V institutu robotiky ČVÚT vypukl ostrý spor. Krizi přijel hasit Babiš, obavu mají i Němci

Napjatá situace v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) ohrožuje důležitý vědecký projekt a česko-německou spolupráci, řekl dnes ČTK bývalý ředitel ústavu Vladimír Mařík. Podle rektora školy Vojtěcha Petráčka je ale problémem projektu jeho nekvalitní příprava. Pokračuje tak spor mezi Maříkem a rektorem, který ho v červnu z čela CIIRC odvolal. Kvůli situaci v ústavu navštívil dnes ČVUT premiér Andrej Babiš (ANO).

Svou dnešní iniciativu označil premiér za poslední pokus spor ve vedení školy řešit. "Byl to poslední pokus a je to na (akademickém) senátu, jak rozhodne," řekl Babiš. Podle předsedy akademického senátu Jana Janouška musí o řešení rozhodnout sám rektor.

Babiš se na ČVUT setkal nejdříve se zaměstnanci CIIRC a potom s vedením školy a členy akademického senátu. "Pan rektor se toho jednání se zaměstnanci zúčastnil, evidentně je tam nepřátelský vztah a já si myslím, že by to bylo velice špatně, kdyby takováhle renomovaná instituce byla poškozena. Poškodilo by to celou českou vědu," uvedl Babiš na dotaz ČTK.

Petráček odvolal Maříka z čela institutu 4. června s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize. Zaměstnanci institutu proti odvolání Maříka protestovali. Petráček v červnu ČTK řekl, že s Maříkem bude jednat o možném řešení. Z toho ale nakonec podle Maříka sešlo.

"Hlavní signál, který tu pak rektor udělal, je, že v červenci kontaktoval partnera největšího našeho připravovaného projektu a pokazil nám vztahy, takže dnes ten projekt, kde se jedná o 50 milionů eur (asi 1,285 miliardy Kč) a je klíčový pro ústav, je v podstatě v těžké situaci a nebudeme ho moct do druhé fáze podat," uvedl Mařík.

Podle Petráčka ohrožuje projekt hlavně nekvalitní příprava a to, že se v uplynulých letech neprojednal s vedením ČVUT. Mařík podle něj používá "rétorickou hru". "Mám hned dva plány, jak projekt implementovat," napsal dnes rektor v SMS ČTK. Projekt podle něj musí být nastaven tak, aby byl na ČVUT realizovatelný a školu neohrozil. Uvedl, že bude možná muset jet do Německa, aby objasnil detaily. "Jsem si jist, že možné řešení bude pragmaticky přijato," doplnil.

Podle Maříka jde o projekt RICAIP, který sám vede a kterého se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně (VUT). Týká se propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. Narušení spolupráce na projektu podle Maříka zasahuje do česko-německých vztahů. Zejména kvůli tomu navštívil ČVUT i premiér, chtěl vědět, proč se projekt nedaří podat a jak se to bude řešit, řekl bývalý ředitel ústavu.

Podle něj Němci trvají na tom, aby rektor nezasahoval do plnění projektu, což podle Maříka Petráček nechce slíbit. "Obava Němců je, že se vloží 50 milionů eur do ČVUT a VUT Brno a potom přijde rektor a řekne, tohle nechci, tamto nechci a předělám si to, jak já potřebuji," uvedl Mařík.

Domnívá se, že je dobře, že se premiér se situací na ČVUT seznámil na místě. Jako zasahování do akademických svobod nevnímal Babišovu návštěvu ve škole ani Janoušek.

Petráček už dříve uvedl, že si Maříka dokáže představit například jako ambasadora ČVUT pro oblast Průmysl 4.0 nebo jako člena vedení institutu, nikoli ale jako toho nejvyššího. Mařík dnes řekl, že by se situace v institutu dala vyřešit jeho přeměnou na fakultu, která by měla akademický senát, který by mohl zabránit přímým zásahům rektora.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš ČVUT Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vědci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy