Napjatá situace v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) ohrožuje důležitý vědecký projekt a česko-německou spolupráci, řekl dnes ČTK bývalý ředitel ústavu Vladimír Mařík. Podle rektora školy Vojtěcha Petráčka je ale problémem projektu jeho nekvalitní příprava. Pokračuje tak spor mezi Maříkem a rektorem, který ho v červnu z čela CIIRC odvolal. Kvůli situaci v ústavu navštívil dnes ČVUT premiér Andrej Babiš (ANO).
Svou dnešní iniciativu označil premiér za poslední pokus spor ve vedení školy řešit. "Byl to poslední pokus a je to na (akademickém) senátu, jak rozhodne," řekl Babiš. Podle předsedy akademického senátu Jana Janouška musí o řešení rozhodnout sám rektor.
Babiš se na ČVUT setkal nejdříve se zaměstnanci CIIRC a potom s vedením školy a členy akademického senátu. "Pan rektor se toho jednání se zaměstnanci zúčastnil, evidentně je tam nepřátelský vztah a já si myslím, že by to bylo velice špatně, kdyby takováhle renomovaná instituce byla poškozena. Poškodilo by to celou českou vědu," uvedl Babiš na dotaz ČTK.
Petráček odvolal Maříka z čela institutu 4. června s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize. Zaměstnanci institutu proti odvolání Maříka protestovali. Petráček v červnu ČTK řekl, že s Maříkem bude jednat o možném řešení. Z toho ale nakonec podle Maříka sešlo.
"Hlavní signál, který tu pak rektor udělal, je, že v červenci kontaktoval partnera největšího našeho připravovaného projektu a pokazil nám vztahy, takže dnes ten projekt, kde se jedná o 50 milionů eur (asi 1,285 miliardy Kč) a je klíčový pro ústav, je v podstatě v těžké situaci a nebudeme ho moct do druhé fáze podat," uvedl Mařík.
Podle Petráčka ohrožuje projekt hlavně nekvalitní příprava a to, že se v uplynulých letech neprojednal s vedením ČVUT. Mařík podle něj používá "rétorickou hru". "Mám hned dva plány, jak projekt implementovat," napsal dnes rektor v SMS ČTK. Projekt podle něj musí být nastaven tak, aby byl na ČVUT realizovatelný a školu neohrozil. Uvedl, že bude možná muset jet do Německa, aby objasnil detaily. "Jsem si jist, že možné řešení bude pragmaticky přijato," doplnil.
Podle Maříka jde o projekt RICAIP, který sám vede a kterého se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně (VUT). Týká se propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. Narušení spolupráce na projektu podle Maříka zasahuje do česko-německých vztahů. Zejména kvůli tomu navštívil ČVUT i premiér, chtěl vědět, proč se projekt nedaří podat a jak se to bude řešit, řekl bývalý ředitel ústavu.
Podle něj Němci trvají na tom, aby rektor nezasahoval do plnění projektu, což podle Maříka Petráček nechce slíbit. "Obava Němců je, že se vloží 50 milionů eur do ČVUT a VUT Brno a potom přijde rektor a řekne, tohle nechci, tamto nechci a předělám si to, jak já potřebuji," uvedl Mařík.
Domnívá se, že je dobře, že se premiér se situací na ČVUT seznámil na místě. Jako zasahování do akademických svobod nevnímal Babišovu návštěvu ve škole ani Janoušek.
Petráček už dříve uvedl, že si Maříka dokáže představit například jako ambasadora ČVUT pro oblast Průmysl 4.0 nebo jako člena vedení institutu, nikoli ale jako toho nejvyššího. Mařík dnes řekl, že by se situace v institutu dala vyřešit jeho přeměnou na fakultu, která by měla akademický senát, který by mohl zabránit přímým zásahům rektora.
Související
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Babiš má jednu výtku k seznamu vyznamenaných. Návrh podá i za rok
Andrej Babiš , ČVUT , Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC) , Vědci
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 1 hodinou
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 6 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 10 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák