Dopis pro Blatného: Pedagogové nepovažují za vhodné otevírat všechny speciální školy

Učitelé, kteří se věnují problematice speciálního školství, nepovažují za vhodné otevírat plošně všechny speciální školy i speciální třídy v běžných školách už ve středu.

Školy by podle pedagogů měly mít pravomoc ponechat žáky na distanční výuce, pokud s tím budou rodiče souhlasit, případně by mohlo jít o výuku kombinovanou. Někteří z žáků nemusí nosit roušky, což může ohrozit zdraví jich samotných, jejich rodin i učitelů. Speciální pedagogové z Pedagogické komory to napsali v otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).

Speciální školy pro handicapované se zavřely a přešly na výuku na dálku 2. listopadu. Otevřít mají podle ministerstva školství ve středu spolu s prvními a druhými ročníky základních škol. Ty jsou zavřené od 14. října.

Pedagogové v dopise upozornili, že žáci se speciálními vzdělávacími potřebami by museli začít chodit do školy v době "nejhorší" situace pandemie. Ne málo žáků má těžké zdravotní vady, někdy i kombinované, a velké množství žáků se zdravotním postižením patří mezi rizikové skupiny. Žáci s mentálním postižením, s poruchou autistického spektra nebo s poruchami sluchu navíc nemusí nosit roušky, žáci ani pedagogové tak nebudou podle autorů dopisu dostatečně chráněni.

Učitelé a ředitelé speciálních škol by měli mít pravomoc ponechat žáky na distanční výuce, pokud s tím budou souhlasit rodiče žáků. Případně by mohlo jít o výuku kombinovanou. Stejnou možnost volby by měli mít i všichni rodiče žáků v běžných školách, kde se učí v běžných třídách s inkluzivním vzděláváním.

Při distanční výuce, která trvala 14 dnů, se ukázalo, že velké množství žáků je schopné pracovat on-line, tvrdí autoři dopisu. "Dokonce to mnohým žákům vyhovuje více, protože při vypracovávání úloh nejsou nijak tlačeni časem a doma mají možnost rozvrhnout si práci v průběhu dne dle svých potřeb a možností rodiny," uvedli.

V názoru na fungování speciálních škol v souvislosti s koronavirem se odborníci příliš neshodnou. Podle dřívějšího vyjádření předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Kláry Laurenčíkové je obnovení prezenční výuky od středy sice dobré, ale návrat dětí do lavic by měl být dobrovolný. Naopak předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař míní, že by se do škol měli vrátit co nejdřív všichni. Školy se podle něj neměly zavírat.

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný děti Pedagogická komora Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy