Kolik berou učitelé? Ministerstvo zveřejnilo údaje za první čtvrtletí roku 2020

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38.951 korun hrubého měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si vyučující polepšili o 2727 korun, což je zhruba o 7,5 procenta. Nepedagogové ve školách brali v prvním čtvrtletí v průměru 21.589 korun měsíčně. Meziročně se jejich příjem navýšil přibližně o 11,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo ministerstvo školství.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34.077 korun.

Vláda navýšila objem peněz na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách od letošního ledna o deset procent. O osm procent vzrostl základní příjem učitelů a zbytek měl jít na odměny a příplatky. Hrubý měsíční výdělek vyučujících včetně vedoucích pracovníků se podle aktuálních údajů ministerstva mezi lednem a březnem zvýšil o 7,5 procenta proti stejné době v loni. Průměrný plat pedagogů za celý loňský rok byl 40.111 korun, což je přibližně o 1160 korun víc než v letošním prvním čtvrtletí.

Na začátku roku tak učitelé dostávali méně než v průměru za celý loňský rok. "Upozorňujeme ale, že nárůst platů za tento rok není definitivní a čísla za celý rok budou vyšší, neboť částky za první čtvrtletí jsou zpravidla bez odměn. Ty ředitelé obvykle vyplácejí na konci školního roku a na konci kalendářního roku," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Nejnižší platy pobírali na začátku roku nadále pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 32.875 Kč. Plat jejich kolegů na vyšších odborných školách, kteří pobírali nejvíce, překonal 42.000 Kč měsíčně. Na středních školách brali vyučující v průměru 41.991 Kč a průměrný výdělek učitelů na základních školách byl 40.495 Kč.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) slíbil, že vláda splní svůj závazek zvýšit do roku 2021 průměr výdělků učitelů na 150 procent jejich průměrného platu z roku 2017. Učitelé by tak příští rok měli brát v průměru zhruba 47.000 korun. Kvůli vyjednávání o platech se loni na podzim ve školách konala stávka, do které se podle odborářů nějakým způsobem zapojila víc než polovina škol. Podle odborů se měly tarify zvednout o deset procent a zbytek peněz z rozpočtu měl jít na odměny.

Platy nepedagogických pracovníků, jako jsou například hospodářky, uklízečky nebo školníci, měly podle ministerstva od letošního ledna narůst zhruba o deset procent. Podle aktuálních statistik úřadu byl jejich průměrný příjem v letošním prvním čtvrtletí 21.589 korun měsíčně. Ve stejném období o rok dříve to bylo 19.359 korun. Za celý loňský rok činil průměrný plat nepedagogů 21.786 korun. Podle závazku vlády by měli nepedagogičtí zaměstnanci ve školství brát příští rok v průměru kolem 26.000 korun.

Další zvýšení výdělků ve školství slíbila vláda od ledna příštího roku. Podle výhledu rozpočtu na příští rok by měly platy učitelů vzrůst o devět procent a nepedagogů o čtyři procenta. Plaga nedávno uvedl, že navzdory koronavirové krizi se slíbeným nárůstem v příštím roce počítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

04.08.2020 16:50 Aktualizováno Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských…

Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

04.08.2020 13:49 Aktualizováno Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto…

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

MŠMT navrhne přejmenování tří vysokých škol

01.08.2020 09:46 Ministerstvo školství chce upravit názvy tří vysokých škol v Česku. Z Veterinární a farmaceutické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama