Ministr Plaga: S administrativou by školám mohli pomoct nepedagogové

Ministerstvo školství by chtělo otevřít diskusi o možnostech, jak by mohli lidé bez pedagogického vzdělání pomoci školám s administrativou. Uvažuje například o možnosti zřídit pozici technického ředitele nebo o posílení povinnosti zřizovatelů školám pomáhat. Na dnešním semináři Audit vzdělávacího systému v ČR za rok 2019, který pořádal senátní školský výbor, to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Robert Plaga
doporučujeme

Podle ministra je třeba podpořit ve školách víc i práci nepedagogů, kteří by mohli pomoct ředitelům a učitelům s vyřizováním administrativy. "Pojďme se bavit v následujícím období o tom, jestli u velkých škol to má být něco jako kvestor, tedy někdo jako technický ředitel, a jestli u malých škol mají souhrnně pomáhat větší měrou zřizovatelé," řekl Plaga.

Ředitelé i učitelé si na administrativu často stěžují. Vláda si ve svém programovém prohlášení dala za cíl, že ji omezí. Slíbila také, že posílí postavení ředitele školy jako manažera, a to především při řízení učitelského sboru a výuky na škole.

Podle loňské studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je přetěžování ředitelů administrativou jedním z důvodů neefektivního vedení škol a nepřispívá ke zkvalitnění výuky. Administrativní zátěž českých ředitelů patří podle studie k největším mezi evropskými stát a její vyřizování zabírá ředitelům kolem 40 procent času. Vedení pedagogického sboru, které zahrnuje třeba návštěvy ve výuce či koordinaci dalšího vzdělávání učitelů, pak věnují 15 procent času.

Množství administrativy souvisí podle odborníků s velkou decentralizací českého školství. Od roku 2003 mají školy právní subjektivitu, což dalo ředitelům větší pravomoci i odpovědnost při přerozdělování peněz, správě majetku nebo rozhodování o podobě výuky.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mediální výchově se nevěnuje ve školách dost času. Platformy napsaly…

24.02.2020 11:58 Mediální výchově se ve školách nevěnuje dost času a učitelům často chybí odborná příprava pro tuto…

Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

19.02.2020 20:40 Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva…

Příplatky pro některé učitele? Lidovci ze svého původního požadavku slevili

19.02.2020 11:35 Lidovci navrhnou zvýšení příplatků pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 2500 korun…

Firma lidí z UK si vzala z darů na akce školy 5 milionů, tvrdí server

17.02.2020 17:19 Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama