Praha - Šest kantorů fakulty národohospodářské Vysoké školy ekonomické (VŠE) údajně falšovalo v uplynulých letech faktury z pracovních cest, fakultu tak připravili o více než milion korun. Zjistil to nezávislý audit. Podle děkana fakulty Miroslava Ševčíka za protesty na škole stojí právě snaha zakrýt tato pochybení.
"Většinou to bylo tak, že hotel popřel vystavení faktury, hotel popřel pobyt," popsal Ševčík ČTK nalezená pochybení s tím, že vše už prý oznámili na policii. "Pravděpodobně nejsilnějším motivem k podnícení otevřeného útoku proti vedení a především děkanovi byla snaha zabránit odhalení podvodných jednání a z něj vyplývajících důsledků pro dotčené osoby," uvedl Ševčík a další zástupci fakulty v prohlášení.
K prošetření zahraničních cest v letech 2008 až 2012 prý došlo poté, co bylo loni na konci roku odhaleno toto falšování u dvou vyučujících, kteří ale své pochybení uznali a ze školy odešli. Jedním z nich má být i Radek Soběhart, toho ale prohlášení vedení fakulty šokovalo. "Pan děkan ex post hledá důvody, jak ospravedlnit problémy, které byly na fakultě," řekl ČTK.
Svůj nesouhlas s vedením fakulty dosud podle studentky a organizátorky protestů Hany Marie Smrčkové vyjádřilo na 22 pedagogů a doktorandů včetně těch, kteří už školu opustili. "Kategoricky nesouhlasím s pošlapáváním akademických svobod, útoky na vyučující a studenty naší fakulty, vytvářením atmosféry strachu a despotickými metodami vedení fakulty," uvedl minulý týden ve svém prohlášení například externista Jan Havel s tím, že na škole už nechce dál učit a podporuje protest proti děkanovi.
"Já vím, kteří vyučující jsou proti mě na fakultě, ti, kteří přišli o ty benefity z přerozdělovacích procesů, které tady uspořádal pan kolega Lipka," tvrdí Ševčík. Na studenty a vyučujícího, kteří jej kritizovali v médiích, si najal elitního pražského právníka Tomáše Sokola, chce po nich omluvu. Ševčík navíc tvrdí, že z celkových asi 2500 studentů fakulty proti němu takto vystupuje jen asi dvacítka.
Rozpory začaly loni na jaře, kdy studenti zpochybnili výsledek voleb právě do fakultního senátu, které považovali za zmanipulované. Loni na podzim pak začali spolu s vyučujícími sbírat petici za transparentní vedení fakulty, k aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího Katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné, píše iHned.cz.
Sporné body shrnul v dopise pro vědeckou radu Petr Koblovský z Katedry institucionální ekonomie. "Pokud bude současný trend pokračovat, hrozí nejen zánik úspěšné vedlejší specializace a pokles úrovně výuky na fakultě, ale obecně i zmaření snahy přiblížit se kvalitou prestižním světovým univerzitám," domnívá se.
To ale Ševčík odmítá. "Akademický senát vyslovil vedení fakulty podporu, jeho členové se staví proti této kampani," řekl IHNED.cz děkan.
Pedagog Koblovský upozornil také na omezení přístupu ke stránkám katedry během proběhlého zimního semestru. "Tím nám bylo znemožněno například aktualizovat materiály k předmětům. Přístup byl s prodlevou navrácen pouze vybraným členům KIE, a to až po opakovaných žádostech a absurdním příslibu zveřejňování pouze 'nezávadných' dokumentů," tvrdí.
Ševčík jakoukoliv cenzuru odmítá, připustil ale, že přístup ke stránkám nemá každý. "Byla vytvořena pravidla a přístup mají ti, kteří je akceptují," uvedl děkan, který se brání i obviněním ze šikany podřízených.
Související

Miroslav Ševčík skončil. Rektor VŠE vydal rozhodnutí o odvolání děkana

Umělá inteligence se stává běžnou součástí života. První škola kvůli ní ruší bakalářské práce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 2 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 4 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 4 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 7 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek