím, že by to bylo velice špatně, kdyby takováhle renomovaná instituce byla poškozena. Poškodilo by to celou českou vědu," uvedl Babiš na dotaz ČTK.

Petráček odvolal Maříka z čela institutu 4. června s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize. Zaměstnanci institutu proti odvolání Maříka protestovali. Petráček v červnu ČTK řekl, že s Maříkem bude jednat o možném řešení. Z toho ale nakonec podle Maříka sešlo.

"Hlavní signál, který tu pak rektor udělal, je, že v červenci kontaktoval partnera největšího našeho připravovaného projektu a pokazil nám vztahy, takže dnes ten projekt, kde se jedná o 50 milionů eur (asi 1,285 miliardy Kč) a je klíčový pro ústav, je v podstatě v těžké situaci a nebudeme ho moct do druhé fáze podat," uvedl Mařík.

Podle Petráčka ohrožuje projekt hlavně nekvalitní příprava a to, že se v uplynulých letech neprojednal s vedením ČVUT. Mařík podle něj používá "rétorickou hru". "Mám hned dva plány, jak projekt implementovat," napsal dnes rektor v SMS ČTK. Projekt podle něj musí být nastaven tak, aby byl na ČVUT realizovatelný a školu neohrozil. Uvedl, že bude možná muset jet do Německa, aby objasnil detaily. "Jsem si jist, že možné řešení bude pragmaticky přijato," doplnil.

Podle Maříka jde o projekt RICAIP, který sám vede a kterého se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně (VUT). Týká se propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. Narušení spolupráce na projektu podle Maříka zasahuje do česko-německých vztahů. Zejména kvůli tomu navštívil ČVUT i premiér, chtěl vědět, proč se projekt nedaří podat a jak se to bude řešit, řekl bývalý ředitel ústavu.

Podle něj Němci trvají na tom, aby rektor nezasahoval do plnění projektu, což podle Maříka Petráček nechce slíbit. "Obava Němců je, že se vloží 50 milionů eur do ČVUT a VUT Brno a potom přijde rektor a řekne, tohle nechci, tamto nechci a předělám si to, jak já potřebuji," uvedl Mařík.

Domnívá se, že je dobře, že se premiér se situací na ČVUT seznámil na místě. Jako zasahování do akademických svobod nevnímal Babišovu návštěvu ve škole ani Janoušek.

Petráček už dříve uvedl, že si Maříka dokáže představit například jako ambasadora ČVUT pro oblast Průmysl 4.0 nebo jako člena vedení institutu, nikoli ale jako toho nejvyššího. Mařík dnes řekl, že by se situace v institutu dala vyřešit jeho přeměnou na fakultu, která by měla akademický senát, který by mohl zabránit přímým zásahům rektora.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš ČVUT Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vědci

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy