Praha - Šest kantorů fakulty národohospodářské Vysoké školy ekonomické (VŠE) údajně falšovalo v uplynulých letech faktury z pracovních cest, fakultu tak připravili o více než milion korun. Zjistil to nezávislý audit. Podle děkana fakulty Miroslava Ševčíka za protesty na škole stojí právě snaha zakrýt tato pochybení.
"Většinou to bylo tak, že hotel popřel vystavení faktury, hotel popřel pobyt," popsal Ševčík ČTK nalezená pochybení s tím, že vše už prý oznámili na policii. "Pravděpodobně nejsilnějším motivem k podnícení otevřeného útoku proti vedení a především děkanovi byla snaha zabránit odhalení podvodných jednání a z něj vyplývajících důsledků pro dotčené osoby," uvedl Ševčík a další zástupci fakulty v prohlášení.
K prošetření zahraničních cest v letech 2008 až 2012 prý došlo poté, co bylo loni na konci roku odhaleno toto falšování u dvou vyučujících, kteří ale své pochybení uznali a ze školy odešli. Jedním z nich má být i Radek Soběhart, toho ale prohlášení vedení fakulty šokovalo. "Pan děkan ex post hledá důvody, jak ospravedlnit problémy, které byly na fakultě," řekl ČTK.
Svůj nesouhlas s vedením fakulty dosud podle studentky a organizátorky protestů Hany Marie Smrčkové vyjádřilo na 22 pedagogů a doktorandů včetně těch, kteří už školu opustili. "Kategoricky nesouhlasím s pošlapáváním akademických svobod, útoky na vyučující a studenty naší fakulty, vytvářením atmosféry strachu a despotickými metodami vedení fakulty," uvedl minulý týden ve svém prohlášení například externista Jan Havel s tím, že na škole už nechce dál učit a podporuje protest proti děkanovi.
"Já vím, kteří vyučující jsou proti mě na fakultě, ti, kteří přišli o ty benefity z přerozdělovacích procesů, které tady uspořádal pan kolega Lipka," tvrdí Ševčík. Na studenty a vyučujícího, kteří jej kritizovali v médiích, si najal elitního pražského právníka Tomáše Sokola, chce po nich omluvu. Ševčík navíc tvrdí, že z celkových asi 2500 studentů fakulty proti němu takto vystupuje jen asi dvacítka.
Rozpory začaly loni na jaře, kdy studenti zpochybnili výsledek voleb právě do fakultního senátu, které považovali za zmanipulované. Loni na podzim pak začali spolu s vyučujícími sbírat petici za transparentní vedení fakulty, k aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího Katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné, píše iHned.cz.
Sporné body shrnul v dopise pro vědeckou radu Petr Koblovský z Katedry institucionální ekonomie. "Pokud bude současný trend pokračovat, hrozí nejen zánik úspěšné vedlejší specializace a pokles úrovně výuky na fakultě, ale obecně i zmaření snahy přiblížit se kvalitou prestižním světovým univerzitám," domnívá se.
To ale Ševčík odmítá. "Akademický senát vyslovil vedení fakulty podporu, jeho členové se staví proti této kampani," řekl IHNED.cz děkan.
Pedagog Koblovský upozornil také na omezení přístupu ke stránkám katedry během proběhlého zimního semestru. "Tím nám bylo znemožněno například aktualizovat materiály k předmětům. Přístup byl s prodlevou navrácen pouze vybraným členům KIE, a to až po opakovaných žádostech a absurdním příslibu zveřejňování pouze 'nezávadných' dokumentů," tvrdí.
Ševčík jakoukoliv cenzuru odmítá, připustil ale, že přístup ke stránkám nemá každý. "Byla vytvořena pravidla a přístup mají ti, kteří je akceptují," uvedl děkan, který se brání i obviněním ze šikany podřízených.
Související
Miroslav Ševčík skončil. Rektor VŠE vydal rozhodnutí o odvolání děkana
Umělá inteligence se stává běžnou součástí života. První škola kvůli ní ruší bakalářské práce
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák