Ministr Plaga: S administrativou by školám mohli pomoct nepedagogové

Ministerstvo školství by chtělo otevřít diskusi o možnostech, jak by mohli lidé bez pedagogického vzdělání pomoci školám s administrativou. Uvažuje například o možnosti zřídit pozici technického ředitele nebo o posílení povinnosti zřizovatelů školám pomáhat. Na dnešním semináři Audit vzdělávacího systému v ČR za rok 2019, který pořádal senátní školský výbor, to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Robert Plaga
doporučujeme

Podle ministra je třeba podpořit ve školách víc i práci nepedagogů, kteří by mohli pomoct ředitelům a učitelům s vyřizováním administrativy. "Pojďme se bavit v následujícím období o tom, jestli u velkých škol to má být něco jako kvestor, tedy někdo jako technický ředitel, a jestli u malých škol mají souhrnně pomáhat větší měrou zřizovatelé," řekl Plaga.

Ředitelé i učitelé si na administrativu často stěžují. Vláda si ve svém programovém prohlášení dala za cíl, že ji omezí. Slíbila také, že posílí postavení ředitele školy jako manažera, a to především při řízení učitelského sboru a výuky na škole.

Podle loňské studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je přetěžování ředitelů administrativou jedním z důvodů neefektivního vedení škol a nepřispívá ke zkvalitnění výuky. Administrativní zátěž českých ředitelů patří podle studie k největším mezi evropskými stát a její vyřizování zabírá ředitelům kolem 40 procent času. Vedení pedagogického sboru, které zahrnuje třeba návštěvy ve výuce či koordinaci dalšího vzdělávání učitelů, pak věnují 15 procent času.

Množství administrativy souvisí podle odborníků s velkou decentralizací českého školství. Od roku 2003 mají školy právní subjektivitu, což dalo ředitelům větší pravomoci i odpovědnost při přerozdělování peněz, správě majetku nebo rozhodování o podobě výuky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akademie věd chystá nový vzdělávací web pro seniory, zaměří se na dějiny…

19.09.2020 14:24 Nový vzdělávací webový portál pro seniory začnou na konci roku připravovat vědci Masarykova ústavu…

V Praze se zavírají školy, bude se učit distančně. Hřib se musel opravit

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka. Praha bude mít na mapě…

VŠ jsou připraveny na on-line výuku, vývoj je moc nepřekvapil

18.09.2020 17:48 Pražské vysoké školy jsou většinou připraveny na on-line výuku, která má v Praze platit od pondělí…

Zavírám střední školy, vlastně ne. Hřib by měl příště jednat uvážlivěji a…

18.09.2020 17:05 Neskrývá své rozhořčení. Ředitele Masarykovy střední školy chemické v pražské Křemencově ulici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama