MŠMT chce digitalizovat podobu maturitních testů, aby se netiskly v Cermatu

Ministerstvo školství chce co nejdříve digitalizovat podobu maturitních testů tak, aby se nemusely tisknout centrálně v Cermatu. Důvodem je to, že 30. května vyprší smlouva na speciální stroj, který k tomu Cermat používá, a ministerstvo za něj nechce platit další peníze. V on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Podle něj by nový stroj stál asi 72 milionů korun, současný systém distribuce tištěných testů považuje za zastaralý.

O problematice distribuce testů, které připravuje Cermat, se podle ministra jedná od jeho prosincového nástupu do funkce. "Hned, když jsem přišel, tak na stole jsem měl od Cermatu, že 30. května končí nějaká šílená smlouva na nějaký šílený stroj, který sám tiskne a balí bez dozoru lidského oka maturitní zkoušky, a následně jsou rozváženy," uvedl. "Samozřejmě jsme došli k závěru, že je nesmyslné, aby v 21. století neexistoval nějaký cloud nebo dálkový přístup," řekl. Odmítl možnost, že by se testy měly z Cermatu rozvážet další desetiletí a ředitelé by si je nemohli vytisknout sami ve škole.

Nový stroj na tištění testů v Cermatu by podle ministra stál asi 72 milionů korun. "To je investice, která podle mého neodpovídá tomu efektu, který to přináší, takže my řešíme, jak už teď zdigitalizovat a transformovat zkoušky," řekl. „Možná to bude s odporem ze strany Cermatu, ale prostě stane se to,“ dodal. Zástupci Cermatu podle něj poukazovali na to, že při dosavadním systému distribuce testů dosud žádná zadání před zkouškami neunikla na veřejnost a v případě změny by se to mohlo stát. Ministr přirovnal současný systém k přístupu z 19. století.

Státní maturitní testy organizované Cermatem se budou letos konat od 2. do 4. května. Pro všechny je povinná čeština, druhý předmět si mohou středoškoláci vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Většina dává přednost cizímu jazyku, 78 procent studentů maturovalo loni z angličtiny.

Podle vládního poslance Marka Výborného (KDU-ČSL), který se dnešní debaty také účastnil, by se digitalizace měla zaměřit také na systém podávání přihlášek na střední školy. Podotkl, že v současnosti se podávají stále jen v papírové podobě, což označil za naprosto nesmyslné. "Přitom to z mého pohledu není vůbec tak složitá věc, kde bychom se tou digitalizací dokázali velmi rychle posunout k tomu, že zjednodušíme práci ředitelům jak na základních, tak na středních školách,“ řekl.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity cermat Petr Gazdík ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky Budanov

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Nejen pozůstalí, ale i mnozí státníci obviňují ze smrti Navalného ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy